lü ACHTFRPiRONn Karakter 26 'AJAXKJCK OFF Frank de Boer bereidt nu een nieuwe generatie Ajacieden voor op 'het spelen tussen de vier lichtmasten' Cup in 1992 en drie jaar daarna de Champions League. 'Je moet het zo zien: ik heb nooit wrok gekoesterd tegen Ajax. Andersom was dat mis schien eerst nog wel het geval. Maar tijd heelt bijna alle wonden. Soms kom ik nog wel iemand tegen van vroeger, maar verder zie je hier veel nieuwe koppen,' schetst hij. 'Op een gegeven moment in je leven moet je wel eens voor jezelf kiezen en je poot stijf houden. Daar heb ik ook nog steeds geen spijt van. Ik betreur alleen de consequenties die het heeft gehad. Er zijn mensen beschadigd, maar dat was nooit onze intentie.' Gretig proefde De Boer van de vreemde culturen die hij tegenkwam, zo wel in als buiten het voetbalveld. In Catalonië leerde hij behalve de taal vooral ook hoe verweven een voetbalclub kan zijn met de identiteit van een volk. 'In Barcelona staat alles in het teken van voetbal. Er zijn twee sportkranten die ieder dagelijks twintig pagina's per dag vol schrijven, alleen maar over Barcelona. Dat zijn invloeden die we hier niet kennen. Sport is daar echt politiek, iedereen heeft er een mening over en voelt zich er bij betrokken.' Uit het halfjaar dat hij bij Galatasaray verbleef, beklijft vooral het winderige stadion buiten Istanbul en het fanatisme van de supporters. 'Ze hadden daar een vast ritueel. Terwijl je midden in de warming-up zat, werd je naam geroepen door het publiek. Dan moest je daar ze toe, over de sintelbaan en over de reclameborden heen. En later moest je hetzelfde nog een keer doen aan de andere kant van het stadion. Dat zou in Nederland echt niet kunnen.' Vier maanden bij Glasgow Rangers volgden, waarna De Boer een gezamenlijk afscheid kreeg met Michael Mols en zijn broer Ronald, twee spelers die de club veel langer hadden gediend dan hij en er tal van prijzen wonnen. 'Ik voelde me wel een beetje bezwaard toen ik daar stond, maar het past bij de traditie en het grote respect waarmee ze voetballers behandelen. In de derby's tegen Celtic scholden hun sup porters je helemaal verrot, maar buiten het stadion en in de stad was dat helemaal niet zo.' In Qatar maakte hij kennis met weer een heel andere cultuur en men taliteit. 'De faciliteiten en het stadion waren echt fantastisch. Voetbal is daar dan ook sport nummer één. Ze willen ook het hoogst haalbare bereiken, maar wel met minimale inspanningen. Dat heeft te maken met de extreme warmte, maar ook met de volksaard. We hadden een linksbuiten die echt alles met een bal kon: hij had een fantastische vrije trap, was supersnel en kon zelfs goed koppen. Maar hij kwam ook altijd te laat en leefde niet honderd procent voor zijn sport.' Een sterk karakter is vereist om te slagen als voetballer, is de overtui ging van De Boer. 'Het gaat erom of je de weelde aankunt en of je bereid bent een deel van je leven op te offeren om tussen die vier lichtmasten terecht te komen. Heb je het fanatisme om naast de trainingen ook nog tegen een muur te gaan trappen om je zwakkere been sterker te maken? Dat is voor weinigen weggelegd. Of iemand uiteindelijk slaagt, hangt af van talent en van geluk, maar karakter is het allerbelangrijk ste. "Karakter zonder kennis leidt vaker tot succes dan kennis zonder karakter," dat is een spreuk die ik graag aanhaal.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 24