BRYAN ROY Onbevangen Bryan Roy als speler AJ AX J ODrr 27 Maar zei hij net niet dat zich zo thuis voelde op het veld? 'Ja, en ik zal voorlopig ook op het veld blijven. Maar ik sluit niet uit dat ik in de toekomst andere managementfuncties zal gaan bekleden. Van een trainer, zeker op een hoger niveau, worden steeds meer manage mentkwaliteiten verwacht. En aangezien ik de ambitie heb om verder te komen als trainer, vind ik dat ik deze opleiding nodig heb.' Hij wil in het seizoen 2009-2010 instromen in de cursus Coach Betaald Voetbal. Het is niet voor het eerst dat Roy activiteiten naast het voetbal, maar toch ook mét voetbal onderneemt. De bekende voetbalpoppen die hij op de markt bracht zijn er een goed voorbeeld van. Onbevangen en onvoorbereid ging hij het avontuur in. De managementkennis die hij nu opdoet, doet hem nog wel eens denken aan die tijd. Hij kijkt er tevreden op terug. 'Het was enorm leuk om te doen, het boeide me echt. Het leiden van een team, de dingen die ik ervan heb geleerd. Alleen zou ik het met de kennis die ik nu heb wat anders doen.' Ook als columnist van dagblad Dag en gastheer van ABN AMRO is hij wekelijks actief. In de eerste functie laat hij wekelijks zijn licht schijnen over voetbalwed strijden, in de tweede functie interviewt hij na elke thuiswedstrijd twee Ajacieden in de ABN AMRO Lounge en onderhoudt hij de gasten. 'Heel plezierig vind ik dat. De mensen die ik erdoor leer kennen zijn vaak heel interessant. Ik hoop dat ik dit werk voor ze kan blijven doen, nu ze terugtreden als hoofdsponsor. De bank heeft in ieder geval de intentie om met me door Bryan Roy tijdens de training van de C2. te gaan, en aan mij zal het ook niet liggen.' Op het moment van schrijven zijn de twee partijen er nog over in gesprek. Dan kijkt hij op zijn horloge. 'Ik wil me nog even laten behandelen door de fysiothera peut, voordat ik zo weer ga trainen.' Laat hij de teugels vieren op de training nu de jongens kampioen zijn? Heel serieus: 'Nee. De trai ning is nu zeker geen feest. We gaan gewoon verder, het seizoen duurt nog twee maanden. Daarin kunnen ze nog heel wat leren, dat wil ik ook.' Over een paar weken volgen de eindgesprekken met de jongens: Roy is een van degenen die moet bepalen of ze volgend seizoen nog een jaar bij Ajax mogen voetbal len. 'Ja, soms moet ik beslissingen nemen die nu eenmaal niet leuk zijn voor een ander. Maar dat hoort bij het trainersvak.' En bij de vriendelijke ambitieuze jongen die Roy nog altijd is. Bryan Roy maakte op 6 september 1987 zijn debuut in het eerste elftal van Ajax. Hij was toen zeventien jaar oud. De linksbuiten speelde in vijf seizoenen 155 officiële wedstrijden voor de club. Daarin maakte hij zeventien doelpunten. Met Ajax werd hij landskampioen in 1990 en won hij de UEFA Cup in 1992. Zijn enige Europese doelpunt maakte Roy in de halve finale van dat toernooi, toen Ajax op 1 april 1992 bij Genoa met 2-3 won. In totaal speelde hij vijf tien Europese wedstrijden namens Ajax. Roy was toen al international: hij debuteerde in Oranje in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Denemarken, thuis in september 1989. Roy speelde in totaal 32 maal voor het Nederlands elftal, waarvoor hij negen doelpunten maakte. Hij scoorde onder meer tegen Marokko, tijdens het WK van 1994. Twee jaar eerder, tijdens het EK in Zweden, maakte hij zijn debuut op een groot internationaal landentoernooi. Zijn laatste interland speelde hij in maart 1995, thuis tegen Malta in het EK-kwalificatietoernooi. In het seizoen 1992-1993 speelde Roy zijn laatste vijf wedstrijden voor Ajax: het Italiaanse Foggia kocht hem voor 3,5 miljoen gulden. Bij Foggia bleef hij twee seizoenen, waarin hij negentien keer scoorde in vijftig duels. Nottingham Forrest nam Roy in 1995 over van Foggia. De Engelsen hadden 7,5 miljoen gulden voor hem over. In drie seizoenen (56 wedstrijden) maakte de Amsterdammer zestien goals. Duitsland was het volgende land dat hij aandeed. In het seizoen 1997-1998 begon hij bij Hertha BSC (Berlijn) waar hij in vijftig wedstrijden, verdeeld over 3,5 seizoen, drie doelpunten maakte. Tijdens het seizoen 2000-2001 nam NAC Breda hem over, waar hij zijn carrière aan het einde van dat seizoen afsloot, nadat hij nog eens twee treffers en veertien wedstrijden aan zijn imposante totaal had toegevoegd. Bryan Roy in actie voor Oranje tijdens het WK van 1994. FOTO: PROSHOTS/STANLEY GONTHA

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 25