Alleen prijzen glipten hem door de vingers Je kunt niet goed uitkomen, als je nooit fout bent komen uitlopen' MAARTFN STFKFI FNRIIRG Waardering AJAX Y- J C Y. Orr 11 Ajacied van het jaar Achter zijn hoofd houdt Edwin van der Sar plagerig de Europa Cup 1 vast. De foto in de prijzenkast van de bestuurskamer toont de grootheid van deze club. Het liefst komt Maarten Stekelenburg met net zo'n foto in dezelfde vitrine. Ooit. Snel. tekst Raymond Bouwman Als Maarten Stekelenburg wordt voorgehouden dat het de bedoe ling is dat dit een positief stuk wordt, kijkt hij moeilijk. Want het moet gaan over dit seizoen. 'Qua prijzen valt er niet zoveel positiefs te melden,' verzucht hij. 'Ik denk dat we door de aankopen een redelijk goede tweede helft van het seizoen hebben gedraaid. Als ik dan toch iets positiefs moet melden...' Dat aan het einde van het reguliere seizoen de Ajacieden, en dus ook de keeper, met lege handen stonden, hakt er stevig in. 'Nu kunnen we via de play-offs nog de voorronde van de Champions League halen,' zegt Stekelenburg. 'Vorig jaar en het jaar daarvoor waren we daar nog heel erg blij mee. En nu zou den we dat weer zijn. Natuurlijk, begrijp me niet verkeerd. En we zullen er alles aan doen om dat er uit te slepen. Maar het was natuurlijk wel wrang dat we twee jaar achter elkaar uiteindelijk toch geen Champions League hebben gespeeld. Dat is een pijn die het hele seizoen voelbaar is gebleven. Je moet je er overheen zetten en je concentreren op de competities waar je nog wel in zit, maar vergeten is een ander verhaal.' Een avond eerder keepte Van der Sar maar weer eens de sterren van de hemel in de halve finale van de Champions League in de uitwed strijd tegen Barcelona. Stekelenburg zag het met lede ogen aan. 'Dat is toch het podium waarop je wilt laten zien hoe goed je bent,' zegt Stekelenburg. 'AC Milan, Chelsea, Manchester United, Barcelona, Liverpool. Dat zijn andere tegenstanders dan IK Start. Sorry dat ik het zeg. Met alle respect voor IK Start...' Aan het einde van dit seizoen was er bij Ajax geen enkele prijs bin nengehaald. Maar als individuele speler was deze jaargang eigenlijk heel behoorlijk voor Stekelenburg. Dat hij door de supporters werd gekozen als beste Ajacied van het jaar, was een volslagen verrassing voor de meesten. En zeker voor de keeper zelf. 'Ik moet eerlijk zeggen dat ik er geen moment rekening mee heb gehouden,' zegt de zichtbaar trotse keeper. 'Ik denk dat je dat ook wel aan mijn reactie hebt kunnen zien. Ik wist zeker dat het Klaas Jan of John zou worden. Klaas heeft verschrikkelijk veel doelpunten gemaakt. John is altijd ontzettend populair geweest bij het publiek. Als je dan toch boven ze eindigt, zegt dat alles over de waardering die er inmiddels voor mijn spel is.' Het is een waardering die niet uit de lucht is komen vallen. Stekelenburg heeft een uitstekend seizoen achter de rug, waarin hij heel vaak zijn ploeg in moeilijke wedstrijden op de been hield. 'Ik denk dat het lekker ging,' zegt Stekelenburg. 'Ik ben vooral veel constanter geworden. En dat heeft alles met ervaring te maken. Ik ben nog steeds een jonge keeper. Wat is nou 25? Nog steeds is alles voor verbe tering vatbaar. Maar toen ik er nog niet zo lang in stond, was het vaak hollen of stilstaan. De ene wedstrijd een acht en de andere een zes of nog lager. Dat is er nu wel uit. Vroeger maakte ik meer fouten. Bij keepers is dat vaak fataal en dan is een fout ook direct een blunder. Vindt men. Als speler kun je je wat meer fouten permitteren. Ik kreeg in het begin ook vaak nogal wat kritiek. Dat was dan meestal van mensen die niet begrepen dat je die fouten nodig hebt om een bepaald niveau te bereiken. Als je het vertrouwen houdt, van de technische staf en van jezelf, kom je boven die fouten uit. Je kunt niet goed uitkomen, als je nooit fout bent komen uitlopen.' Nu is Stekelenburg meer en meer geworden tot de man die de verdedi ging organiseert. Dit ook door het wegvallen van Jaap Stam. 'Stam is onvervangbaar,' stelt Stekelenburg vast. 'Het was voor de hele ploeg een enorme aderlating. Het heeft mijn rol inderdaad wel wat veranderd. Maar voor andere spelers had het nog veel meer consequenties. Denk aan John Heitinga, die toch eigenlijk zijn plek had gevonden als verdedigende middenvelder. Hij moest nu een linie achteruit. We hadden blessures, er veranderde voortdurend veel.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 11