snni iTiNR Aanvoerdersband AJAX KJ OX Or F 25 Heinz Schilcher in de Europa Cupwedstrijd tussen Bayern München en Ajax. In het Olympiastadion verloren de Ajacieden op 1 maart 1973 met 2-1Eerder al won de ploeg van Stefan Kovacs met 4-0 in het eigen Olympisch Stadion. FOTO: GUUS DE JONG de bank, omdat hij twee keer mocht wisselen in een wedstrijd. Als het elftal behoefte had aan een extra verdedigende speler kwam ik er meestal in. Arnold Mühren en Johnny Rep wer den meestal ingezet als werd gevraagd om of- fensievere spelers. Vroeger was het verschil gro ter tussen aanvallen of verdedigen. Het voetbal is toch al flink veranderd. Voetbal is vooral veel sneller, fysieker en technischer geworden.' Na zijn laatste wedstrijd als Ajacied in 1973 (CSKA Sofia - Ajax 2-0) trok Schilcher naar Frankrijk. Bij Nimes droeg Schilcher de aan voerdersband. Ook bij Strasbourg had de oud-Ajacied een onbetwiste leidersrol in het veld. In 1982 kwam het einde aan een mooie voetbalcarrière. Schilcher nam afscheid op bijna 'Keizeriaanse' wijze. 'Stoppen is ook bij mij écht stoppen,' vervolgt Schilcher met een verwijzing naar de opvallende manier waarop ooit Piet Keizer zijn voetballoopbaan beëin digde. 'Piet zei op een dag: "Ik kom morgen niet meer." Bij mij ging het iets minder abrupt. de KNVB Beker. Een imponerende erelijst voor een speler die 'slechts' tweeënhalf jaar in Amsterdam speelde. Na de foto's nauwkeurig te hebben bekeken, vertelt Schilcher met een grappig Oostenrijks accent over zijn eerste periode bij Ajax. Alles begon met de curieuze wijze waarop hij ooit in Amsterdam belandde. 'Op een goede dag kwam mijn manager naar me toe. Ik speelde toen bij Sturm Graz. Of ik in Holland wilde gaan voetballen. "Ik kan de naam van de club nog niet noemen, maar als je nu in de auto stapt, rijden we ernaartoe," was het enige dat hij zei. Ajax bleek op zoek naar een verde digende middenvelder of verdediger. Op die posities kon ik spelen. De club had al een paar wedstrijden van me gezien, maar dat wist ik niet toen ik in de auto stapte. Ik had werkelijk nooit gedacht dat ik ooit écht bij de Europa Cuphouder terecht zou komen. Iedere voetbal ler wilde begin jaren zeventig wel bij Ajax spe len. Ik, als speler van Sturm Graz dus ook.' Kort na de plotselinge autorit tekende Schilcher zijn Ajax-contract. Trainer Kovacs en voorzit ter Jaap van Praag heetten de aanwinst als eersten welkom in de Meer. Zo kort voor zijn debuut op 15 augustus 1971 (FC Twente - Ajax 0-2) was de Oostenrijker opeens deel van de zestienkoppige Ajax-selectie. 'Voetbalselecties waren toen nog veel kleiner,' legt Schilcher uit. De Oostenrijker vervulde meestal de rol van supersub. Schilcher was een invaller die eigenlijk nooit teleurstelde. 'Een trainer had toen ook maar drie spelers op Spelersportret van Heinz Schilcher uit het begin van de jaren zeventig. FOTO: GUUS DE JONG

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23