Alleen Alex van Jaap 3 benadert de uitstraling O =3 Pics Unitec Na het Europese kampioenschap in 1996, waarin we in de kwartfinales door Frankrijk na het nemen van strafschoppen werden uitgeschakeld, hebben we ons in alle rust kunnen voorbereiden op het wereld kampioenschap in 1998 in Frankrijk. Jaap was mijn man in de kwalificatiereeks. We hadden ons al na drie duels gekwalificeerd en speelden echt heel goed voetbal met het Nederlandse elftal. Jaap vormde samen met Frank de Boer het centrale duo. Pfff, wat een stel. Frank kon schitteren, omdat Jaap geweldig één op één kan spelen. Daarmee creëerden we achterin een extra mannetje op het middenveld. Het was een prachtig technisch en uitgebalanceerd team. Met Dennis Bergkamp en Wim Jonk en Frank de Boer daar achter. En met Jaap natuurlijk. Vergis je niet in Jaap, hè. Je doet hem erg tekort door alleen naar zijn fysiek te verwijzen. Jaap is een bijzondere slimme speler. Een mooie moderne atletische speler. Kan van die knappe korte passes geven. Erg belangrijk voor de rust en opbouw van je team. Soms gooide hij er een lange bal uit, maar daarin lag zijn kracht niet. Dat forceerde hij ook niet. Hij wist waar hij goed in was en wat hij beter kon laten. Strategisch, tactisch en technisch, al die bagage had hij. Goh, kom niet bij Jaap in de buurt als aanvaller hoor. Chelsea-verdediger Alex, die ik als PSV-coach later uit Brazilië haalde, benadert Jaap nog het meest als het om uitstraling in het veld gaat Beiden zijn, eenmaal op het voetbalveld, omhangen met een aureool dat zegt: "Jongens, gaan jullie vandaag iets anders doen. Het heeft nu echt geen zin om tegen mij te voetballen. Hier valt vandaag niets te halen." Zowel Alex als Jaap is in het veld altijd onvoorwaardelijk meester van de situatie. Was ik verrast dat Jaap opeens een punt achter zijn carrière zette? Niet echt. We speelden in 2006 voor de Champions League met PSV tegen 8 Afscheidswedstrijd Jaap Stam zaterdag 26 juli 2008«j www.jaapstam.nl

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 27