Financieel directeur Jeroen Slop geeft toelichting bij de cijfers 'Door het zuur naar het zoet' AHHTFRGRONn AJAXKJOK OFF 'Op eigen kracht zonder suikeroom' Jeroen Slop is de financieel directeur van Ajax, maar hij is allesbehalve een saaie cijferaar. Ajax maakte onlangs de jaar cijfers van het seizoen 2006-2007 bekend, en Slop geeft een uitleg bij de 'kille' getallen. Ook kijkt de 46-jarige econoom vooruit. 'Ajax moet het hebben van zelfopgeleide spelers en gerichte scouting.' tekst Joris Zandbergen De cijfers liegen niet. 'Een verlies van 10,4 miljoen over het seizoen 2006-2007, dat is natuurlijk niet niks,' zegt Jeroen Slop teleurge steld. Niet dat de financieel directeur van Ajax het niet aan zag komen, want op het moment dat Ajax in 2006 tegen FC Kopenhagen al uit de Champions League vloog voordat het toernooi echt begon nen was, konden de financiële verwachtingen naar beneden worden bijgesteld. 'Het verlies is te wijten aan het feit dat we weinig inkomsten hadden uit Europees voetbal en dat het resultaat van de transfers in dat boekjaar negatief was. We hebben 13,1 miljoen geboekt aan afschrij vingen op spelers en slechts 500 duizend euro verdiend met verkopen. De extra uitgaven die we hebben gedaan aan nieuwe aanwinsten, zijn niet terugverdiend in de Champions League.' Maar voor het huidige seizoen ligt dat anders. Ajax plaatste zich op nieuw niet voor de Champions League, maar verkocht Perez, De Mul, Babel en Sneijder voor een bedrag van rond de 50 miljoen euro. 'Ja, maar dat is bruto,' legt Slop uit. 'Elke speler heeft een boekwaarde. Dat is de transfersom waarvoor hij gekomen is, verminderd met zaken als tekengeld en de kosten van een agent. Spelers en zaakwaarnemers hebben vaak een aandeel in de transfers, en als je alle kosten eraf haalt, hou je ongeveer 38 miljoen euro netto over. Dat is ook het be drag dat wij momenteel in de boeken hebben voor het huidige seizoen. Daarmee zijn wij waarschijnlijk wel winstgevend, maar dat is een inci dentele winst, geen structurele. De structurele financiële injectie komt van AEGON, onze nieuwe hoofdsponsor.' Drang Hoewel het huidige seizoen door de verkoop van met name door Ajax zelf opgeleide spelers niet opnieuw als verliesgevend de boeken in zal gaan, betekent het niet dat de financiële armslag zo ruim is als menigeen denkt. 'Ajax kan helemaal niet links en rechts spelers kopen,' zegt Slop. 'En daarbij: we moeten zelf de spelers opleiden en een kans geven. Bij die opleiding hoort dan ook een moment dat je de beslissing neemt om te verkopen. Zo'n echt Ajax-talent zal op een gegeven moment de drang hebben om naar het buitenland te gaan, daar houd je rekening mee. De kunst is om zo'n speler een paar jaar goed te laten presteren in Ajax 1 en hem dan goed te verkopen. Een speler als Zdenek Grygera bijvoorbeeld, heeft veel gekost en niets opgeleverd, financieel gezien. We hebben een aardig bedrag voor hem betaald, en hij is voor niets vertrokken. Zijn bijdrage is dus: wanneer hij fit was heeft hij voor Ajax 1 gespeeld. Daar tegenover staan Wesley Sneijder en Ryan Babel. Die komen uit de opleiding, hebben enkele goede seizoenen gespeeld voor Ajax en zien dan ook hun droom van een buitenlandse club uitkomen. Ze wilden zelf graag weg. Dan is het natuurlijk mooi dat Ajax er ook beter van wordt. Het is echter niet zo dat wij graag onze beste spelers verkopen, maar soms speelt er meer dan alleen de wens van de club of speler.' Suikeroom 'We hebben geen suikeroom zoals Chelsea of AZ,' verklaart Slop de noodzaak van het af en toe verkopen van goede spelers. 'En dat moe ten we ook niet willen. Je bent dan afhankeljk van de grillen van één persoon. Die, oneerbiedig gezegd, bezig is met zijn hobby en die met zijn geld werkt. Als zo'n man om wat voor reden dan ook de geldkraan dichtdraait, is de club platzak. We moeten het op eigen kracht doen.' Maar als er straks spelers de club verlaten, zal Ajax toch diep in de buidel moeten tasten voor nieuwe aankopen en zal de winst van Sneijder en Babel als sneeuw voor de zon verdwijnen? Zo heeft Jaap Stam aangekondigd dat hij echt aan zijn laatste jaar bezig is. 'Dat weten we, dat komt niet uit de lucht vallen en we zien ook de groei van Gregory van der Wiel. Dat is nou Ajax: eerst naar de eigen opleiding kijken en als er hiaten zijn via de scouting zorgen voor aanvulling. Klaas Jan Huntelaar en Luis Suarez zijn voorbeelden van spelers die echt een toegevoegde waarde vormen. Maar we doen geen Chelsea- achtige aankopen. Het spreekt voor zich dat je toppers niet moet laten lopen; Chivu, Zlatan en Maxwell, de drie die nu furore maken bij Inter, vind ik goede voorbeelden van spelers die goed gescout zijn door ons en die haalbaar waren voor een club als Ajax. Van de jeugdopleiding en de scouting mag je wel wat verwachten. We hebben niet voor niets een uitgebreid en goed scoutingsnetwerk.' Slop hoopt net als de rest van de clubleiding dat buitenlandse clubs wat minder tijd krijgen om bij Ajax te scouten. Ook hij vindt dat de transferdeadline een maand naar voren gehaald moet worden. En dat heeft geen financiële reden, maar een sportieve: 'Het nieuwe boekjaar begint op 1 juli, dus dat maakt niet uit. Ik heb gewoon liever een rus tige voorbereiding met 31 juli als deadline. Nu slaan kapitaalkrachtige clubs in augustus toe en halen ons uit de voorbereiding.' 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 23