De nieuwe gedachtegang van FC Utrecht De hand van Willem DF TFRFNSTANDFR <S>AJAXXJCK Drr 15 De verschillen tussen het FC Utrecht van vorig seizoen en het FC Utrecht van deze jaargang zijn legio. Het lijkt zelfs dat er een compleet nieuwe ploeg op het veld staat. En dat is ook zo. Alleen zit de verandering niet in het spelersmateriaal, maar in de gedachtegang. Met dank aan Willem van Hanegem en collega's John van Loen en David Nascimento. tekst Jeroen de Laat Het keerpunt kwam op 12 juli 2007. Het was hartje zomer, FC Utrecht had Foeke Booy laten vertrekken naar Al-Nassr in Saudi-Arabië en Willem van Hanegem werd aan het aan wezige journaille in Stadion Galgenwaard gepresenteerd. Met gepaste trots. Want FC Utrecht had na het afzeggen van enkele 'vedetten' als Co Adriaanse, toch de gewenste grote naam binnen. De oud speler van FC Utrecht sprak meteen zijn ambitie uit om zijn nieuwe ploeg te willen laten voetballen. 'Tegenstanders moe ten weer met knikkende knieën naar Utrecht komen,' zo sprak hij bij zijn aanstelling. 'Maar ook in uitwedstrijden moet de knop om.' Makkelijker gezegd dan gedaan. Want het gaat hier om een in grijpend proces. Van Hanegem wilde met zijn kompanen Van Loen en Nascimento - het drie tal werkt op gelijke voet - de aanvallende geest terugbrengen in zijn selectie. FC Utrecht moest niet langer sy noniem staan voor afwachtend voetbal, loeren op de counter en hopen op dat ene doelpuntje. Nee, FC Utrecht moest zélf het spel gaan maken. De tegenstan der moest worden vastgepind op de eigen helft. Doelpunten moesten er gemaakt worden. Hoeveel? Niet belangrijk, als het er maar eentje meer is dan de tegenstander en het publiek vermaakt wordt. Dat vergt een volledig nieuwe denkwijze bij de spelersgroep. Een lastig proces, want de se lectie werd nauwelijks gewij- Willem van Hanegem laat zijn ploeg weer vrijuit voetballen dit seizoen. FOTO: PR0SH0TS/T0IN DAMEN zigd. Ja, Jean-Paul de Jong stopte en Kevin Vandenbergh kwam. Maar daar bleef het bij. De nieuwe speelstijl moest er dus inko- Robin Nelisse is de clubtopscorer van FC Utrecht. FOTO: PR0SH0TS/ERWIN OTTEN men met veel praten en veel trainen. Heel veel trainen. En zoiets gaat met vallen en op staan. Van Hanegem wist dat al, maar tot zijn grote frus tratie zetten de media en het publiek direct vraagtekens bij zijn werkwijze na de uitschake ling in de Intertoto Cup tegen Hammarby IF. Ook de (zeer geflatteerde) 0-3-nederlaag in de openingswedstrijd van het seizoen tegen Feyenoord en het gelijkspel twee weken later tegen De Graafschap (2- 2) hielpen de coach en zijn ploeg niet echt in het zadel. Maar Van Hanegem bleef kalm en onverstoorbaar kneden aan zijn formatie. Een halfjaar na zijn aanstelling haalde hij ein delijk zijn gram. De tegenval lende thuisprestaties maakten al ruim voor de winterstop plaats voor een goede serie en ook in uitduels blijkt FC Utrecht dit seizoen een geduchte tegenstander. Toch gaat het nog altijd met pieken en dalen. Kenmerkend was de eerste thuiswedstrijd na de winterstop. In de eerste 45 mi nuten speelde FC Utrecht tam en kwam sc Heerenveen op een ver diende 0-2-voorsprong, maar na rust hadden de Friezen niets meer te vertellen. FC Utrecht speelde prachtig voetbal en de bezoekers mochten van geluk spreken dat het bij 2-2 bleef. 'Op de bank heb ben we genoten van het bij vlagen sublieme combinatiespel. In deze wedstrijd hebben we laten zien dat we op de goede weg zijn met dit team,' constateerde Van Loen terecht na afloop.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 14