Wie zijn ambities wil verwezenlijken, moet mentaal sterk zijn en lastige beslissingen durven nemen' RASMUS I INDfiRFN Vooruitzichten Trots AJAX KJ GX Ürr Debutant op vertrouwde grond Op vreemde bodem kreeg hij de kans tot volle bloei te komen en zag hij Ajax als een van de zeventien andere ploegen in de competitie. Nu is Rasmus Lindgren terug op vertrouwde grond, bij de club waar hij eerder al twee ënhalf jaar speelde zonder door te breken. 'Het lijkt me wel duidelijk dat ik nu een andere voetballer ben dan de Rasmus Lindgren die hier destijds wegging.' tekst Maarten Dekker Brutaal, leep en tegelijk oh zo functioneel: uit de boogbal waar mee hij de 3-0 tegen Feyenoord inleidde, sprak de bravoure en het zelfbewustzijn van een voetballer die volkomen in zijn ele ment is. Ogenschijnlijk eenvoudig en vanzelfsprekend, alsof hij nooit anders gedaan heeft. Als een veldheer overzag hij het slagveld, de bal rustig aan de voet. Een korte schepbeweging, een sierlijke curve die alle verdedigers op het verkeerde been zette, en als passend besluit de onberispelijke executie door Klaas Jan Huntelaar. Rasmus Lindgren toonde zich een debutant zonder plankenkoorts, die waterkoude middag in januari. Gezien zijn verleden hoefde dat geen verbazing te wekken. Zijn werkelijke vuurdoop onderging de Zweedse middenvelder immers al jaren ge leden. Toen Ajax de speler van het bescheiden Landskrona Bois in ja nuari 2003 contracteerde, was hij nog een kind, 18 jaar oud pas. In Amsterdam moest Lindgren leren op eigen benen staan. 'Natuurlijk is het moeilijk om alles achter te laten, je dierbaren en de omgeving waarin je bent opgegroeid. Maar wie zijn ambities wil verwezenlijken, moet mentaal sterk zijn en lastige beslissingen durven nemen.' Lindgren maakte al vrij snel indruk bij zijn nieuwe club, aanvankelijk in de Al onder coach Danny Blind maar zeker in de jaren daarna bij Jong Ajax, waarmee hij onder leiding van John van 't Schip en Marco van Basten kampioen van Nederland werd. 'Een leuke tijd, waarin ik heel veel heb geleerd,' zegt Lindgren. 'Eigenlijk begon mijn carrière hier pas. In Zweden had ik een half jaar bij de A-selectie gezeten, maar was ik nog geen vaste waarde. Bij Ajax ben ik gevormd tot de speler die ik nu ben. In mijn denkwijze lijk ik inmiddels meer een Nederlandse dan een Zweedse voetballer.' Alhoewel de inmiddels tot hoofdtrainer benoemde Danny Blind het po tentieel van de jonge Scandinaviër volmondig erkende en hem kansen bood om zich te bewijzen, kwam een doorbraak naar het eerste elftal er niet van. Het zou voor Lindgren blijven bij vier optredens in Ajax 1, twee onder Ronald Koeman, een onder interim-coach Ruud Krol en een onder Blind, ik was er gewoon nog niet klaar voor,' zegt de nu 23- jarige Zweed in retrospectief, in zo'n geval moet je realistisch blijven en eerlijk zijn tegen jezelf. De vooruitzichten waren niet zodanig dat ik hier veel zou gaan spelen. Voor mijn ontwikkeling was het daarom beter om te vertrekken.' Groningen werd zijn nieuwe thuisbasis, aanvankelijk als huurling, een jaar later met een permanente status. Als radertje in het hechte collectief van trainer Ron Jans kwam Lindgren langzaam maar zeker tot volle wasdom. 'Het was een goede stap voor mij. Ook bij FC Groningen was concurrentie, maar minder dan hier. Ajax heeft meer individuele kwaliteit in zijn selectie, maar Groningen bewijst dat collectiviteit ook een kwaliteit is. Het is niet zo vreemd dat veel Scandinaviërs het daar heel goed doen, want zij zijn gewend om heel gedisciplineerd te spelen, echt als een team.' Ook Lindgren aardde gemakkelijk in het hoge noorden, waar hij sportief mooie tijden beleefde. 'We draaiden een fantastisch seizoen en haalden de play-offs, waarin we pas in de laatste minuut werden uitgeschakeld. Door Ajax,' voegt hij er met een ietwat zure glim lach aan toe. Niet dat de goal van Wesley Sneijder hem extra pijn deed, want voor Lindgren was het boek Ajax op dat mo ment allang gesloten. 'Dat lijkt me logisch. Ik was verkocht en had mijn blik gericht op de toekomst. Hoe langer je ergens weg bent, hoe minder de binding wordt. Dan zie je Ajax "gewoon" als een concurrent of als een van de zeventien andere ploegen in de competitie.' Dat hij inmiddels weer vol trots het roodwitte shirt draagt, had Lindgren zelf ook niet kunnen bevroeden, laat staan dat het een voor opgezet plan was. Tegelijkertijd haalt hij zijn schouders op bij de kri tische geluiden die her en der te horen waren: na Kenneth Perez kocht Ajax in de winterstop andermaal een speler die nog niet zo lang geleden was afgedankt. Lindgren: 'Het lijkt me wel duidelijk dat ik nu een an dere voetballer ben dan de Rasmus Lindgren die hier destijds wegging. Bij Ajax vinden ze dat ik me sindsdien goed heb ontwikkeld, tot een speler die van waarde kan zijn voor dit team. Moeten ze dan "nee" zeg gen, alleen maar omdat ik hier toevallig een verleden heb?' Ook de suggestie dat hij achteraf bezien misschien beter van Zweden via FC Groningen naar Ajax had kunnen komen, wordt door Lindgren re soluut verworpen. 'Nog buiten het feit dat een transfer naar Groningen toen helemaal niet aan de orde was; daar had ik ook niet meteen gespeeld. In mijn eerste periode bij Ajax heb ik bovendien heel veel geleerd, meer dan ik in dezelfde fase bij Groningen had kunnen leren.' Met de kennis van nu was zijn tijd in de Euroborg een noodzakelijke 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 10