AnHTFRGRDND Wereldtop AJAX KICK OFF 25 bal op die manier beleven, is wel heel apart. Toen interesseerde me dat nog niet zoveel. Zelf was ik niet zo bezig met óf ik de beste was. Als het goed weer was en de lange zijde, waaronder ook vak M, vol zat, dan had ik het naar mijn zin. Dan maakte het mij niet uit wat voor een wed strijd ik zou spelen, of hoeveel doelpunten ik ging maken. Daardoor heb ik heel veel goede, maar ook slechte wedstrijden gespeeld. Gewoon omdat ik er op die manier mee omging. Terugkijkend kan ik wel zeggen dat ik een aparte speler was. Toen had ik dat niet door. Ik deed gewoon wat ik leuk vond en wat ik wilde doen. Ik heb voetbal altijd ervaren als een hobby waarvoor ik nog geld kreeg ook. Mijn grootste tegenstander was ik daarom meestal zelf. Voetbal was vooral leuk om zelf te doen, minder om naar te kijken. Ik deed ook niets speciaals om op te vallen; het was gewoon mijn spel.' De eerste échte herinneringen aan zijn kennismaking met Ajax voeren terug naar Rinus Michels, de trainer die het trainersstokje kort na de start van het seizoen had overgenomen van Hans Kraay. Of Ling de wereldtop wilde be reiken, was de vraag die de toenmalige hoofdtrainer Ling kort na zijn entree in de Meer stelde. De jonge Hagenaar ant woordde bevestigend. In het antwoord schuilde ook een portie Haagse bluf. 'Natuurlijk wilde ik dat. Ook omdat ik toch al het idee had dat ik een veel betere speler was dan de toenmalige vedettes Brokamp en Steffenhagen.' De vraag buiten de lijnen beantwoorden bleek simpeler dan een antwoord in voetbaldaden, merkte Ling tijdens zijn eerste Amsterdamse jaren. De aanvaller moest vooral leren denken en handelen in teamverband. Ling was een individu alist die eigenlijk straatvoetbal speelde op een grasveld. Lang nadat Michels hem dé vraag had gesteld, kwam het besef wat de oude meester precies met Ling voorhad. De werkelijkheid achter Michels' woorden werd hem pas later duidelijk. 'Michels wilde me vooral sim peler laten voetballen. Ik bewoog veel te veel en was heel snel moe. In het eerste jaar werkte het daarom niet. Ook omdat ik toen stronteigenwijs was, had ik ruzie met bijna iedereen.' Schouderophalend en opnieuw vilein lachend: 'Ik was nog jong en had niet veel zelfkennis. Als jonge jongen wil je nu eenmaal altijd voetballen en denk je dat je alles weet. Ook omdat alles gaat zoals je wilt. Je verdient veel geld, mensen applaudisse ren en vinden je aardig. 'Ik begon ook pas op mijn dertiende of veertiende met veldvoetbal. Daardoor miste ik toch een bepaalde ervaring. Ik was de straat gewend. De bal aannemen en direct een actie maken is natuurlijk iets heel anders dan in een team functioneren. Het is er nooit helemaal uitgegaan, maar ik heb later toch een stap in mijn ontwik keling kunnen maken. Ook omdat Tomislav Ivic de details wel op mij kon overdragen.' De moeizame start werd gevolgd door een goede periode. Ling ont wikkelde zich tot een échte Ajacied. Een voetbal-Amsterdammer die steeds vaker ook zijn waarde bewees in het teamverband. De indivi duele klasse bleef hij etaleren. Het grote verschil met de moeizame start: de scharen en schijnbewegingen werden - zo goed en zo kwaad als het ging - ook functioneel gebruikt. De onvoorspelbare factor

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 24