AGHTFRGGNn Parallellen Arbeidsethos AJAX KJCK OFF 27 Van Schaick genoot van hun mentaliteit, maar na acht maanden zat zijn tijd er helaas op. 'FK Almaty was in handen van een schatrijke directeur van een bierfabriek. Toen die zich met het technische beleid ging be moeien, zei ik dat hij dat beter niet kon doen. En in die contreien kun je een geldschieter beter niet tegenspreken.' Al snel kreeg hij namelijk geen salaris meer. Dat salaris was net als in Qatar overigens erg goed, maar de manier van uitkeren was 'wat' anders. "Het is een cash-society, alles gaat handje contantje. Er is ook veel corruptie. Agenten hielden je tegen omdat je zogenaamd een overtreding had gemaakt. Als ik ze dan vijf dollar gaf, mocht mijn chauffeur weer doorrijden. Ook de banken waren niet echt betrouwbaar, daarom bewaarde ik mijn geld overal in huis. Dan deed ik de koelkast open en zag ik opeens weer een stapeltje dollars liggen.' Nadat de geldkraan dichtging, kon hij kiezen voor een lucratief verblijf bij een andere club in Kazachstan, maar hij was de corruptie en bemoeienis van eigenaren zat. Dan maar liever terug naar Nederland, om na al die jaren eens te bekijken hoe de vlag er hier voor stond. 'Ik had geen werk en was daar ook niet direct naar op zoek. Ik heb mezelf de tijd gegeven om het Nederlandse jeugdvoetbal te herontdek ken.' Hij keek onder meer bij Ajax, sc Heerenveen, FC Twente en FC Groningen. Tijdens zijn ontdekkingsreis in Nederland realiseerde hij zich dat hij zélf wel weer eens iets wilde leren. 'Vijftien jaar lang heb ik mijn kennis aan anderen overgebracht, was Ik de expert. Ik wilde graag bij een club gaan werken waar professionals rondliepen, van wie ik veel kon opsteken. Dat was mijn nieuwe doel.' Hij sprak met John van den Brom en later met Jan Olde Riekerink. Toen deze hem vroeg als trainer voor de D3 hoefde hij niet lang na te denken. Het was de zomer van 2007 en Van Schaick had weer een baan. Het bevalt hem nog altijd uitstekend. 'Men is hier zó kien op details. Het is leuk om ergens te kunnen werken waar de dingen wél kloppen.' Anderzijds ziet hij hoe de spelertjes uit Kazachstan nóg gemotiveerder waren dan zijn Nederlandse pupillen. 'Maar de Nederlandse jongens werken wel weer veel harder dan die uit Qatar.' Hij kan honderden ver schillen en parallellen noemen. Wat wil je ook met al die culturen waarin hij heeft gewerkt: vergelijkingsmateriaal zat. 'Ik had het er pas met Anton Joore over, die zit nu weer in Litouwen. Ik moet zeggen dat het na dat telefoontje wel weer begon te kriebelen. Vraag ik me toch weer af hoe het werken daar zou zijn, hoe ik het daar zou hebben.' Hij kijkt even naar buiten. Zegt dan: 'Dit is hoe het is gegaan. Tot nu toe.' Wat denk je dat het kost om een perfecte gras mat in een woestijn te onderhouden?' Ook voor de Fries werd prima gezorgd. Hij is ook heel positief over het werken met de spelers. 'Op beide clubs waren de jongens heel welwillend. Ze reageerden ook positief op mijn trainingen, ondanks het feit dat ze als persoon toch heel anders zijn dan bijvoor beeld de Nederlandse of Amerikaanse jeugd. De jongens in Qatar houden niet van fysiek contact en hebben een lagere pijngrens. Als ze een "tikkie" krijgen voeren ze direct een thea tershow op. Ook namen ze het niet zo nauw met afbellen voor een training of wedstrijd: ik wist nooit wie er zou komen, dus een wedstrijd of training voorbereiden was lastig. Ik heb in Qatar van alles genoten, maar we hebben wa ter naar de zee gedragen.' Doha ligt direct aan zee. De jeugdtrainer hoefde elke dag pas om 15.00 uur op de club te zijn en was dan om 18.30 uur al weer thuis. En 'thuis' betekende in het geval van Van Schaick een prachtige villa met vijf slaapkamers en vier badkamers die hij allemaal voor zichzelf had. Samen met een deel van de veertien andere trainers verbeterde hij zijn handicap met golfen flink, en ook werd hij in Qatar een veel betere tennisser. Ze maakten ettelijke tochten door de woestijn, konden alle tv-zenders ter wereld ontvangen en een alcoholisch drankje was niet verboden in de luxe nachtclubs van de vele hotels in het mos limland. Voeg daar een uitstekend klimaat en salaris aan toe en het is verklaarbaar waarom bij Al-Arabi ex-vedetten als Stefan Effenberg en Gabriel Batistuta tot zijn clubgenoten behoorden. Maar er was meer in Qatar dan alleen maar luxe. Hij leerde de isla mitische cultuur kennen en de rijke inwoners die hij als erg gastvrij en vriendelijk typeert. Anderzijds waren ze ronduit onbeschoft tegen de arme gastarbeiders uit India, Sri Lanka en de Filippijnen. Het moet een land vol contradicties zijn: enorm rijk tussen extreem arm, een gortdroog land met perfect onderhouden grasmatten, een islamitisch land met een Amerikaans militair vliegveld. Van Schaick maakte er vrienden in alle lagen van de bevolking en heeft inmiddels al meerdere vakanties bij hen doorgebracht. Nu zegt hij: 'Ik wilde deel uitmaken van een stukje voetbalhistorie dat daar geschreven zou worden. Het was alleen onmogelijk om de cultuur te doorbreken.' In december 2005 nam hij ontslag. Het geld was nog altijd goed, maar zijn doelen waren niet haalbaar en de uitdaging was weg. Anton Joore, ex-prof van NAC en RKC en één van de veertien andere trainers in Qatar nam hem nog geen twee maanden later mee naar de Kazachstaanse club FK Almaty, waar Joore hoofdtrainer en Van Schaick jeugdtrainer werd. In de stad die vroeger Alma Ata heette en bekend is van de Medeo-schaatsbaan, werden zij de eerste buitenlandse trainers en dat idee sprak hen beiden enorm aan. Alles was weer nieuw. Alleen al het verschil in temperatuur en arbeidsethos was enorm. 'Om acht uur 's ochtends begon de eerste training van de dag en dan was het vijf graden onder nul. We moesten ons buiten omkleden, want er waren geen kleedkamers. Bar en boos, maar die jongens waren niet van het veld af te slaan. Het verschil tussen arm en rijk is er gigantisch, en bij Almaty waren de kinderen arm. Ze wilden zich dus ontworstelen aan hun bestaan, deden alles om beter te worden en waren boos als de training afgelopen was.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 25