-^se <8> AJAX KICK O Fr 25 Voor Ajax is het stadion van groot historisch belang, want de club speelde er de eerste Europa Cupwedstrijd in zijn geschiedenis. 'Het stadion is van alle gemakken voorzien en verkeert in prima staat,' noteerde redac teur Frits de Bruijn in zijn uitvoerige reisver slag in Ajax' clubblad. De wedstrijd in de 'Sovjetzone', zoals men in Nederland het land vaak noemde (de DDR was politiek niet erkend door de West-Europese landen), was het gevolg van Ajax' landskampi oenschap van 1957. Dat leverde voor het eerst in de clubgeschiedenis toegang tot het Europa Cuptoernooi op. Dat toernooi, in 1955 opgezet door het Franse sportblad l'Equipe, had nog niet veel deelnemers; voor heel wat clubs in westelijk en noordelijk Europa was Europa Cupvoetbal niet meer dan vriendschappelijk voetbal, een leuk uitje. Ajax was na PSV en Rapid JC de derde Nederlandse club die meedeed aan het toer nooi, dat tot dan toe alleen nog maar was gewonnen door Real Madrid. In de eerste ronde was Ajax vrijgeloot; daarna koppelde het lot Ajax aan Wismut. Ajax kwam als eerste uit de koker, waardoor het volgens een gentlemen's agreement eerst thuis zou moe ten spelen. De Amsterdammers hadden echter liever eerst uit gespeeld. Een delegatie van de tegenstander kwam naar Nederland om hier over te onderhandelen, maar men kwam er niet uit. Ajax nodigde de Oost-Duitsers uit om de volgende dag mee te gaan naar de competitiewedstrijd BW - Ajax in Den Bosch, en dat bleek een goede zet. Ajax speelde ondanks een 1-0- zege bijzonder slecht, waardoor de Wismut-afvaardiging ervan uitging dat Ajax gemakkelijk te verslaan zou zijn. Grootmoedig stemde men in met het omdraaien van de wed strijden; Ajax zou eerst uit spelen. Het Ajax-gezelschap dat de eerste Europa Cupwedstrijd van de club meemaakte, bestond uit 23 per sonen: de bestuursleden Volkers, Dukker, De Wit en Vunderink, trai ner Humenberger, dokter Tetzner, de spelers Pieters Graafland, Van Mourik, Geelhuizen, Ouderland, Van Ham, Anderiesen, Feldmann, Van der Kuil, Bleyenberg, Swart, Den Edel, Schmidt en Van Drecht, en de supporters Meinders, Hoop man en de broers De Bint. Men kwam na een reis van vijftien uur per trein en bus de dag voor de wedstrijd aan. De ontvangst was hartelijk, met onder meer een begroeting aan de grens, een diner en een verblijf in een eersteklas hotel. Het was zelfs zo gezellig dat enkele niet- voetballers het op een gemoedelijk drinken zetten met de bestuurders van de ontvangende in 1957 bestond er nog geen Champions Leagueceremonie; wel werd Ajax-voorzitter Wim Volkers. FOTO: BEELDARCHIEF AJAX voor de wedstrijd allerbeleefdst een bloemetje overhandigd door Ajax, met hier een koppende Wim Anderiesen, speelde zijn eerste Europa Cupwedstrijd in een dal van het Oost-Duitse Erzgebirge. FOTO: BEELDARCHIEF AJAX club. De Bruijn beschreef in het clubblad het drinkgelag ('wodka met stoffering') met een heerlijk understatement over de Wismutters: 'uitstekende gastheren'. Zijn verslag ging ver der met de mededeling dat men de volgende dag niet al te vroeg was opgestaan: 'Logisch!' Een lichtinstallatie bestond nog niet in die tijd en daarom werd de wedstrijd 's middags gespeeld. Het stadion was met 26.000 toe schouwers meer dan uitverkocht. Ook vanaf een heuvel naast het veld volgden mensen het duel. Om vijf minuten over twee maakte Piet van der Kuil Ajax' eerste Europa Cupdoelpunt in de historie. Tien minuten later maakte Wim Bleyenberg er 0-2 van. Hierna was Wismut voortdurend in de aanval, maar men kon weinig potten breken. Na rust maakte Van der Kuil Ajax' derde doelpunt, alvorens Bingfried Müller vlak voor tijd eveneens Ajax- geschiedenis schreef door het eerste Europa Cupdoelpunt tégen de Amsterdammers te ma ken. Met tien spelers haalde Ajax het eindsig naal. Willy Schmidt was geblesseerd uitgeval len en wissels waren niet toegestaan. Na afloop van de wedstrijd werd het op nieuw gezellig. Voorzitter Wim Volkers had champagne beloofd bij een overwinning of eervolle nederlaag. Wel raakte de Ajax-dele- gatie tijdens het banket even van slag door het grote aantal 'voorzitters' van Wismut dat een speech hield: vier.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 23