Ajax contracteert Samuel Kuffour Piet van der Kuil HF AFTRAP AJAX KJ CK Orr tekst Klaas Vos Voor liefhebbers van quizzen - en zelfben ik dat - zijn de leukste opgaven om al die spelers op te noemen die voor twee of meer dere clubs gespeeld hebben. Als je dat bij Ajax en Feyenoord doet kom je tot een aantal van boven de twintig. Doe je dat voor Ajax en PSV kom je ook tot een respectabel aantal. De meest recente is uiteraard Kenneth Perez. Tussen supporters mag de rivaliteit groot zijn, voor heel veel spelers geldt dat niet. Een van de eerste zogenaamde 'overlopers' was Gert Bals, die van Eindhoven naar Amsterdam kwam. Niet veel later ging Frits Soetekouw de omgekeerde weg. Van het Ajax van de giorierijke jaren zeventig zagen we Arie Haan vele jaren later in het Philips Stadion spelen. Ruud Geels kwam voor PSV uit (en ook voor Feyenoord!). De Deense lieverdjes Arnesen en Lerby deden hetzelfde. Wim Kieft, Jan Wouters, John Bosman, Wim Jonk, Gerald Vanenburg, Ronald Koeman (ook Feyenoord): de echte ken ners dreunen de namen onmiddellijk op. En na even nadenken schieten Marciano Vink en Stanley Menzo te binnen. Nee, Frank Rijkaard niet: die had wel getekend (stereotoren!), maar het gaat om spelen. Oh ja, ook niet zo lang geleden: Michael Reiziger en Patrick Kluivert. We zitten al op zeventien! Tot nog toe op Bals na allemaal spelers die eerst voor ons speel den. Maar hier heb ik er twee die eerder voor PSV uitkwamen: John Veldman en Peter Hoekstra. Gerald Sibon daarentegen speelde weer eerst in het Ajax-shirt. Jason Culina verruilde het Amsterdamse rood-witdirect voordat van Eindhoven. De mooi ste transfer via allerlei tussenstops is uiteraard Jaap Stam. We zitten op tweeëntwintig. Maar het zijn er op z'n minst drieën twintig. Uit de hele vroege periode van het betaald voetbal - daar komen zeker jonge quizzliefhebbers moeilijk op - heb ik Piet van der Kuil voor het laatst bewaard. Waarom Ik heb hem nooit zien spelen; ken wel de verhalen over hem als een geweldige rechtsbuiten. Maar Piet zie je elke thuiswedstrijd in deArenA. Die is met al die makkers uitzijn tijd, die met elkaar de harde kern van Lucky Ajax vormen, niet alleen oud-speler van Ajax, maar ook supporter van onze club. Die clubliefde die wij als supporters altijd maar weer opbrengen ook in de magere jaren - en die zijn er meer dan ons lief is het laatste decennium - daarvan hoop je altijd weer dat ook de spe lers die in grote hartstocht kennen. Na hun verblijf bij ons, maar vooral eerst met dat prachtshirt om. Vlammen, strijden, voor elke meter knokken, hersens en benen vurig inzetten vanwege die brandende liefde. Zullen wijze daarin voorgaan? Ajax heeft zich versterkt met Samuel Osei Kuffour. De 31-jarige Ghanees komt transfervrij over van AS Roma. Kuffour tekende maandag 28 januari een contract voor een half jaar. In het contract is een optie voor een verlenging met twee seizoenen opgenomen. 'Het voelt goed om hier te zijn,' vertelt Kuffour, na de kennismaking met zijn nieuwe club. De Afrikaan onderging maandag een medische keuring, hij ontving zijn eerste Ajax-shirt en werd en passant rondgeleid door de ArenA. In de tussentijd werden talloze handen geschud. 'Ajax behoort tot de beste clubs in de wereld. Ook omdat de jeugdopleiding grote spelers als Marco van Basten, Edgar Davids en Clarence Seedorf heeft voortgebracht.' Met Kuffour haalt de Amsterdamse club een gelouterde en ervaren kracht binnen. De Ghanees verdedigde tussen 1994 en 2005, met een kort uitstapje naar 1. FC Nürnberg, de clubeer van Bayern München. In Duitse dienst won Kuffour onder meer de Champions League en de Wereldbeker voor clubteams. In het seizoen 2005-2006 werd München (Bayern) verruild voor Rome, waar de verdediger zijn carrière vervolgde bij AS Roma. Afgelopen seizoen speelde de Ghanees op huurbasis bij Livorno, waarna hij het huidige voetbaljaar terugkeerde bij Roma. In zijn eerste seizoen bij de Beierse club was de verdediger van heel dichtbij getuige van de opmars die Ajax dat seizoen maakte in Europa. De ploeg van trainer Louis van Gaal bereikte de Champions Leaguefinale door in de halve eindstrijd Bayern München te verslaan. Kuffour was in beide duels negentig minuten van de partij bij de Zuid-Duitsers. Ajax won de finale uiteindelijk van AC Milan: 1-0. Kuffour ontving zijn eerste Ajax-shirt uit handen van Ajax' technisch directeur Martin van Geel. Kuffours begeleider Giuseppe dello Russo kijkt goedkeurend toe. Proosten op een mooie toekomst. Kuffour maakte op 8 december 2004 al zijn debuut in de ArenA. Het Champions Leaguetreffen tussen Ajax en 'zijn' Bayern München bleef onbeslist: 2-2. Ruim twee maanden eerder droeg Kuffour nog zijn steentje bij aan de mokerslag die Ajax kreeg in Beieren. In het Olympiastadion gingen de Amsterdammers met 4-0 onderuit. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 7