Frank de Boer van speler naar trainer 'Karakter zonder kennis leidt vaker tot succes dan kennis zonder karakter' ACHTFRGRDMn «AJAX KJ CK Ürr 'Altijd bezig geweest met nadenken over het spelletje' Bij aankomst in het bouwvallige nationale stadion van Albanië kreeg ook hij als genodigde van de KNVB een envelop overhandigd met daarin een welkomstboodschap. Een bepaalde passage verwoordde precies hoe Frank de Boer zich probeert op te stellen in zijn nieuwe functie als jeugdtrainer. 'Succes betekent niet dat je geen fouten maakt, maar dat je dezelfde fout niet twee keer maakt. Volgens mij was dat een tekst van Cicero.' tekst Maarten Dekker Aan het hoofd van de lange tafel op sportpark de Toekomst zit een 37-jarige voetballer in ruste, maar het strakke, afgetrainde hoofd verraadt dat hij sinds zijn afscheid nog steeds zuinig omspringt met lijf en leden. 'Ik ben nu veel sterker dan vijftien jaar geleden,' zegt Frank de Boer zonder blikken of blozen. Het gesprek gaat op dat moment over hoe het internationale topvoetbal de laatste jaren is veranderd. Kracht en snelheid worden steeds belangrijkere factoren en clubs hebben hun trainingsmethodieken daarop aangepast, ook in het opleidingstraject. Zo gek is het daarom niet dat De Boer zich fitter voelt dan in zijn jonge jaren. De voormalig recordinternational traint vrijwel dagelijks mee met een van Ajax' jeugdploegen en doet die gelegenheid zich niet voor, dan is hij wel voor zichzelf bezig. Zoals vanmorgen, toen hij tussen de stortbuien door een stevige duurloop afwerkte. Het zweet loopt nog steeds over het gebruinde voorhoofd. Bij het krieken van de dag is be kend geworden dat trainer José Mourinho is opgestapt bij Chelsea. Vorig jaar zou De Boer nog een week stage lopen bij de markante Portugees, als onderdeel van de verkorte cursus Coach Betaald Voetbal. 'Ik kende hem nog uit mijn periode bij Barcelona. Hij was daar destijds een van de wei nigen die goed Engels sprak. Maar daarbij is hij een heel aardig, inte- ressant mens. Het leek een goed idee om een paar dagen met hem mee te lopen. Hij heeft als trainer een heel uitgesproken filosofie, waarin ook veel ideeën van Louis (Van Gaal, red.) terugkomen.' De stage bij Chelsea werd op het laat ste moment afgeblazen, waarna De Boer na bemiddeling van Edwin van der Sar vier dagen mee mocht lopen bij Manchester United. Het was een nuttige aanvulling op de praktijkervaring die hij een jaar lang opdeed bij Ajax, vooral bij het eerste elftal van coach Henk ten Cate. 'Formeel moesten we een dag per week stage lopen, maar ik heb veel meer gedaan dan strikt noodzakelijk,' zegt De Boer, die begin juni zijn papieren in ontvangst mocht nemen. Dat had hij pakweg tien jaar geleden niet gedacht, dat hij ooit het trai nersvak zou oppakken. 'Dat geldt denk ik voor de meeste voetballers. Pas als je rond de dertig bent, begint dat in je hoofd te spelen. Zo'n gevoel groeit heel geleidelijk. Je bent op die leeftijd vaak aanvoerder van het team en wordt door trainers betrokken bij het maken van tactische keuzes. En daar ben ik eigenlijk altijd al mee bezig geweest, met nadenken over het spelletje. Iedereen zei ook altijd al dat ze een trainer in mij zagen.' Naar huis Het voelde ook als een natuurlijke stap toen hij in zijn laatste seizoen bij Al-Shamal als tijdelijk vervanger van de ontslagen trainer voor de spelersgroep kwam te staan. De Boer was geblesseerd geraakt en wist dat hij in de resterende vier duels zelf niet meer in actie zou komen. 'In die laatste periode in Qatar heb ik samen met een andere routinier de trainingen geleid.' Daar waar zijn tweelingbroer Ronald opteerde voor een langer, lucratief verblijf in het oliestaatje, keerde Frank met zijn gezin terug naar Nederland. Zelf had hij het nog best een tijdje kunnen uithou den in het Midden-Oosten, maar zijn echtgenote wilde per se naar huis. En ook voor zijn kinderen was het de hoogste tijd, merkte De Boer toen hij op een dag met zijn oudste dochter achter de computer zat. 'Die is nu twaalf. Ze zat te chatten met vriendinnen. "Ik ga naar bouten," tikte ze toen ze op het punt stond naar buiten te gaan. Het is goed dat ze nu naar een Nederlandse school kunnen.' Bijna zeven jaar eerder forceerden de gebroeders De Boer een breuk met Ajax, om te beginnen aan een buitenlands avontuur dat in Franks geval langs FC Barcelona, Galatasaray, Glasgow Rangers, Al-Rayan en Al-Shamal zou voeren. Ondanks de rimpelingen in het verleden voelde de jongste De Boer geen aarzeling om terug te keren bij de club waar hij zijn grootste successen vierde, waaronder vijf landstitels, de UEFA» 25

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 23