BRYAN ROY Teamperspectief 26 SAJAXKJCK Orr Bryan Roy blijft investeren Eerst dat onveranderd jonge hoofd, dan een al even herkenbaar rank lijf in het vertrouwde blauwe trainerspak. Bryan Roy is de trap op van het restaurant van de Toekomst, een begroeting aan iedereen. tekst Tim Korenhoff Maar wat is dat, loopt de 38-jarige jeugdtrai ner wat houterig? De aanwezigen volgen hem met hun blikken naar de grote tafel achterin. Moeizaam gaat hij zitten. De eerste vroege tekenen van verval van het ooit zo elastische lichaam? 'Pijn aan mijn rug,' verklaart hij. Dan opent hij met een primeur: 'Ik heb besloten om me volledig toe te leggen op het trainer schap en me daarin zo breed mogelijk te gaan ontwikkelen. Daarom ben ik gaan studeren. Alleen heb ik vandaag iets te lang achter mijn bureau gezeten.' Straks, op het trainingveld, zal het beter gaan. In het seizoen 2001-2002 kwam hij terug naar de Toekomst. Eerst als jeugdtrainer van de D2, daarna kreeg hij de E3 twee seizoenen onder zijn hoede, toen volgde weer de D2, vervolgens de BI en dit jaar was het de C2. 'Ik begon als parttimer; de eerste drie jaar trainde ik daarom altijd de jongste jeugd, en heb daarnaast nog vele andere leuke dingen gedaan. Vorig seizoen ben ik fulltime in dienst getreden bij Ajax en kreeg ik de BI onder mijn hoede. Dit jaar ben ik trainer van de C2.' Met veel succes overigens, want zijn team werd begin april kampioen met overtuigende cijfers: na twintig van de tweeëntwintig wed strijden luiden die achttien gewonnen, één gelijk, één verloren en een doelsaldo van 122 voor en 23 tegen. De voorsprong op de rest is enorm. 'Of dat leuk is, zo'n seizoen? Ja. Ik ben erg tevreden over de jongens. Ze hebben goed voetbal gespeeld en ze hebben zich binnen hun eigen mogelijkheden prima ontwikkeld, zowel als individu als als team.' Met veel liefde zal hij daarom ook het vol gende seizoen weer de C2 trainen. De indi vidualistische jongen van vroeger als man voor een groep. Hij bestrijdt met klem dat een individualist niet vanuit het teamperspectief kan denken: 'Als je als buitenspeler geen bal krijgt, betekent dat dat het team geen goed voetbal speelt. Dus ik heb altijd moeten mee denken over de speelwijze van het team: op het moment dat het team goed voetbal speelt, was de kans op een hoog rendement groter.' Zijn achtergrond als speler komt hem daarbij dus goed van pas. 'Weet je, ik voel me nog steeds zó thuis op het veld. Je ziet de jongens beter worden, het is ook leuk om na te denken over hoe je ze beter kunt maken.' Maar ook zichzelf wil hij op een hoger plan krijgen; de C2 zal zeker niet zijn eindsta tion worden, hoe leuk hij het werken met der tienjarigen ook vindt. Die drang tot verbeteren en ontwikkelen zit er diep in, ook bij zichzelf. Acht maanden geleden begon hij daarom aan de mastersopleiding Sports Management, aan de Johan Cruijff Academy. 'Dat bevalt perfect. Met die opleiding ontwikkel ik me zo breed mogelijk op managementniveau.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 24