'l! ADRIF KOSTFR Interim-trainer bewaart de rust 'De eerstvolgende wedstrijd is altijd de belangrijkste' AJAX nIOK OFF 'Het gaat alleen maar om het spelletje' Adrie Koster (52) tekende zo'n drieënhalve maand geleden een contract bij Ajax om ten minste twee jaar de Beloften van de club onder zijn hoede te nemen. Waar de coach verwachtte twee seizoenen in de relatieve luwte te kunnen werken met Jong Ajax, daar was opeens het vertrek van Henk ten Cate en de vraag van de club of hij voor de rest van het seizoen de coaching van Ajax 1 wilde overnemen. 'Als Ajax je vraagt, zeg je geen nee,' aldus Koster. tekst// Joris Zandbergen I k dacht dat ik twee relatief rustige jaren tegemoetging, maar het kan snel veranderen,' zegt Adrie Koster als hij een week met Ajax II heeft gewerkt. Tenminste, met wat er van de selectie overbleef gedurende de twee interlandweken die aan de wedstrijd van vandaag voorafgingen. 'Het is wel goed dat er even een rustige periode is,' zegt Koster. 'Ik kan nu even inventariseren, kijken hoe de dingen hier lopen. Als de groep dan compleet is, kan ik een paar dingetjes aanpassen, zodat ze gaan zoals ik het graag wil. Iedere trainer werkt toch op zijn eigen manier. Maar wat er al goed gaat, houden we natuurlijk zo. Het is ook nog afwachten hoe de internationals terugkomen, hoe ze er fysiek en mentaal voor staan. De meesten komen op donderdag terug, Luis Suarez zelfs op vrijdag, en zater dag spelen we al. Het is dus wel kort dag. Maar we gaan keuzes maken op basis van wat we zien in die korte tijd en kijken hoe we het elftal neerzetten.' Over de termijn van zijn aanstel ling leeft bij Koster in ieder geval geen enkele twijfel. 'De insteek van mijn aanstelling is tot het einde van het seizoen. Dan doe ik weer een stapje terug naar Jong Ajax. Daar heb ik geen probleem mee, het is zoals het is. In ieder geval is er duidelijkheid over.' Rust Het voorgaande duidt zeker niet op gebrek aan ambitie aan de kant van Adrie Koster, maar veleer op een verhelderende realiteitszin. De interim-trainer beseft als geen ander dat Ajax gebaat is bij rust. Wat dat betreft is de keuze voor de Zeeuw als waarnemend hoofdcoach geen slechte. Koster weet wat hij wil, laat op de training ook duidelijk weten wat hij van zijn spelers verlangt maar hij blijft op een aange name manier kalm. Koster: 'Ik blijf er nuchter onder. Als je deze klus gaat doen, weet je dat er een hoop op je afkomt, maar het gaat om het spelletje; niet om al die dingen eromheen. We moeten ons concentreren op voetbal, keihard werken en resultaten neerzetten, en ons vooral niet gek laten maken.' Qua karakter lijkt Koster zo op het eerste oog weinig op zijn voorgan ger Henk ten Cate, maar de nieuwe trainer doet niet aan vergelijkingen en spreekt ook geen waardeoordelen uit. 'Wat ik al meteen gezegd heb: ik ga niet over mijn voorganger praten. Ik observeer, kijk, luister naar wat er nu aan de hand is en ik kijk niet terug. Ik kan alleen zeggen dat ik in de voorbereiding de eerste tien dagen heb meegelopen bij het eerste elftal en dat ik toen met open armen ontvangen ben door de technische staf. Als trainer van de Beloften had ik uiteraard het nodige contact met het eerste elftal, over welke spelers er uit Ajax 1 bij Jong Ajax zouden meedoen en omgekeerd en ik heb alle thuiswedstrijden gezien. Het is wel een pre dat ik als coach van Jong Ajax weet wat er aan ta lent is, zodat ik een beeld heb van de doorgroeimogelijkheden van de jonge spelers. 'Als speler was ik aanvaller, dus dat zal best van invloed zijn op mijn manier van trainen,' zegt de voormalige rechtsbuiten. 'Ik ben een voorstander van 4-3-3; zodra het mogelijk is, laat ik mijn teams zo spelen. Mensen komen naar het stadion voor aansprekend voetbal. Bij topclubs dient dat gepaard te gaan met resultaat. We gaan kijken in hoeverre we dat erin kunnen slijpen.' Over de selectie van Ajax: 'Nog niet eerder heb ik met zulk goed materiaal mogen werken. Er is veel kwaliteit in de groep. Dat moeten we vertalen naar punten. Ik ben al 22 jaar als trainer werkzaam in het betaald voetbal, en overal geldt hetzelfde: hoe denk je over voetbal en hoe vertaal je die ideeën naar de praktijk?' Initiatief Voor welke spelersgroep hij ook staat, Koster hanteert dezelfde visie. Probeer te spelen op de manier die je graag wilt, en die bij de kwalitei ten van de spelersgroep past. 'Je moet zorgen voor balans in het elftal; evenwicht creëren. Mijn visie is gestoeld op verzorgd en initiatiefrijk voetbal. Ik wil vooruit voetballen, druk zetten. En voetballen om te» 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 23