CLUB AJAX KJ CK Orr Martin van Geel over Marco van Basten In het rapport Coronel staat letterlijk dat het onwenselijk is dat een nieuwe trainer zijn staf meeneemt en aanstelt. Hoe is dan te verklaren dat Van Basten dit wel doet? 'Het is zo gegaan dat van Basten voorstelde om Van 't Schip en Witschge mee te ne men. Het heeft veel voordelen als een staf al aan elkaar gewend is, en deze jongens zijn complementair aan elkaar. Het is niet zo dat Van Basten zijn assistenten heeft aan gesteld, dat heb ik gedaan met mijn col lega's binnen de club leiding. Uiteraard zijn Adrie Koster, Hennie Spijkerman en Alfons Groenendijk door ons op de hoogte gehou den van de ontwik kelingen. De contrac ten van Groenendijk en Spijkerman lopen Van Basten met zijn mentor Johan Cruijff tijdens de galawedstrijd '30 jaar finales'. Maar je wilt niet verrast worden dooreen opmerking van bijvoorbeeld Jeroen Slop dat er op enig moment geen geld is om te investeren. 'Nee, dat klopt. Kijk, je kunt niet alles tot in detail van tevoren regelen, maar er zijn wel afspraken gemaakt over dit soort zaken. En als ik me daar niet in had kunnen vinden, dan had ik niet getekend. Dus je kunt ervan uitgaan dat dat goed is doorgesproken en vastgelegd.' De gesprekken waren dus al een tijdje gaande. Op dinsdag 19 februari dook opeens Johan Cruijff op. Wat is zijn rol in dit geheel? 'Johan en ik hebben een uiterst goede relatie met elkaar Hij vertrouwt in deze dan ook op mijn gevoel en professioneel inzicht. We heb ben dusdanig regelmatig contact dat ook over het onderwerp Ajax uitvoerig is gesproken.' Je staat, sinds je bondscoach bent, weer voortdurend in de aandacht van de media. Je hebt enorm onder vuur gelegen, ondanks je uitstekende resultaten. Ook bij Ajax zul je weer met veel pers te maken krijgen. En dus ook met kritiek. 'Dat hoort erbij, dat weet ik. Wat dat betreft is er wellicht niet zoveel verschil tussen de functie van bondscoach en de functie van hoofdtrainer bij Ajax. Over het Nederlands elftal hebben iets meer mensen een mening, want dat gaat het hele land aan. Maar Ajax speelt veel meer wedstrijden. Ik concentreer me liever op de ontwikkeling van het team en de spelers. Als voetballer liet ik me daar ook niet door afleiden.' Marco van Basten was vorige week op de Toekomst. Hij praatte onder meer bij met C3-trainer Arnold Mühren, zijn voormalige ploeggenoot bij Ajax en Oranje, én de man die hem de pass gaf waaruit hij zijn legendarische goal maakte in de EK-finale. Je wordt pas begin maart door Ajax gepresenteerd terwijl je al hebt getekend. Waarom zo laat? 'Dat heeft onder andere met vakanties te maken. Op 5 maart zullen eventuele andere vragen beantwoord worden. En na de pers presentatie bij Ajax wil ik mijn aandacht weer volledig bij het Nederlands elftal hebben. Wij hebben, zoals iedereen weet, een belangrijk karwei te klaren.' Technisch directeur Martin van Geel beant woordde een aantal vragen rondom de aan stelling van Marco van Basten, John van 't Schip en Rob Witschge. Van Geel: 'Het is een heel proces geweest en dat is ook wel logisch bij zulke functies. Nadat we het profiel hadden opgesteld over de invulling van de vacante positie, voer den we in januari een oriënterend gesprek met Marco. Dat verliep prettig. Nadien heb ik nog een lang gesprek bij hem thuis ge voerd over heel veel uiteenlopende zaken. Vervolgens hebben we als clubleiding van Ajax in verschillende samenstellingen nog een aantal malen met Marco gesproken. Rob Witschge en John van 't Schip waren daar ook bij. Tussendoor spraken we met hun zaakwaarnemer Perry Overeem over de invulling van de contracten. Het gaat hier om belangrijke posities binnen de club, dus we zijn niet over één nacht ijs gegaan. En naast de gehele directie is ook de raad van commis sarissen erbij betrokken geweest.' aan het einde van het seizoen af en we heb ben een staf willen samenstellen waarin de nieuwe trainer optimaal kan functioneren. We zijn nu aan het bekijken op welke manier we Groenendijk en Spijkerman voor Ajax kunnen behouden, want met deze nieuwe technische staf is niet gezegd dat we de kwaliteit van de huidige staf niet goed vinden.' Dus Ajax legt de adviezen van het rapport niet naast zich neer? 'Nee, natuurlijk niet. In het rapport staan diverse goede aanbevelingen voor Ajax. En zoals men heeft kunnen lezen is ook al het een en ander in gang gezet als uitvloeisel van het rapport. We hebben een aantal andere advie zen die in het rapport van de commissie staan, meegenomen in de laatste gesprekken met de nieuwe trainers. Iedereen kan ervan op aan dat het een breedgedragen beslissing is.' Wat voor indruk maakte Van Basten op jou? 'Marco van Basten is een winnaar en een perfectionist. Ik vind "streberig" niet po sitief klinken, maar je merkt dat hij het beste van het beste wil en over veel dingen goed nadenkt. Dat zijn goede eigenschap pen. Hij maakte een zeer gedegen indruk in de gesprekken, want hij was steeds goed voorbereid en hij had uiteenlopende vragen. We vonden hem al de aangewezen trainer voor Ajax, en dat gevoel werd gedurende de gesprekken met hem steeds sterker.' Dus met Van Basten wordt Ajax kampioen? 'Dat zul je mij niet horen zeggen. Maar Ajax moet altijd voor het kampioenschap gaan. Wij hebben een goede selectie en een goede technische staf en we zijn het eens over de manier waarop we het seizoen in moeten gaan, dat is belangrijk.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23