Het Otto Grotewohl Stadion in Oost-Duitsland Historische grond: met Ajax op reis door Europa BOEK Ajax lanceert de Ajax Bibliotheek 24 AJAX KJ CX üfr tekst Marcelle van Hoof Over de vele facetten die Ajax tot zo'n unieke club maken, is een bibliotheek vol te schrijven. Ajax lanceert daarom samen met Tirion Uitgevers de Ajax Bibliotheekeen serie boeken waarin telkens een ander aspect van het fenomeen Ajax belicht wordt. Jaarlijks zullen twee nieuwe titels in de reeks verschijnen. Historische grond, Met Ajax op reis door Europa is het eerste deel van de Ajax Bibliotheek. Op 20 november 1957 speelde Ajax in Oost-Duitsland zijn eerste officiële Europese wedstrijd. Ajax won met 3-1 en was daarmee succesvol begonnen aan een vijftig jaar durende rondreis door dertig Europese landen. In bijna honderd sta dions schreef de Amsterdamse club tot de verbeelding sprekende voetbalgeschiedenis. Historische grond brengt de Ajax-reis door Europa in kaart aan de hand van beschrijvingen van de bezochte stadions, de tegenstanders, de verwachtingen die de Ajacieden hadden van het internationale treffen en de gebeurtenis sen rond en tijdens de wedstrijd, waarbij veel aandacht uitgaat naar de minder bekende 'petit histoire'. Ajax Kick Off publiceert als voorproefje het verhaal over het stadion waar Ajax' rondreis door Europa begon. Marcelle van Hoof: Historische grond, Met Ajax op reis door Europa. De Ajax Bibliotheek 1Tirion Sport, 240 pagina's, ISBN 978 90 4391 068 2, €24,95. Historische grond Met Ajax op reis door Europa In de Duitse Democratische Republiek begon Ajax vijftig jaar geleden aan zijn rondreis door Europa. De nog jonge communistische staat Oost-Duitsland was niet ver weg - men reisde er per trein en bus heen - maar stond toch ver van het Amsterdamse bed. Ajax had echter niets te klagen over de allerhartelijkste ontvangst, noch over het verloop van de wedstrijd. Op 20 november 1957 bevonden zich 23 Ajacieden in het Oost-Duitse plaatsje Aue. Hun reisdoel was een stadion dat naar goed gebruik van het land in die tijd de naam droeg van een communistische leider. Ajax ging er zijn eerste Europa Cupwedstrijd in de geschiedenis spelen. Voetbal was voor de communistische autori teiten van de DDR geen belangrijke sport; het stond slechts veertiende op de lijst van sporten die actief ondersteund werden. Sport mocht in de ideologie van de communisten geen privé- amusement zijn, maar was een middel tot soci ale en patriottische opvoeding. Een jeugdblad formuleerde het in 1954 zo: 'De atleten in de Duitse Democratische Republiek moeten be grijpen dat men moet winnen ter meerdere eer van de arbeiders- en boerenstaat.' Dit concept deelde men met de zo verfoeide nazi's. Verliezen was in beide ideologieën 'verboden' en sporten waarin DDR-sporters geregeld verloren van hun tegenstanders in het westen, zoals voetbal, werden niet bepaald aangemoedigd. Zwemmen, atletiek of gewichtheffen kregen veel meer steun van de staat, want daarmee waren olympische medailles te verdienen. Omdat voetbal echter populair bleef onder de bevolking, konden de machthebbers deze sport niet negeren. Vanaf het begin van de jaren vijftig werden de meeste voetbalclubs gekoppeld aan bepaalde industrieën en bedrijfstakken. Veel clubs ver anderden daardoor van naam. De voetbalclub van Aue werd verbonden aan de plaatselijke ertsmijnen en kreeg de naam SC Wismut Aue, naar het bedrijf dat de mijnen exploiteerde. Het in 1950 binnen vier maanden gebouwde stadion was vernoemd naar Otto Grotewohl, de minister-president van de een jaar eerder in het leven geroepen Duitse Democratische Republiek. Het stond op de plaats van het ge sloopte Stadtische Stadion, dat oorspronkelijk Erzgebirgsstadion heette. Dit complex werd in 1928 gebouwd in een dal van het gebergte. Het eerste decennium van de hernoemde club was zeer succesvol, met onder meer drie lands titels. Mede door de goede prestaties van de voetballers-arbeiders onderging het stadion enkele keren aanpassingen. Midden jaren vijf tig werd aan het stadion een Sportlerheim toegevoegd met woningen en verblijven voor spelers, trainers en gasten. De capaciteit steeg tot 25.000 toeschouwers. In 1954 werd besloten dat Wismut moest 'ver huizen' naar Karl-Marx-Stadt, dat tot 1953 Chemnitz heette. Het regime vond het belang rijk dat een grote stad als Karl-Marx-Stadt een goede voetbalclub had. De verhuizing vond alleen op papier plaats, want de in SC Wismut Karl-Marx-Stadt omgedoopte club bleef in het stadion van Aue spelen. In 1963 kreeg Karl- Marx-Stadt een echte, binnen de eigen stads grenzen spelende voetbalclub, waarna de naam van de club in Aue eindelijk weer wat waar heidsgetrouwer werd: BSG Wismut Aue. BSG Wismut Aue was in 1990 de club met de meeste competitiewedstrijden in de DDR. Na de samenvoeging van de twee Duitslanden in dat jaar (in het Oosten spreekt men ook wel van 'annexatie door het Westen') werd de naam veranderd in FC Wismut Aue; drie jaar later koos men voor FC Erzgebirge Aue. Het sta dion draagt sinds de Wende de oorspronkelijke naam Erzgebirgsstadion.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2008 | | pagina 22