Pim Muiier Online boodschappen doen? de Column Kijk op www.golffkraakman.nl Pim Muiier wordt algemeen beschouwd als de grootste pionier op sportgebied in Nederland. Willem Johan Herman Muiier, roepnaam Pim werd geboren op 10 maart 1865 op het landgoed Aylva State in Witmarsum, als zoon van de burgemeester van de gemeente Wonseradeel. Zijn vader was een rijke grootgrondbezitter. In 1867 verhuist de familie Muiier naar Haarlem. Daar zorg de de vader ervoor, dat zijn zoon niet opgroeide tot een verwend jochie. Zo kreeg Pim, toen hij als kleuter onder de hoede van een huisknecht voor het eerst het ijs opstapte de boodschap mee Hij mocht niet eerder thuiskomen voordat hij op eigen kracht een stuk geschaatst had. Dat was een goede leerschool. In de strenge winter van 1890 reed hij, een primeur, in zijn eentje langs de elf ste den net binnen de tijd van dertien uur. Na deze tocht kreeg hij visioenen van een georganiseerde Friese Elfstedentocht. Op zijn aandrang ging de Friese Ysbond overstag en liet zich overhalen om op 2 januari 1909 de eerste officiële elfsteden tocht te laten verrijden. Reeds op zeer jonge leeftijd was Pim gefascineerd door sport. In zijn woon plaats Haarlem maakte hij zijn vrien den enthousiast voor de regels van het engelse football. Dat leidde ertoe dat hij op veertienjarige leeftijd, onvoorstelbaar toch, de eerste voetbalclub in Nederland oprichtte onder de naam van Haarlemse Football Club. Dat heet nu Koninklijke HFC. Tijdens zijn studie in Engeland maakte hij kennis met sporten zoals hockey en tennis en met zijn vasthoudende pio niersmentaliteit zorgde hij er voor dat deze sporten ook in Nederland van de grond kwamen. Studeerde in Zweden en nam skiën en jagen mee naar Nederland. Oprichter van de voetbal- en athletiek- bond. Was tegelijk voorzitter van beide. Had een onvoorstelbare energie. Stond aan de wieg van het NOC. Was journalist, schrijver, schilder, dichter en kunstverzamelaar. Zijn onderscheidingen en erelidmaatschap pen zijn niet te tellen. Officier in de orde van Oranje Nassau, Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Maar ook ereburger van de gemeente Wonseradeel op 28 juni 1950. En er is maar 1 voetbalclub in Nederland met de naam Muiier. Dat is de voetbal club in Witmarsum. In 1948 gaf Pim Muiier aan deze club in zijn geboorte plaats toestemming om zijn naam te dragen, maar de club moest eerst wel even uitleggen dat ze een eerbare club waren. In 1992 bestond de club 25 jaar. Een grootse happening met o.a een wedstrijd tegen het Koninklijke HFC, dat door Pim Muiier nog was opgericht. Dit voetbaljaar werd Muiier 2e in de derde klasse van de zaterdagcompetitie, speelt nacompetitie en krijgt binnenkort een nieuw onderkomen van de gemeente. Kortom: Een heel gezonde club. Pim Muiier overleed op 12 april 1954 in Den Haag. Hij werd 89 jaar. Roel de Jong. 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23