AGHTFRGROND Cicero De carrière van Frank de Boer in cijfers: AJAX KICK OFF 27 De verdediger in zijn hoogtijdagen als speler. hoge posten zitten. 'Ik kies voor dit pad. Als zij ervoor kiezen een aantal paden over te slaan, is dat hun keuze. Ik keur dat niet goed of af,' zegt hij. De Boer constateert dat hij nog veel dichter bij de voetballer staat die hij ooit was, dan bij de trainer die hij ooit hoopt te zijn. En dan vereist het werken met voetballertjes van twaalf en dertien jaar ook nog eens speciale kwaliteiten. 'Ik was vroeger iemand die een medespeler de huid vol kon schelden, maar dat twintig seconden later ook weer was vergeten. Maar niet iedereen zit zo in elkaar. Daar heb ik echt wel over nagedacht voor ik aan deze job begon. Ik wil dat iedereen zich lekker voelt, want dan speel je zeker twintig procent beter. Ik probeer mijn spelers heel veel vertrouwen te geven, door ze apart te nemen en schouderklopjes uit te delen. Als iemand iets goed doet of de juiste intentie had, complimen teer ik hem.' Wat niet wil zeggen dat er nooit harde woorden vallen. 'Ik ben in principe wel een strenge trainer, maar niet in de zin dat iedereen van mij per se zijn shirt in zijn broek moet hebben. Het gaat meer over instelling. Als je traint, moet je dat met volle overgave doen. Je mag fouten maken, als je maar geconcentreerd en gretig bent. Dan leer je er namelijk van en kijk je de volgende keer anders naar de zelfde situatie. Het wordt een ander verhaal als een speler steeds dezelfde fout maakt. Dan komt Cicero om de hoek kijken.' Als trainer van Ajax Dl probeert hij zich te spiegelen aan Dirk de Groot, de man die hem opving toen hij als 14-jarige van amateurclub De Zouaven overstapte naar de hoofdstedelijke jeugdopleiding. 'Dirk was heel erg bezig met hoe mensen in elkaar zaten, dat was zijn grote kracht. Als kind heb je een soort beschermende laag om je heen. Je ouders kunnen daarin binnendringen, net als broers, zussen en je beste vrienden. Maar een trainer in beginsel niet. Als je op de juiste momen ten vertrouwen geeft en door die laag heen breekt, gooien ze alles eruit. Dan weet je het als er thuis problemen zijn of er andere dingen spelen die invloed kunnen hebben op het functioneren van zo'n jongen.' Zo pratend klinkt hij als een volleerd coach, maar De Boer beseft dat hij in zijn nieuwe carrière nog een lange weg af te leggen heeft. Bewust koos hij ervoor om als jeugdtrainer te beginnen, in tegenstelling tot sommige andere ex-profs die zonder noemenswaardige ervaring al op Seizoen Club Wedstrijden Doelpunten 1988-1999 Ajax 328 29 1999-2003 FC Barcelona 143 5 2003-2004 Galatasaray 15 1 2004-2004 Glasgow Rangers 15 2 2004-2005 Al-Rayyan 16 5 2005-2006 Al-Shamal 1 0 1990-2004 Nederlands elftal 112 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 25