Goal van Keizer in verlenging beslist bekerduel Ajax heeft alle moeite met dappere Friezen HISTORIF AJAXKJCK Off 21 Verlengingen zijn bij Ajax dit seizoen bijna meer regel dan uitzondering. Zowel tegen Dinamo Zagreb als tegen Kozakken Boys was er extra tijd nodig om tot een beslissing te komen. Tegen de Kroaten liep het slecht af, tegen de amateurs uit Werkendam trok Ajax wel aan het langste eind. Dat verlengen iets van alle jaren is, blijkt uit de bekerwedstrijd die Ajax in september 1963 speelde in en tegen Heerenveen. tekst// Monique Janse Na rust gebeurde dat alsnog. Van verschil in kwaliteit was nauwelijks nog sprake. Ajax werkte hard, maar zag de thuisploeg wel de aansluitingstreffer maken. Krist passeerde de Ajax-doelman. Heerenveen rook bloed en speelde fier en moedig. De beloning kwam zeven minuten voor tijd toen Prummel gelijk maakte, 2-2. Een verlenging moest er aan te pas komen om een winnaar aan te kunnen wijzen. De Friezen bleven levensgevaarlijk. Aanval lend maakten ze het Ajax lastig en verdedi gend gaven ze geen krimp. Pas na twintig mi nuten verlengen kwam er een beslissing. Uit de achttiende corner die Ajax had gekregen, schoot Keizer raak. Zo was Ajax toch nog door, maar kon ook Heerenveen terugkijken op een prachtige wedstrijd. Ze waren dichtbij een stunt; de individuele klasse van Ajax gaf echter zoals vaker de doorslag. Cees Groot was nadrukkelijk aanwezig. Hij scoorde zelf de eerste goal en bereidde de tweede voor. FOTO: BEELDARCHIEF AJAX Heerenveen was begin jaren zestig niet meer dan een modaal clubje. De officiële site van de Friese club schrijft zelfs 'Armoe was troef en met het spookbeeld van sanering op de achtergrond hing het voortbestaan van be taald voetbal in Heerenveen meerdere malen aan een zijden draadje.' Toch kon de krant na de bekerwedstrijd in de eerste ronde beginnen met de zin: 'Hoeden af voor Heerenveen.' De Friezen hadden namelijk alleraardigst gespeeld tegen Ajax. Dat het spannend zou worden, had eigenlijk niemand verwacht. Niet voor de wedstrijd en ook niet tijdens, want de Amsterdammers waren superieur. Toch was de opstelling van Heerenveen al verrassend. Waar iedereen verwachtte dat de Friese ploeg zich tot verdedigen en Ajacieden voor de voeten lopen zou beperken, daar probeerde Heerenveen zelf het spel op te bouwen. Heerenvener Leo de Vroet kreeg de grootste pluim. Zijn spel deed niet voor dat van de Ajacieden onder, volgens oog getuigen. Hij gaf al snel in de wedstrijd een waarschuwing af met een vlammend schot waarbij Ajax-doelman Bertus Hoogerman alle mogelijke moeite moest doen de bal te keren. Met zuiver spel zorgde Ajax er ver volgens voor dat de Friezen niet in stelling gebracht konden worden. Cees Groot drukte het verschil in die fase van de wedstrijd uit in een doelpunt. In de elfde minuut baande Piet Keizer zich een weg naar het vijandelijke doel. Daar aangekomen gaf hij de perfecte voorzet op Cees Groot die eenvoudig kon inkoppen, 0-1. Groot had snel daarna de 0-2 op zijn schoen, maar nadat hij de kee per al was gepasseerd voorkwam Hartkamp 'Zaans' succes. Toch kwam die tweede treffer er wel. Op magistrale wijze speelden Groot en Keizer de Friese defensie uiteen. Keizer drukte doeltreffend af. Heerenveen gaf zich duidelijk niet gewonnen en de jonkies in de ploeg trokken ten strijde. Oosterhof stuitte op Hoogerman en Prummel kopte net naast. Het rustsignaal kwam voor Ajax net op tijd, want misschien had de opmars van Heerenveen zich al voor de pauze ingezet. Piet Keizer was goud waard voor Ajax tegen Heerenveen. Dankzij zijn goal in de verlenging bekerden de Amsterdammers verder. FOTO: BEELDARCHIEF AJAX

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 19