Ajax Supporters Raad: Simon Knol Ronald Spelbos QEAE BAE De leden van de ASR, met tussen haakjes hun functie, zijn: Dennis Bliek (invalideplatform), Nona Oerlemans (1e ring oost), Sander Adriaansen (1e ring zuid), John van Reenen (2e ring west), Simon Knol (2e ring noord), Brenda Toonen (2e ring oost), Mike Tenniglo (2e ring zuid), Ron Jansen (1e ring noord), Luc Postma (ABA), Erwin Pieters (AFCA), Martine Eikelhof (SVA), Henk Voors (coördinator supportersbe- leid Ajax), Jeroen Slop (directie), John Jaakke (bestuur), Miel Brinkhuis (manager communicatie) en Suzanne Adriaansen (mannager suppor terszaken en wedstrijdorganisatie). AJAX KJ O K Orr tekst Klaas Vos Wedstrijden tegen FC Utrecht zijn altijd 'beladen'. Zeker die in de Galgenwaard. Waarom eigenlijk? De hoogspanning die de enige echte Klassieker (Ajax - Feyenoord en vice versa) kenmerkt, is te begrijpen. Dat is de rivaliteit tussen Amsterdam en Rotterdam, die al eeuwen bestond voor er gevoetbald werd. Maar Utrecht.Ik heb zelf een zwak voor de stad, want ik heb er gestudeerd en gewoond. Het zijn met name de fanatieke Utrecht-supporters van de Bunnikzijde die de duels extra elektrificeren. Is het niet gewoon jaloezie, afgunst, nijd? De laatste seizoenen richtten de Bunnikzijders hun haat vooral op Wesley Sneijder. Een Utrechtse jongen, van oorsprong. Een Utrechtse jongen die furore maakt bij Ajax. En dat was al vaker voorgekomen. Gerald Vanenburg: een Utrechtse jongen. Edwin Godee: een Utrechtse jongen. Marco van Basten: een Utrechtse jon gen. Rob de Wit: een Utrechtse jongen. Jan Wouters: een Utrechtse jongen. John van Loen: een Utrechtse jongen. Goede spelers uit Utrecht gaan naar Ajax, dat leek lang een natuurwet. En daarom is het des te wranger dat grote talenten alsAfellayenAissati bij PSV spelen. Allebei: Utrechtse jongens. En in de tijden van defensief malheur die we momenteel beleven, moest ik opeens denken aan nog zo'n Utrechter aan wie we ooit zoveel plezier beleefden. Ronald Spelbos ja. In het boek van Evert Vermeer 100 jaar Ajax luidt de eerste alinea van het stuk over het seizoen 1984-1985: 'De grootste les van het afgelopen seizoen was dat de frivole Ajax-ploeg aan kracht en ervaring moest winnen, vooral in de achterhoede. Daartoe haalde men Ronald Spelbos van Club Brugge en libero Walter Meeuws.Juist ja. In zijn eerste seizoen speelde Spelbos 31 wedstrijden en maakte hij 10 doelpunten. Toen Cruijff kwam was het met Meeuws al weer gedaan, maar Spelbos ontpopte zich nog meer als de rots in de branding achterin, gezegend met een prachtige trap. In het tweede seizoen onder Cruijff hield een ernstige knieblessure Spelbos af van een optreden in de finale tegen Lokomotiv Leipzig. Hij zat puur uit bluf wel in de dug-out: de Oost-Duitsers mochten niet merken dat Ajax danig dun in de fitte spelers zat. (Blind was ook al uitgevallen.) Een seizoen later raakte hij wederom geblesseerd, zodat hij het EK van '88 miste. Als trainer was hij redelijk succesvol - spelers als Ronald de Boer waren vol lof over hem, maar toen trof hem de pech van een hartaanval. Wat doet Spelbos nu? Hij is docent bij de KNVB en geeft lezingen. Maar mijn verhaal is duidelijk: we hebben een 'Spelbos' nu wederom hard nodig. Spelbos werd door Ajax van een Belgische club gehaald. Wij hebben een Belgische 'Spelbos' in huis. Thomas, Thomas: wat verlangen we naar jouw terugkeer! De Ajax Supporters Raad werd onlangs gefor meerd. In de Kick Off stellen de leden van de ASR zich voor aan hun medesupporters. Deze keer is het de beurt aan Simon Knol, afgevaardigde van de 2e ring noord. Zoals de meeste leden van de ASR is ook Simon Knol (60) al jarenlang een trouwe bezoeker van de thuiswedstrijden. Sinds de verhuizing naar de ArenA zit hij met zijn zoon in vak 411. Toch voelt hij zich binnen de ASR nog een beetje een vreemde eend in de bijt: 'Veel van mijn medeleden hebben al organisatorische banden met Ajax. Dat ik die nu ook heb is nieuw voor me.' Hij is blij te merken dat Ajax de ASR zo serieus neemt. 'Je merkt aan alles dat dit niet zomaar een bedenkseltje is van een clubje supporters dat af en toe bijeenkomt en dan hun mening aan de directie mailt of zo. Nee, bij elke vergadering is én de voorzitter aanwezig én Jeroen Slop van de directie. Er gebéurt hier wat.' 'Wat mijn belangrijkste punten zijn? De sfeer, zowel in als buiten het stadion. Daarin is nog veel te verbeteren. De spreekkoren, fluitcon certen naar de eigen spelers, spandoeken en liedjes zijn me soms een doorn in het oog. Vooral als het met scheldwoorden of ziektes gepaard gaat. Dat haalt voor mij de lol van het spelletje weg. Ik houd meer van het ludieke, zoals in de wedstrijd tegen AZ, waarin men zong over de transfer van Alves.' Hij beseft zich terdege dat hij in z'n eentje geen sfeer kan creëren, maar hoopt dat hij wat kan veranderen door het thema bespreekbaar te maken. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de sfeer buiten het stadion. Simon heeft moeite met prominent aanwezige ME'ers. 'Zelf word ik er niet agressief van, maar ik merk dat anderen er wel aanstoot aan nemen. Het lijkt mij dat de politie wat minder op de voorgrond zou moeten treden. Kijk, ik heb natuurlijk geen idee of Ajax daarin ook een stem heeft, maar ik zie het als de functie van de ASR dat ik daar zo'n vraag kan stellen. En nog belangrijker: ik weet dat ik ook direct een goed en duidelijk antwoord krijg.' Daarom moet iedereen met alle vragen en opmerkingen direct naar hem toe komen, zegt hij ten slotte. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 7