Spits zet in tweede helft duel naar zijn hand Pas als Van Basten komt, keert het tij «AJAXKICK OFF 21 Drie maanden had hij aan de kant gestaan vanwege een dubbele enkelbles sure. Maar op 8 maart 1987 zou hij tegen dreumes Excelsior na rust zijn rentree mogen maken. Ongeacht de stand. tekst// Monique Janse Marco van Basten zet de spelers van Excelsior op afstand en stoomt op naar het doel. John van 't Schip volgt zijn maat op afstand. FOTO: GEORGE VERBERNE De conclusies na afloop van de wedstrijd waren meedogenloos. Er zat geen greintje tempo in het spel van Ajax en al helemaal geen raffinement. Dus hield de muur van de verdedigers die Excelsior had opgetrokken, prima stand. Mike Snoei kleefde volgens een krantenverslag 'als vette klei' aan de enkels van John van 't Schip en Dennis Bergkamp. Op papier spelers van wie creativiteit en brille verwacht mochten worden. Met John Bosman in de punt van de aanval leek het qua doelpuntenproductie ook goed te komen, maar niets van dat alles bleek op waar heid te berusten. Zonder fatsoenlijke aanvoer was het voor een spits als Bosman ondoenlijk een stempel op het duel te drukken. Trainer Johan Cruijff baalde dan ook stevig. 'De passes werden door de verkeerde mensen verstuurd,' analyseerde hij. 'Verdedigers gin gen de diepte in die dat niet hadden moeten doen en tactisch waren we zwak.' Met als gevolg dat de Rotterdamse smurf met op geheven hoofd het veld in kwam voor de tweede helft. Maar daar troffen de Maasstedelingen een ander Ajax aan dan ze in de eerste 45 minu ten tegenover zich hadden gezien. De Amsterdammers hadden in de rust harde woorden over zich heen gekregen na de scha mele vertoning uit de eerste helft en begon nen agressiever en geconcentreerder aan het tweede bedrijf. Bovendien had Bosman plaats gemaakt voor Marco van Basten, die meer dan Bosman als aanspeelpunt fungeerde. Voor Van Basten betekende het zijn eerste optreden na drie maanden blessureleed. Waar hij rustig zou moeten warmdraaien voor het grote werk die maand tegen Malmö en PSV, daar moest hij vol aan de bak om zijn ploeg uit de impasse te trekken. Dat lukte. Met Van Basten in het veld speelde Ajax veel dreigender dan voor rust en dat leverde al na drie minuten de openingstreffer op. Bij de goal gaf de ene verdediger, Ronald Spelbos, de pass op de doorgelopen andere verdediger, Danny Blind, die vrij opdook voor doelman Lloyd Doesburg: 1-0. Drie minuten later was de score verdubbeld. Van 't Schip verzond de bal uit een hoekschop en Van Basten werkte binnen. Ook Aron Winter pikte zijn doelpunt mee toen hij een bij Van Basten begonnen en door Bergkamp verlengde actie doeltreffend afrondde: 3-0.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 19