Het tweede Ajax-leven van Heinz Schilcher Oud-speler in nieuwe rol als internationale scout snm iTiNR Erelijst 24 AJAX KICK OFF Ajax-scout Heinz Schilcher speurt in Zuid- en Oost-Europa naar Ajax-talent. De 59-jarige Oostenrijker is daarmee in een nieuwe rol terug bij de club die hij begin jaren zeventig als speler diende. tekst Ronald Jonges Drie foto's geven een aardig beeld van de voetballer die Heinz Schilcher ooit was. Neem het wedstrijdfragment uit Bayern München - Ajax, van 1 maart 1973, de kwartfinale van het toenmalige Europa Cuptoernooi voor landskampioenen. Of zie de actiefoto uit NEC - Ajax, het competitietreffen dat hetzelfde jaar een week eerder werd gespeeld. Uit beide actie foto's spreekt onverzettelijkheid, een tomeloze drive. Schilcher jaagt met bemodderde knieën, verbeten en gestoken in een ooit hagelwit uittenue op de bal. In het inmiddels klassiek geworden Olympiastadion in München kijkt collega-Ajacied Barry Hulshoff op de achter grond goedkeurend toe. In de al even klassiek geworden oude Goffert van NEC duelleert Schilcher met tegenstanders van de thuis ploeg. Zelfs archieffoto nummer drie vertelt zijn eigen verhaal. Ook het rechttoe rechtaan portret ademt de sfeer van de jaren zeventig. De haardos, het dikke katoenen Ajax-shirt en de dromerige blik vertellen iets over de tijd, de voetballer en zijn toenmalige club. Heinz Schilcher bekijkt de drie platen gecon centreerd en aandachtig. De Oostenrijker is terug op vertrouwde Amsterdamse grond. Bijna 35 jaar nadat fotograaf Guus de Jong afdrukte, dient Schilcher zijn club in een heel andere rol. De Oostenrijker fungeert als internationaal scout. De verdedigende middenvelder of rechts back van toen heeft het voetbaltenue al lang ingeruild voor een burgermanstenue. Boven het trendy jack met imitatiebontkraag wappert een kleine, grijze paardenstaart. De haardos is van kleur verwisseld, maar uiterlijk is de inmiddels 59-jarige Schilcher niet veel veranderd. Tussen 1971 en 1973 voetbalde Schilcher 45 officiële wedstrijden bij elkaar als Ajacied. Onder trainer Stefan Kovacs maakte de nog jonge controleur zijn opwachting in de selectie van 'het grote Ajax'. De oogst van de Ajacied Schilcher: twee Europa Cups, de Wereld Beker, de Europese Supercup, twee landstitels plus

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 22