daarom later op tv altijd volgde bij Hellas Verona en Duitsland op WK's en EK's. Jaap was onze Briegel, in alles. Briegel debuteerde onder trainer Rimmert Zelle en speelde meestal links- of rechtsback en samen met Cor van der Weerd schakelde hij in het seizoen 1990-91 ieder spitsenduo in de Eerste Klasse A uit. De klasse herbergde alle grote clubs uit het westen, Quick Boys, FC Lisse, Noordwijk, Katwijk, enzovoort. Het donderde ons niks. Wij kregen twee broodjes kaas en een kop koffie in de bus op weg naar uitwedstrijden. Geen enveloppies in de binnenzak of onder de tafel na een overwinning of gelijkspel. Geen trainingskleding of drie paar gratis voetbalschoenen. Wij speelden met onze eigen jongens en hoewel ervoor het seizoen door negatievelingen werd gevreesd voor degradatie stonden we na een wedstrijd of twaalf gewoon in de top en speelden we mee voor het kampioenschap. We voetbalden op trots, voor onze club en vooral voor elkaar. We haalden kracht uit het idee dat we als boeren werden gezien. En we hadden heel veel routine, een uitstekende mentaliteit en Abe en Briegel. In ons elftal en bij DOS wist iedereen dat we met Briegel en Abe iets heel speciaals hadden. Dat Gerald het in zich had om de volgende stap te zetten werd een paar seizoenen later pas duidelijk. Buiten de stadsmuren van Kampen waren Jaap en Henry voetballers zonder enige naam. Omdat ik bij Ajax wat freelance schrijfwerk deed, liet ik de naam van Abe en Briegel regelmatig vallen bij David Endt, want ik wist dat ze goed genoeg zouden worden. David deelde mijn opinie, maar veel verdergingen mijn en zijn aanbevelingen niet. Tijdens een uitwedstrijd Afscheidswedstrijd Jaap Stam zaterdag 26 juli 2008 www.jaapstam.nl tegen ARC in Alphen stonden opeens Ton Pronk, Co Adriaanse, Mark Wotte en nog een hele groep betaald voetbaltrainers en scouts wel aan de zijlijn. Alleen stonden ze er voor ARC-spits Dennis Krijgsman. Hij legde er regelmatig eentje in, belandde ook nog bij Sparta, maar die dag was het gewoon de beurt aan Briegel en Abe, twee snotneuzen "uut Kampn". Krijgsman kreeg geen poot aan de grond bij Jaap, terwijl Abe er als verdedigende middenvelder gewoon even drie inlegde. De een nog mooier dan de ander. We wonnen met 3-1 en in de bus terug naar het boerenland was het weer beregezellig. Niet veel later kwam het grote Quick Boys met de snelste rechtsbuiten van Nederland (ik ben zijn naam vergeten) naar De Maten. Het was alleen jammer voor die snelle jongen dat hij die middag tegen de allersnelste linksback van Nederland moest voetballen. Hij kwam tegen Jaap nooit op tijd bij de bal, startte te laat, te vroeg of was niet sterk genoeg om Briegel opzij te drukken. Ergens in de tweede helft werd er een pass over Jaap en de Quick Boys-speler in kwestie heen gezonden. De Quick Boy sprintte voluit met Jaap aan zijn schouder. Jaap rende rustig mee, keek hem even aan, gaf wat gas en speelde de bal rustig op mij terug. Jaap speelde gewoon een kat-en-muis- spelletje met hem. We wonnen met 2-1 Het leven in de DOS-kleedkamer was in dat seizoen bijna netzo belangrijk als dat op het veld.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 20