ADRIF KOSTFR De carrière van Koster 'AJAXKJCK OFF 27 winnen. Ik heb een broertje dood aan het alleen maar ondergaan van het spel. Mijn team moet zelf het spel maken. Als je Ajax coacht, moet dat ook wel, want de meeste teams die tegen Ajax spelen, zeker in Amsterdam, komen niet voor de schoonheidsprijs. Mijn spelers zul len dus zelf initiatief moeten nemen. Als trainers kunnen wij de grote lijnen aangeven, de spelers moeten voor de uitvoering zorgen. Het is belangrijk dat voetballers zelf over het spelletje nadenken. Ze mogen en kunnen hun creativiteit erop loslaten.' Koster hoeft met Ajax niet meer Europa in. De club werd uitgeschakeld in de voorronde van de Champions League en in de eerste ronde van de UEFA Cup. 'Dood- en doodzonde,' vindt Koster. 'Maar nu kunnen we wel alle aandacht geven aan de nationale competitie, en de beker. Dat betekent dat we wat gerichter kunnen trainen, zodat er meer automa tismen in het elftal komen. Ook komt straks een aantal geblesseerde spelers terug - al ben ik altijd van mening dat je niet moet klagen over wie er niet bij zijn en je het gewoon moet doen met de spelers die er wel zijn. Maar voor het totale niveau van het team is het natuurlijk wel goed als iedereen er weer bij is straks.' Hoewel iedereen natuurlijk razend benieuwd is hoe Ajax het er onder zijn leiding vanaf brengt, voelt Koster geen extra druk. Ook niet voor de wedstrijd van vandaag, zijn eerste als eindverantwoordelijke van Ajax 1. 'De eerstvolgende wedstrijd is altijd de belangrijkste,' zegt de Zeeuw nuchter. 'We moeten er meteen staan, gelijk die drie punten pak ken. Er zijn pas acht wedstrijden gespeeld, dus de competitie is eigenlijk net begonnen. We hebben een selectie die mee moet doen om de prijzen. Er zijn geen gemakkelijke wedstrijden, dus we moeten elke wedstrijd scherp zijn en alle punten pakken die we kunnen pakken. Dat lijkt me een mooie doelstelling.' ab»«mr Adrie Koster (van 18 november 1954) is al 22 jaar als trainer werkzaam in het betaalde voetbal. Hij was trainer bij Willem II, Roda JC, Helmond Sport, Top Oss, Excelsior, VW-Venlo, RKC Waalwijk en, vooralsnog een korte periode, Jong Ajax. Als speler werd Koster op 22-jarige leeftijd ontdekt bij de amateurs van Zierikzee. Bert Jacobs haalde hem naar Roda JC, waar hij als rechtsbuiten naam maakte. Na slechts een seizoen als prof werd Koster geselecteerd voor het Nederlands elftal. Hij speelde drie interlands en ging van Roda naar PSV. Daar speelde hij vier jaar, maar moest stoppen na een zware knieblessure. Vervolgens haalde hij zijn trainersdiploma's.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 25