Edgar Davids is dé sterspeler van Ajax. Geen van de spelers in de Ajax-selectie won meer prijzen dan hij. En Ajax heeft hem hard nodig, zo viel de gehele eerste competitiehelft lang op te tekenen in Amsterdam. Ajax heeft zijn leiding nodig, zijn passie, maar ook zijn voetbal. Want Davids kan veel beter voetballen dan menigeen denkt. Davids is méér dan passie en bikkelen. Veel meer. Davids werd drie kampioen van Ne derland met Ajax; hij won tweemaal de KNVB Beker; eenmaal de Italiaanse beker; viermaal de Nederlandse Supercup/Johan Cruijff Schaal; tweemaal de Italiaanse Supercup; éénmaal de UEFA Cup; éénmaal de Champions League; éénmaal de Europese Supercup en éénmaal de Wereldbeker. Say no more. Koeman, Danny Blind en Henk ten Cate de technische scepter in de ArenA, maar nooit meer werd er het voetbal gespeeld waar Ajax wereldwijd beroemd mee is gewor den: technisch, frivool, aanvallend en daardoor attractief voetbal. Met uitgekiende combinaties, prachtige hoogstandjes en vooral véél doel punten van grote schoonheid. Eerlijk gezegd hadden we van Henk ten Cate meer verwacht als trainer van Ajax. We kennen hem goed van zijn tijd bij NAC. Goed, hij liet de club onverantwoorde investeringen doen, hij was qua karakter bepaald niet de gemakkelijkste (en dat is een eufemisme), maar hij liet NAC wél goed voetbal spelen én presteren! Maar Ajax is geen NAC. De relatief kleine Bredase club kon hij nog naar zijn hand zetten, bij het grote Ajax lukte dat niet. Maar bij Barcelona dan, zult u zeggen? Laten we het erop houden dat hij daar uit de wind werd gehouden door Frank Rijk aard. Het probleem van Ten Cate bij Ajax in een notendop? Hij trok net te veel niet-Ajacieden aan. Geen échte Ajax-spelers. En mogelijk had hij de pech dat de beroemde Ajax-oplei- ding te weinig talenten afleverde, al hebben we daar zo onze twijfels bij. Ajax kocht namelijk nooit voetbal lers, de club maakte voetballers. Of ze nu vanuit de eigen boezem kwa men of van buitenaf. Bij Ajax maak ten spelers naam, niet andersom. Henk ten Cate kon naar Chelsea en Ajax liet 'm maar wat graag gaan. Laten we daar geen doekjes om win den. Adrie Koster werd aangesteld als zijn opvolger. 'Tijdelijke' opvol ger, werd er direct bij gezegd. Waar om toch? Adrie Koster is een echte Ajax-trainer. Altijd kiezend voor een systeem met drie spitsen, altijd kie zend voor sprankelend, aanvallend voetbal. Hij heeft geen uitstraling? Kom nou! Succes maakt uitstraling. Niet andersom. En wat is uitstra ling? Dat is eveneens een discussie waard. En toch. Ergens kun je het te doen hebben met Adrie Koster. Hij is namelijk van het type dat bij wijze van spreken een 16-jarig talent opstelt ten koste van een duurbe taalde buitenlander als hij denkt dat dat beter is voor het team. En gelijk heeft-ie natuurlijk. Maar ja, dat is natuurlijk niet de bedoeling. Voetbal is tegenwoordig vooral business bij Ajax. Investeringen moeten wel wor den terugverdiend! Daarmee kom je bij het aankoopbeleid van Ajax. Zomaar een voorbeeldje: wie haalt Suarez voor veel geld op als je Le onardo al in huis hebt? Omdat Leo geblesseerd was? Tsja... En Henk ten Cate beriep zich erop dat hij pro blemen had bij Ajax omdat hij zijn twee beste spelers eind augustus plotseling was kwijtgeraakt. Maar is hij met Sneijder en Babel kampioen geworden dan? Heeft hij met hen wél echt Ajax-voetbal gespeeld? Hoe dan ook. Laat Koster zijn gang gaan. Laat hem blijven. Hij maakt van Ajax weer Ajax. Maar geef hem wel tijd en ruimte. Dan komt het met die uitstraling ook vast wel goed. Bakircioglu Vertonghen Heitinga Stekelenburg II wc mot-uu tum-tatai

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 12