'Stam' een van de beste portretten van 2007 Eervolle nominatie voor Ajax-fotograaf Louis van de Vuurst 711VFRFN PAMFRA 24 AJAX KJOK OFF Ajax' huisfotograaf Louis van de Vuurst is met een foto van Jaap Stam genomineerd voor de Zilveren Camera, Zijn inzending voor de prestigieuze prijs voor beroepsfotografen werd derde in de catego rie Portretten. Van de Vuurst nam de foto na afloop van de wedstrijd Slavia Praag - Ajax (2-1) op 29 au gustus 2007. Omdat eerder thuis met 1-0 was verloren, werd Ajax deze avond uitgeschakeld in de voorronde van de Champions League. Die teleurstelling druipt van Jaap Stam af als hij met ontbloot bovenlijf van het veld loopt. De foto van Stam behoort volgens de jury tot de drie beste foto's van 2007 in de categorie Portretten. 'Ik vind het ook een van de bete ren,' zegt Van de Vuurst zelf. 'Die contouren van Jaap zijn imposant, maar vooral het ver haal erachter: niet heel veel later maakte hij bekend dat hij stopte met voetballen.' Toen begin januari uit de duizenden inzendin gen de nominaties bekend werden gemaakt, was Van de Vuurst blij verrast. 'Ja, dat was een verrassing. Ik ben hartstikke blij, een nomina tie is echt een grote eer. Ik heb elf foto's inge stuurd, maar had geen idee welke foto de jury eruit zou hebben gehaald. Misschien die van Huntelaar die na die 1 -8 bij De Graafschap op de plastic borden achter het doel slaat. Maar het zou ook die van Henk ten Cate in de cel van Nelson Mandela kunnen zijn, of die van die paar spelers in de P.C. Hooftstraat. Het bleek dus Stam te zijn.' Het is voor het eerst dat Van de Vuurst genomineerd is voor de prijs; overigens deed hij de afgelopen twaalf jaar niet mee aan de verkiezing. Op 20 januari werd de uitslag bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in het Fotomuseum in Den Haag. In acht categorieën werden zowel De 'bronzen'foto. voor enkele foto's als voor series een eerste, tweede en derde prijs gegeven. Uit de eerste prijzen van iedere categorie werd de Zilveren Camera gekozen. Stam moest concurreren met koningin Beatrix (tweede) en Rutger Hauer (eerste). Fotograaf Martijn Beekman van de Volkskrant won de Zilveren Camera met een foto van de drie VVD-ereleden Erica Terpstra, Henk Vonhoff en Frits Korthals Altes. In de categorie Sport was nog een foto genomineerd met een Ajacied prominent in beeld, namelijk Gabri. Rob de Jong maakte deze foto tijdens de thuiswedstrijd tegen RKC. Dat de foto van Stam geen toevalstreffer was, blijkt wel uit de overige door Van de Vuurst ingezonden foto's op de pagina hiernaast. Stuk voor stuk getuigen zij van zijn vakmanschap. Opvallend voor een sportfotograaf: op slechts een van zijn inzendingen komt een bal voor!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 22