het zal beter gaan' de Europese titel zou verdedi gen. Als aanvoerder in het elftal van bondscoach Foppe de Haan leverde de Ajacied een flinke bij drage aan het prolongeren van de beker, zoals het enige doelpunt in de poulewedstrijd tegen Israël. 'Het was heerlijk om nu eens fris aan zo'n toernooi te beginnen,' ziet Maduro de positieve kant van het weinige spelen bij zijn club. HFDWIGFS MAPI IRQ AJAXKJCK OFf Van nature positief Hedwiges Maduro debuteerde nog geen drie jaar geleden in het eerste elftal van Ajax. Inmiddels is hij toe aan zijn vijfde trainer. 'Er is geen voetballer die beter gaat spelen in een sfeer van nega tivisme. Dat moeten de mensen zich ook realiseren als ze hun ongenoegen uiten.' tekst Maarten Dekker Of we het alsjeblieft over voetbal kunnen hebben, klinkt het aan de overzijde van de tafel. Verveeldheid en lichte irritatie klinken door in de stem van Hedwiges Maduro. Hij weet dat de nadruk ook in dit interview onvermijdelijk op andere dingen zal komen te lig gen, in dezelfde perskamer waar technisch directeur Martin van Geel twee weken eerder het tussentijdse vertrek van trainer Henk ten Cate van een toelichting voorzag. Sindsdien ging het bij Ajax nauwelijks meer over voetbal. Deels om dat er vanwege blessures en interlandverplichtingen amper spelers op het trainingsveld stonden, maar vooral omdat alle aandacht werd opgeslurpt door de sportieve malaise, de trainerswisseling en alles wat daarmee samenhing. Adrie Koster werd naar voren geschoven als interim-coach voor de rest van het seizoen. Het is al zijn vijfde trainer in nog geen drie jaar tijd, merkt Maduro fijntjes op. Dat is dan in clusief Ruud Krol, die kortstondig 'Het moet beter en als tussenpaus fungeerde na het opstappen van Ronald Koeman. 1 Dat was in februari 2005, luttele dagen nadat Ajax door Auxerre uit het toernooi om de UEFA Cup was gewipt. Maduro maakte als invaller in het Stade Abbé Deschamps nog net vijf minuten van het tijdperk-Koeman mee. 'Maar ik had toen al een hele tijd onder hem getraind,' verduidelijkt hij. 'Bij Koeman en later ook bij Danny Blind voelde je heel sterk dat zij zelf goede voetballers zijn geweest. Dat klonk door in hoe ze over be paalde dingen praatten. Ze konden veel praktische dingen terughalen uit hun eigen verleden.' De felle, emotionele en soms ook meedogenloze aanpak van Ten Cate verschilde nogal van wat Maduro gewend was, maar de middenvelder erkent meteen dat hij vaak baat heeft gehad bij de directheid van zijn vorige trainer. 'Hij schudde je wakker. Als voetballer heb je dat af en toe nodig.' In de eerste maanden van vorig seizoen bloeide Maduro op, totdat hij uit tactische overwegingen buiten de ploeg werd gela ten in de confrontatie met PSV. Daarna raakte hij bovendien gebles seerd, iets wat ongetwijfeld samenhing met zijn algehele lichamelijke gesteldheid. 'Ik was al kapot toen het seizoen nog moest beginnen,' vertaalt hij zijn gevoel van toen. Het was de tol die hij moest betalen voor twee zomers waarin hij doorvoetbalde, terwijl anderen vakantie vierden. In 2005 was er het jeugd-WK in Nederland, het jaar daarop mocht hij mee naar de grote eindronde in Duitsland. Oranje Bij terugkeer in Amsterdam kon Maduro nog even de schijn ophouden dat al die inspanningen geen vat op hem hadden, maar de accu in zijn jonge lijf was toch echt leeg geraakt. Maandenlang deed hij weinig anders dan aansterken, zorgvuldig gedoseerd door de medische staf van Ajax. Hij zat in het krachthonk en trok sprintjes op het kunstgras, met als doel de verzuring in zijn benen steeds sneller te boven te zijn. In de resterende wedstrijden kwam de 22-jarige nauwelijks aan de bak en als hij al speelde, was het een paar minuten als invaller. Echt profiteren van zijn herwon nen fitheid kon Maduro pas toen hij werd opgeroepen voor Jong Oranje, dat in eigen land De zegetocht door eigen land betekende voor Jong Oranje ook kwa lificatie voor de Olympische Spelen, een evenement dat sindsdien geregeld door zijn hoofd spookt. 'Het lijkt me prachtig om daar bij te zijn, heel bijzonder om mee te maken. De openingsceremonie, het feit dat je met allemaal andere sporters op een kluitje zit. Tijdens een voetbaltoernooi heb je meestal weinig afleiding. Het lijkt me wel leuk om straks tijdens de Spelen ook bij andere sporten te gaan kijken.' Een voorwaarde: Maduro moet dan wel worden opgenomen in de olympische equipe. Niet dat zijn positie ter discussie staat, maar er is komende zomer concurrentie in de vorm van het EK in Zwitserland en Oostenrijk. 'De laatste keer zat ik bij de A-selectie, maar tegen Roemenië en Slovenië heb ik niet gespeeld. Als ik naar het EK mag en ik speel daar ook niet of nauwelijks, lijkt het mij geen probleem om daarna mee te doen aan de Olympische Spelen. We zullen wel zien. Uiteindelijk bepaal ik het toch niet zelf.' 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 10