van onze stripheld maakte die onder anderen voor Beveren, Charleroi, Genk en het Griekse PAOK Thessaloniki uitkwam, waren Maurice en Jaap twee totaal verschillende voetballers. Maar wel twee voetballers die vanwege hun kwaliteiten en persoonlijkheid geen bijnaam, maar een eretitel droegen. Jaaps neef voetbalde op zaterdag bij HCSC, terwijl ik bij Watervogels onder de lat stond. Hoewel mijn duppie veel kleiner was deden ze wel veel meer voor hun jeugdvoetballers. Zo gingen we met de C-, B- en A-junioren van De Torren - we speelden in zwarte shirts - rond Pinksteren jaarlijks naar Bremen voor een schitterend internationaal jeugdtoernooi. De club die we bezochten, TURA Bremen, speelde hoog in een Duitse amateurklasse en was heel professioneel opgezet. Echt Duits en in alles zo'n beetje het tegenovergestelde van ons duppie waar alles om gezelligheid draaide en Ome Ab in de kantine altijd voor genoeg gebakken vis zorgde. In de drie jaar dat ik mee naar Bremen mocht heb ik twee Afscheidswedstrijd Jaap Stam zaterdag 26 juli keer Werder Bremen zien voetballen. De eerste keer speelden ze tegen 1FC Köln met de Engelse international Tony Woodcock in de spits en Harald "Toni" Schumacher in de goal. De tweede keer namen Die Werderanen, destijds meestal vechtend tegen degradatie, het op tegen 1FC Kaiserslautern. Ik weet helemaal niets meer van dat elftal, alleen dat er in het midden van hun verdediging een beest van een kerel stond; een Spartaan, een Romeinse krijger. Ene Hans-Peter Briegel. Hans-Peter Briegel was in 1980 25 jaar oud en speelde op die leeftijd nog maar zeven seizoenen serieus voetbal. Tot zijn 17e was de boerenzoon alleen maar in atletiek geïnteresseerd. Hij was erg goed in verspringen (7.50 meter was zijn verste sprong) en de hink-stap-sprong. Briegel was door zijn atletisch vermogen en fysieke gesteldheid vooral een veelbelovende tienkamper. Hij was een alleskunner. Ondanks de vele uren training werd echter duidelijk dat voor het behalen van de )8 www.jaapstam.nl S5Ü 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 15