VOORWOORD Zwolle is trots op Jaap Stam Een bekende voetbaltrainer heeft eens gezegd dat voetbal oorlog is. Maar bij oorlog en voetbal heb je goede verdedi gers nodig, en dat was Jaap Stam. Op het moment dat voetballend Nederland zich halverwege de jaren negentig zorgen maakte om échte verdedigers, stond Stam op. Een verdediger uit één brok. Jaap Stam bracht de essentie van het verdedigen terug tot de ruwe basis: het uitschakelen van de spits van de tegenstander. Kampenaar Jaap Stam, van wie we op 26 juli definitief afscheid nemen als topvoetbal- Ier, heeft een indrukwekkende loopbaan achter de rug. We mogen er trots op zijn dat Jaap zijn betaald voetbalcarrière afsluit in het stadion van FC Zwolle, maar dat hij die ook bij FC Zwolle is gestart. Hij debuteerde op 15 augustus 1992 als profvoetballer tegen SC Heracles. Hij speelde één seizoen bij FC Zwolle waarna hij naar Cambuur vertrok. Daarna volgden Willem II, zijn definitieve doorbraak bij PSV en werd hij in 1997 verkozen tot beste speler van de eredivisie. Toen ging hij internationaal naar Manchester United, Lazio Roma en AC Milan. Als laatste kwam hij terug op eigen bodem bij Ajax en werd er aanvoerder. Uiteraard werd zijn verdedigende talent ook opgemerkt door de bondscoach en Stam debuteerde in het Nederlands Elftal op 24 april 1996, thuis tegen Duitsland. In totaal speelde hij 67 interlands, waarin hij driemaal scoorde. Op 29 oktober 2007 stopte Stam per direct professioneel voetbal. En nu neemt Jaap Stam afscheid. En nog maals: de gemeente Zwolle is trots dat hij zijn carrière hier is begonnen en het hier ook afsluit in het in aanbouw zijnde gloednieuwe FC Zwolle voetbalstadion, een stadion met Europese uitstraling, net als Stam. Want Zwolle is trots op sporters die een topprestatie leveren. Trots, omdat we in Zwolle graag geïnspireerd worden. Omdat we graag in binnen- en buitenland bekend staan als een stad waar ambitieuze en succesvolle mensen tot bloei zijn gekomen. Voor een topprestatie moet je iets doen. Keihard trainen en discipline opbrengen. Overtuigingskracht hebben en in jezelf geloven. Dat deze eigenschappen op Jaap Stam van toepassing zijn, is duidelijk. Inspirerend is, dat de opbrengst van deze grootse afscheidswedstrijd ten goede komt aan KWF Kankerbestrijding en de stichting Kinderen Kankervrij (Kika). Jaap, Zwolle bedankt jou voor jouw topprestatie van de afgelopen 16 jaar! Henk Jan Meijer Burgemeester van Zwolle Afscheidswedstrijd Jaap Stam zaterdag 26 juli 2008 j www.jaapstam.nl IjBSÏO HU 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 5