Tscheu-la Ling nog altijd trots op 'leerschool Ajax' 'Ik heb voetbal altijd ervaren als een hobby waarvoor ik nog geld kreeg ook. Mijn grootste tegenstander was ik daarom meestal zelf' ACHTFRGRONF) Publiekslieveling 24 AJAX KJ CK Of? Dertien jaar lang was voetbal de rode draad in het leven van Tscheu-la Ling. De kleinzoon van een Chinees bereikte in zijn jaren als Ajacied (1975-1982) de status van publiekslieveling. De klassieke rechtsbuiten betoverde vooral de bewoners van Vak M met zijn dubbele, of soms zelfs zevenvoudige scharen. Bijna 22 jaar na zijn laatste actie stapt wereldburger Ling door het leven als voetbalman én zakenman. tekst// RonaldJonges Delft en sportpark de Toekomst, eind januari 2008: Tscheu-la Ling is terug in Nederland. Het terrein van de Delftse amateur club DVC is de uitvalsbasis van waaruit de beloften van AS Trencin een trainingsweek lang opereren. De Slowaakse club van eige naar Ling is in Nederland neergestreken om de eigen talenten te laten rijpen. Naast het intensieve trainingsprogramma moet ook het oefen duel tegen Jong Ajax de spelers aan waardevolle ervaringen helpen. Op de Toekomst schudt de voormalige balvirtuoos onder meer de handen van zijn oude maatjes Simon Tahamata en Sjaak Swart. De gure, natte voetbalmiddag heeft voor Ling veel weg van een kortstondige, maar prettige thuiskomst. De Slowaken verliezen het duel wel, maar het verlies is onderdeel van het leerproces. Het levensverhaal van Ling maakt één ding duidelijk. De oud-speler kan het voetbal niet loslaten. Ling, zakenman én clubeigenaar, wil terug naar de top. De plannen die de oud-Ajacied met de Slowaakse club heeft, liegen er niet om. Binnen twee jaar wil de rechtsbuiten in ruste Europees voetbal spelen met Trencin, zijn AS Trencin. De club probeert de spelers die daarvoor nodig zijn, zelf op te leiden. In de verdere toekomst moeten de grootste parels uit de Trencin- vijver met behulp van het uitge breide netwerk worden onderge bracht bij Europese (top)clubs. 'FC Groningen en sc Heerenveen doen het misschien wel op dezelfde wijze,' vergelijkt Ling de werkwijze en voetbalfilosofie van zijn AS Trencin met die van de twee gere nommeerde Nederlandse eredivisi- onisten. Wat voor de Slowaakse club geldt, geldt ook voor de Groningers en Friezen. In de jacht op voetbaltalent is een goed netwerk goud waard. 'En ik kan niet zeggen dat zij het tot nu toe verkeerd doen. In West- Europa merk je dat er toch een bepaalde "vijvertjespolitiek" bestaat. Alle clubs vissen vanwege dezelfde contacten in dezelfde vijvertjes. Ik werk juist niet met makelaars, maar met oud-trainers in diverse landen.' De oud-voetballer heeft een nieuwe roeping gevonden 'in zaken'. Eerder legde hij zich al toe op de professionele begeleiding van spelers op het gebied van voeding. Het voetbaL/zakenleven motiveert. Het is de motivatie die hij nodig heeft om het beste in zich omhoog te halen. 'Ik moet gemotiveerd zijn om bepaalde dingen te doen,' vertelt Ling in de kantine van DVC. De oud-Ajacied is tevreden met het leven dat hij leeft. Zo is het nu en zo was het in zijn actieve carrière als speler. Tussen 1975 en 1982 pingelde de op 6 januari 1956 in Den Haag geboren Ling 223 officiële Ajax-duels bij elkaar. De Ajacied liet in die reeks 66 doelpunten noteren. Kijkt hij tevreden terug op zijn loopbaan als Ajacied? 'Ik ben tevreden met de carrière die ik heb gehad, met wat ik mee heb mogen maken. Ik heb naast Ajax ook bij andere topclubs gespeeld en ook daar kreeg ik het publiek op de banken.' Maar heeft hij, terugkijkend, alles uit zijn carrière gehaald? Een adem pauze volgt. Ling monstert de Trencin-spelers die na de ochtendtraining de kantine binnendruppelen. De koffie wordt geroerd. 'Geen bekende vragen stellen, hè?' Ling lacht vilein. Een kort retrospectief volgt. De tevredenheid is relatief; sommige dingen hadden beter gekund. 'Ik had bijvoorbeeld veel meer interlands kunnen spelen dan de veertien die ik heb mogen spelen. En ik had ook een groot eindtoernooi moeten spe len. Ik had ook bekender kunnen zijn.' Ling constateert slechts. De klaagtoon ontbreekt in zijn laatste zinnen. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig had Ling over zijn bekend heid onder Ajax-fans geen enkele reden tot klagen. De geboren Hagenaar was een publiekslieve ling pur sang. In de rijke Ajax-his- torie behoort Ling tot de populair ste Ajacieden ooit. De aanvaller kon toveren met zijn voeten. Het leverde hem de status op van publiekslieveling. Een lieveling zelfs met een eigen tribunevak vol bewonderaars. Ook de toen nog piepjonge Frank de Boer raakte ooit geïmponeerd door de kunsten van de toenmalige Ajacied. 'Van de eerste Ajax-wed- strijd die ik in het stadion zag, kan ik me vooral het spel van Tscheu-la Ling herinneren,' liet De Boer al eens optekenen in Ajax Magazine. 'Die maakte bij een actie zeven scharen achter elkaar, fantastisch vond ik dat.' Vak M in het oude Ajax-stadion de Meer was de plek waar Ling-fans zich in die periode vooral verzamelden. Ook zij genoten toch vooral van de betoverende scharen. 'Ik kom nog steeds mensen tegen die daar speciaal en alleen voor mij gingen zitten. Dat mensen het voet-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23