Ajax Supporters Raad: BrendaToonen Expositie over Cruijff in de ArenA De slangenkuil HF AFTRAP AJAX YAOF OFF tekst Klaas Vos Er wordt van de voetbalwereld gezegd dat het een slangenkuil is. In bepaalde opzichten een rake typering, denk ik. Ik wil het nu eens hebben over het voetbalveld als een slangenkuil. Het stadion van 1/1/1/ ligt echt in een kuil en heet dus ook De Koel kuil). Maar uitgaande van waar wij als supporters zitten is elk en dus ook ons stadion een kuil. We kijken er in neer en in mijn ogen zien we veel te weinig een slangenkuil. Een positieve slangenkuil? Ja, dat is mogelijk. De slang als symbool kent meerdere gezichten. In onze cultuur staat de slang enerzijds voorde verleiding tot zonde n.a.v. het paradijsverhaal en anderzijds vanwege het steeds vernieuwen van z'n huid als symbool voor genezing. Zo is de slang als attribuut vanAsclepius het logo van de artsen geworden. Terug naar het veld. Daar kwam en kom je slangen tegen. Rob Rensenbrink was er zo een. Hij werd de slangen mens genoemd. Voor mij is elke voetballer waar de tegenstander geen vat op heeft, omdat hij met de bal kronkelt als een slang, ongrijpbaar in z'n gladheid en onverwachte bewegingen, een slangenmens. Denkend aan wedstrijden tegen NAC komen mij direct twee slangenmomenten voor de geest. Twee momenten waarin ons stadion een aan te bevelen slangenkuil werd! De ene keer was dat nog in de Meer. En wel op woensdag 6 april 1994. Bij een stand van 3-0 schrijft in de 43ste minuut onder het oog van bijna 20.000 toeschouwers Nwankwo Kanu geschiedenis. De defensie van NAC, inclusief doelman Karelse, werd volkomen dolgedraaid; met een wipje, schijnbeweging, sleepbeweging en een soort pirouette werd een waar kunstwerk ons voorgeschoteld, waarbij je later televisiebeelden nodig had om te zien wat de Nigeriaanse virtuoos deed, en dan nog wist je het niet precies. Het tweede moment speelt zich voor ruim 45.000 toeschou wers af in de ArenA op zondag 22 augustus 2004. Het is dan Zlatan Ibrahimovic die in de 77ste minuut ons in extase brengt. Hoeveel geel-zwarten zet hij slalommend in hun hemd? Je hebt er bijkans een telraam voor nodig. Een week later waren we de Zweedse virtuoos kwijt aan Juventus. Wie weet het niet meer? Zullen we het vanmiddag weer beleven, met een nieuwe virtu oos? Het kan, want in Suarez en Luque hebben we spelers in huis voor een slangenmoment. En het zal wellicht nodig zijn ook. Want met zoveel blessures in middenlinie en defensie zal het vooral van onze voorhoede moeten komen, denk ik zo. ArenA: slangenkuil! Moge het zo wezen. Dan zullen we jui chen en wederom een momentin onze herinnering voor altijd kunnen koesteren. De Ajax Supporters Raad werd onlangs geformeerd. In de Kick Off stellen de leden van de ASR zich voor aan hun medesuppor ters. Deze keer is het de beurt aan Brenda Toonen uit vak 420. Brenda Toonen (36) praat in de 'wij- vorm'. Logisch gezien het feit dat zij en haar partner Peter samen al jarenlang actief zijn voor Ajax. Brenda is vrijwilli ger bij regioactiviteiten van de SVA en sa men zijn ze vrijwilliger voor de stichting Axios, die in samenwerking met Ajax en de SVA bussen regelt voor supporters die vanuit Leiden naar uitwedstrijden willen reizen. Ook helpen ze de club met hand en spandiensten tijdens oefenwedstrijden en delen ze bij elke thuiswedstrijd de opstellingen uit. Gezien die clubliefde is het begrijpelijk dat ze alle thuis- en uit wedstrijden van Ajax bezoeken, en dat ze daarmee begonnen toen Ajax nog in de Meer en het Olympisch Stadion speelde. Brenda fungeert als contactpersoon tus sen de directie en de supporters van de tweede ring oost. 'Wat er speelt? Eigenlijk heb ik geen idee. Dat is ook de reden waarom ik dit wilde doen. Bij ons heerst zo'n cultuur van dat je hooguit even praat met je buurman, en daarna weer naar huis gaat. Geen groepsgevoel. Nu is dat niet zo erg, maar daardoor weet niemand wat er leeft. Ik zou heel graag ieders mening willen horen, zodat ik eventueel zaken bespreekbaar zou kunnen maken in de ASR.' Zélf ziet de seizoenkaarthouder van vak 420 wel het een en ander. 'Er zijn te wei nig damestoiletten en ook is de catering een stuk beperkter dan onder ons in de eerste ring. En dat er alcoholvrij bier wordt getapt als er slechts twee bussen met uitsupporters zijn, zal ook wel wat vragen oproepen.' Op veel van de vra gen zal ze vanwege haar betrokkenheid en kennis zélf antwoord kunnen geven. 'Maar ik denk dat het heel belangrijk voor iedereen is dat er altijd een goed onderbouwd antwoord is van de di rectie van Ajax of de ArenA. Ik hoop daarom dat iedereen in onze vakken me aanspreekt of e-mailt als er een vraag is. Dan loop ik in de rust direct naar diegene toe. Op die manier kan ik een goed aanspreekpunt zijn, of noem me maar een doorgeefluik.' Of noem haar maar iemand die alles voor de club en de supporters wil doen. Ter gelegenheid van de zestigste ver jaardag van Johan Cruijff hebben 60 kunstenaars in opdracht van Galerie Donkersloot een portret van de beste Nederlandse voetballer ooit gemaakt. De expositie van deze 60 portretten vindt plaats in de Jack Reynolds zaal van de Amsterdam ArenA (nivo 3, hoofdingang) op zaterdag 15 decem ber, zondag 16 december (bij Ajax - PSV) en donderdag 27 december (bij Ajax - FC Twente). Van het beste portret zal een zeefdruk worden gemaakt in een oplage van zes tig stuks. De totale opbrengst van deze zeefdruk en van een groot gedeelte van de portretten zal ten goede komen aan de Johan Cruijff Foundation. De portretten laten een mooi beeld zien van Johan Cruijff over de afgelopen decennia. De schilderijen staan binnen kort op www.gallerydonkersloot.nl, waar er ook op geboden kan worden. Voor nadere informatie: Galerie Donkersloot, Leidsegracht 76, Amsterdam Telefoon 020-5722722. 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 7