Voetbalkunst levert 'Cruyff' veel op Steunen of kreunen DFAFTRAP AJAX KJ CK Orr tekst Klaas Vos Nederlanders in het algemeen en Ajacieden in het bijzonder juist niet. Waar bijvoorbeeld in Italië het resultaat bejubeld wordt, blijven wij mopperen, zeuren en kreunen als een goed resultaat niet gepaard gaat met goed spel. Dinamo Zagreb-uit was niet om aan te zien, terwijl het resultaat ge woonweg goed was. Niet dat het een garantie is voor een ronde verder. Zie de dubbele confrontatie tegen FC Kopenhagen. Dat in Zagreb juist Rommedahl scoorde, deed mij zeer veel deugd. Omdat - en nu kom ik op iets wat ik erger vind dan gemopper op het spel - er al jaren bij ons supporters een afschuwelijke gewoonte is ingeslopen bepaalde nieuw aangetrokken spelers al bij voorbaat af te branden. Eerlijk gezegd betrap ik me er zelf soms ook op. Dit seizoen zag en zie je het weer. Ik hoor het om me heenik lees het op sites en forums: spelers de grond inboren, afschrij ven al voor ze een fatsoenlijke bal hebben kunnen trappen. Vooral ajax. netwerk biedt een gruwelijke staalkaart van onbeschaamd en onbeschaafd ge scheld. Rommedahl is één van de spelers die het moeten ontgelden. Maar ook Delorge, Colin, Urzaiz krijgen er van langs. En uiteraard worden in één moeite door technische staf, directie en bestuur ook naar de mestvaalt verwezen. Waarom zijn we niet trots op spelers die ons shirt aan willen trekken? Waarom gunnen we hen niet de tijd te groeien? Waarom beseffen we niet dat spelen bij Ajax niet gemakkelijk is? De druk is al groot, vanwege de naam, de historie, het type spel, de verwachtingen. Door bovenge noemd negativisme wordt die druk alleen maar groter en ontstaat er zo iets als 'self-fulfilling pro phecy': die jongens gaan dan juist minder spelen en dus neemt het gemopper nog meer toe etc. Met andere woorden: al dat negativisme werkt ave rechts. En dan kan het inderdaad (mede) daardoor gebeuren dat vanavond de thuiswedstrijd tegen FC Kopenhagen zich herhaalt. Natuurlijk zijn er spelers die wellicht niet geschikt zijn voor Ajax. Dat is nooit anders geweest, ook in de glorietijden niet en het is bij elke club het geval. In de afgelopen jaren zijn er bijvoorbeeld bij PSV meer dan twintig spelers zogenaamd mislukt. Echter, de tijd leert dat vanzelf en soms is er pech, soms klikt het niet met een trainer. Maar de tijd leert soms ook dat spelers meer waard zijn dan iedereen dacht: zie Zlatan. Ons supporters rest niets dan onvoorwaardelijke steun, wie er ook speelt. Met die spelers moeten we het doen. Moedig ze aan vanavond: massaal, hartstochtelijk, creatief. Met hart en ziel, mond en handen; als één groot leger roodwitte leeuwen! Twaalf unieke (Ajax-)kunstwerken wer den maandag 24 september geveild in het Olympisch Stadion. De veiling voor de Johan Cruyff Foundation leverde €27.150 op. Met dank aan de gulle bieders. Ook Henk ten Cate en vijf van zijn Ajacieden droegen een eigen steentje bij. Klaas Jan Huntelaar, John Heitinga, Luis Suarez, Gabri, Urby Emanuelson en Ten Cate verzorgden telkens de voorzet. Via veilingmees ter Max Hemelraad maakten de bieders op het Ereterras van het 'Olympisch' de geboden kansen glansrijk af. Zes Ajax-kunstwerken, al len geïnspireerd op het thema 'Ik ben Ajacied', wisselden van eigenaar. Ook de vijf werken waarin Johan Cruijff de hoofdrol speelt, bleken zeer populair. De Ajax-selectie produceert later dit seizoen een geheel eigen kunstwerk. De aanwezige Ajacieden hielden zich tijdens de openluchtveiling aan hun opdracht: er streng op toezien dat een mooi bedrag kon worden overgemaakt naar het goede doel. De missie werd tot een goed einde gebracht. Carole Thate van de Johan Cruyff Foundation nam direct na de veiling een mooie cheque in ontvangst. De foundation van de illustere oud-Ajacied steunt sportprojecten voor kin deren met en zonder handicap in Nederland en daarbuiten. Petra Hart behoorde tot de zes jonge, talent volle kunstenaars die zich heten inspireren door het thema 'Ik ben Ajacied'. De Amsterdamse schiep een bijzonder portret waarin Huntelaar een gouden bal krijgt toegespeeld van een Ajacied met het rugnummer 14; natuurlijk Johan Cruijff. De symboliek is treffend: ooit, zo verwacht Hart, wint ook Huntelaar de Gouden Bal als beste speler ter wereld. 'Klaas Jan is topscorer. Hij kan in de toekomst misschien wel net zo ver komen als Cruijff en Marco van Basten,' lichtte Hart haar keuze voor Huntelaar toe. 'Daarbij heeft hij een mar kant gezicht, een bepaalde gezichtsuitdruk king. Ik vind deze veiling een mooi initiatief. Het is een goede manier om voetbal en kunst samen te laten komen. Dat werkt verfrissend.' 'Toch bijzonder om jezelf zo terug te zien,' liet Huntelaar het bewonderend klinken. De spits complimenteerde Hart met haar creatie. 'Het is al prachtig om samen met Johan Cruijff op een kunstwerk te staan. Maar voor die gouden bal teken ik direct.' Veilingmeester Hemelraad kreeg het laatste woord. Of beter gezegd, de expert van vei linghuis Sotheby's kreeg, onaangekondigd, een extra kunstwerk onder de hamer. Een kunstwerk dat nog niet bestaat. Namens zijn selectie liet Ten Cate een kunstwerk veilen dat zijn spelers nog gaan maken. Eenmalig wijden de Ajacieden zich buiten de kalklijnen aan voetbalkunst. Na alle concurrenten te hebben overboden, bracht Ajax-directeur Maarten Fontein uiteindelijk het hoogste bod uit. Het leverde het goede doel extra veel euro's op. De Ajacied heeft binnenkort een uniek kunstwerk van de Ajax-selectie aan de muur hangen. Klaas Jan Huntelaar ziet erop toe dat het kunstwerk van Petra Hart voor zoveel mogelijk geld geveild wordt. »H "19 fff f 8

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 7