Jeugdtrainer Eddie van Schaick 'Het is leuk om ergens te werken waar de dingen wél kloppen' ACHTFRGRONF) Water naar de zee AJAXKJCK Ürr Doelen en dromen belangrijker dan dollars Zijn voetbalvisie bracht hem van Leeuwarden naar Detroit, om via Qatar en Kazachstan op de Toekomst te belanden. Eddie van Schaick (43) streek deze zomer neer bij Ajax als jeugdtrainer van de D3. Omdat doelen en dromen altijd belangrijker zijn dan dollars. tekst //Tim Korenhoff Hij kon best aardig voetballen vroeger, al zegt hij het zelf. Geen spoortje arrogantie of misplaatst zelfvertrouwen zit daarbij. Dat heeft de Fries namelijk helemaal niet nodig. Hij is wie hij is en hij weet wat hij wil. Op zijn achttiende speelde hij in het beloftenteam van Cambuur, en was hij er voor de lol jeugdtrainer bij. Terwijl zijn voetbalcarrière stagneerde, zag hij zichzelf als 22-jarige opeens terug als een van de jongste hoofdtrainers van een eerste amateurelftal. Op zich was dat wel wat hij 'later wilde worden', bedacht hij zich, maar het idee dat hij zelf een betere voetballer had kunnen worden als hij zelf een betere jeugdtrainer had gehad, deed hem weer overstappen naar de jeugd. Van Schaick zou al zijn ambities, ideeën en energie voortaan in dienst van hen gaan stellen, zodat iets van hem daarmee toch nog het profvoetbal zou kunnen bereiken. Niet dat hij verbitterd was, integendeel. Hij had simpelweg een visie die hij wel eens wilde testen in de praktijk. Voeg daar de zin in avontuur aan toe, en het is verklaard waarom hij begin jaren negentig naar de Verenigde Staten toog. 'Ik dacht, met het wereldkampioenschap voetbal in 1994 voor de deur, zal het jeugdvoetbal daar een enorme opmars gaan maken. Ik ben toen met vijfduizend dollar spaargeld op pad gegaan, met het idee om een baantje als jeugdtrainer te zoe ken. Daarvoor had ik mezelf een aantal maanden gegeven.' Het baantje vond hij in Detroit, waar hij voetbaltrainer werd op een higbschool. En inderdaad kreeg het voetbal in de VS een flinke boost, zoals hij had verwacht: hij startte daarop een eigen bedrijfje dat voetbalclinics gaf, en al snel floreerden de zaken. Zijn aanpak werd gewaardeerd. Van Schaick begon naam te maken. Na vijf jaar vroeg Richmond Kickers, uit de A-league (vergelijkbaar met de Nederlandse eerste divi sie), hem als hoofd opleidingen. 'Dat was een club met 4.000 kinderen. Ik heb daar vooral de logistiek en infrastructuur aangepakt. Een om vangrijke klus, maar het had nog gekker gekund, hoor: er zijn namelijk ook genoeg clubs met meer dan 10.000 leden.' Ter vergelijking: de jeugdopleiding van Ajax telt zo'n 250 spelers. Uitdaging Hij had het prima naar zijn zin in Richmond, maar na zo'n vijf jaar was hij toe aan een nieuwe uitdaging. 'Daar had ik nooit zo bij stilgestaan, totdat ik Ruud Dokter weer eens tegenkwam. Ruud was bondscoach van het Nederlands elftal tot 17 jaar, en ik had hem al vaker ontmoet. Hij was net gevraagd om technisch directeur te worden voor de voet balbond van Qatar, waarvoor hij het jeugdvoetbal moest herstructu- reren. Ruud had daarvoor de hulp van zo'n vijftien trainers nodig en vroeg of ik wilde solliciteren. Toen begon het te kriebelen. Ik zat al weer tien jaar in de Verenigde Staten en had eigenlijk ook best zin in een nieuwe omgeving. En wanneer kom je nou in Qatar?' Op zijn 39ste, in januari 2004, landde hij in het staatje ten noorden van Saoedi-Arabië. 'Toen ik daar aankwam, was Ruud al weer weg. Dat was wel lastig, want hij had me aangenomen en was de enige die ik daar kende.' Maar gelouterd als hij was na zijn periode in Detroit en Richmond, vond hij zijn draai al snel in de staat die ongeveer zo groot is als de provincie Groningen. 'Ik vond het ook zo bijzonder dat ik daar was, had me voorgenomen om daar niet alleen te zijn om te werken, maar zeker ook om te genieten van het land en de cultuur. Daardoor voelde ik me veel onafhankelijker.' Van Schaicks opdracht was het analyseren van de jeugdopleiding van ATArabi, één van de tien clubs in de hoogste divisie. De andere door Dokter aangenomen coaches moesten analyses maken van de clubs en nationale elftallen waar zij gedetacheerd waren, zodat de bond van Qatar een goed beeld had van de stand van zaken van de jeugd(opleiding). Het eerste jaar was hij daarbij trainer van de BI van ATArabi. 'Achteraf begrijp ik niet waarom ze ons hebben gehaald,' zegt Van Schaick. 'De Nederlandse mentaliteit en manier van werken zijn toch bekend om het zelf initiatieven nemen, aanvallen en assertief zijn. Zoals ik de mentaliteit in Qatar heb ervaren, is dat er vooral een van spelen om niet te verliezen en achteruit voetbal len. Na drie maanden was mijn analyse en die van de andere trainers klaar. We hadden een compleet technisch plan ontwikkeld om het voetbal daar ingrijpend te verbeteren. Ik denk dat dat plan nog steeds op de plank ligt waar ze het direct hebben neergegooid. Met een dikke laag stof erop. We hebben niet eens feedback gehad.' Hij denkt dat de voetbalbond op zich wel openstond voor de plannen, maar de rijke en machtige clubs niet. Na een jaar werd hij overgeplaatst naar het in de hoofdstad Doha lig gende Al-Sadd, de huidige club van Co Adriaanse. Dat had niets met zijn functioneren te maken, maar alles met de ondoorgrondelijke beslissingen van de voetbalbond. Hij genoot van de luxe, de cultuur en het werk als jeugdtrainer van de plaatselijke BI. 'Al-Sadd is het Ajax van Qatar. Daarbij is de club enorm rijk omdat de belangrijkste families uit Qatar het er voor het zeggen hebben. De faciliteiten waren echt onvoorstelbaar. 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 23