'Jaaps afzet bij een sprint was zo krachtig dat de geliefde Copa's aan zijn voeten na een week of zes altijd aan de zijkanten afscheurden Er was in Den Helder maar één voetballer met een bijnaam: Maurice van Ham. Iedere jongen die gek van voetbal was (en wie was dat niet tussen de eerste Europa Cup-zege van Feyenoord en het verlies van deWK-finale in 1978) kende hem als Hammetje. Hammetje was een pingelaar. Zo eentje met van die dunne beentjes. Een stripfiguur. Hammetje was een straatvoetballer die nu een sensatie zou zijn op YouTube. Op zaterdag dolde hij in zijn blauw-witte HCSC-shirtje keer op keer vijf, zes verbijsterd toekijkende tegenstanders en maakte hij het ene na het andere doelpunt. En als keeper vond ik er dan ook maar weinig aan om tegen hem te moeten voetballen. Op de pleintjes in de buurt van de Schoenerstraat zette hij iedereen voor schut en dolde en dolde en dolde en dolde. tegenstanders heen rennen, contact zoeken, de hielen hard tegen elkaar klakken en vallen maar. Penalty! Geen scheidsrechter kende twijfel, deze begaafde voetballer was alleen op onreglemen taire wijze af te stoppen. Natuurlijk nam Mouse iedere strafschop zelf en alleen de kruising was goed genoeg. De enige keer dat we officieel samen op het veld stonden was toen hij als AZ'er tijdens de paasvakantie een paar keer stiekem met ons schoolelftal meespeelde. In de B- en A-junioren speelden we wel vaak samen voor het Helders zaalvoetbalelftal. Het werd bij iedere voorsprong een prachtige show en de toeschouwers snelden uit de kantine of vanuit de andere zaal de tribunes op waar ons ploegje speelde. Mijn enige rol in de show was de bal aan Mouse geven, die daarop Omdat hij zonder enige arrogantie, hooghartig heid en moeite iedereen voorbij gleed had niemand een hekel aan hem. Niemand wilde hem schoppen. We waren niet bang voor hem, wel vol ontzag. We lieten hem voetballen omdat we er ook trots op waren dat we zo'n natuurlijk goede voetballer in ons midden hadden. Rond de B-junioren veranderde Hammetje in Mouse. In de interregionale A-junioren dolde Mouse op zijn gemak verderen hield hij in z'n eentje WGW Al vooreen paar jaar in de hoogste jeugdklasse. Niet in de laatste plaats door vaak en gretig gebruikte maken van z'n Penalty Versier Techniek; in het strafschopgebied expres met de bal tussen twee iedereen dolde, soms twee of drie keer dezelfde speler en daarna de keeper. Op de doellijn hield Mouse de bal voor een paar seconden stil onder zijn voet om daarop met een lange bal weer helemaal op mij terug te spelen. Vooral in sporthallen in Amsterdam stonden ze op de banken voor Circus Mouse. In die prachtige vrijblijvende voetbalperiode had ik er natuurlijk geen idee van dat ik in het begin van de jaren negentig een paar jaar met Maurices' volle en nog veel beroemder wordende neef Jaap Stam zou samen spelen. Maurice en Jaaps moeder zijn zussen. En hoewel de twee moeders ontzettend veel op elkaar lijken en AZ een niet-frivole prof Afscheidswedstrijd Jaap Stam zaterdag 26 juli 2008 j vwvw.jaapstam.nl jjpf 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 13