Voetbalclub kent vele gezichten Dinamo Zagreb DF TFGFN.STANHFR Croatia ©AJAXKJCK Drr 15 De roerige historie van Dinamo Zagreb is doorspekt met interventie en succes. Landskampioenschappen en buitenlandse over heersingen gaan hand in hand. De club onderging in z'n geschiedenis liefst drie naamswijzigingen. tekst Arnout Verzijl Op 26 april 1911 werd voetbalclub Gradanski opgericht in Zagreb. In de vooroorlogse peri ode bleek Gradanski zeer succesvol. Tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog werden er zes landstitels behaald. De club speelde toen in het Koninkrijk Joegoslavië. Kroatië als onaf hankelijk land bestond niet. Het einde van WO II markeerde het begin van een nieuw tijdperk. Het Balkangebied viel onder Russische invloed. Het tweede Joegoslavië (1943-1992) stond het meest bekend als de federale communistische staat onder leiding van Tito. De communisti sche regering transformeerde Gradanski tot een club die naar Oost-Europees model werd geleid. De nieuwe naam, die op 9 juni 1945 werd vastgesteld: Dinamo Zagreb. Trainer Martin Bukovi, alsmede enkele toon aangevende spelers, bleven gewoon bij de club werkzaam. Ook aan de blauwe club kleuren werd niet getornd. Dinamo Zagreb werd in de communistische periode vier keer landskampioen. Het grootste succes werd geboekt in 1967. Toen veroverde Dinamo Zagreb de De fanatieke aar Jaarbeursstedenbeker, de voorloper van de UEFA Cup. In de finale werd thuis met 2-0 gewonnen van Leeds United. Uit bleef het 0-0. Het is het grootste internationale succes van de club. In de kwartfinale was gewonnen van Juventus (3-0 en 2-1) en Eintracht Frankfurt ging er een ronde later aan. De Duitsers wonnen thuis met 3-0, maar moesten er tij dens de return aan geloven. In het kolkende Maximir stadion werd het al snel 2-0. Drie minuten voor tijd viel de derde treffer, waarna Dinamo het karwei in de extra tijd klaarde. De legendarische midvoor Slaven Zambata maakte de 1-0. Hij was het gezicht van de club in de jaren zestig. Zambata speelde 393 duels voor Dinamo en scoorde daarin 227 keer. Uit handen van FIFA-baas Sir Stanley Rous ontving hij, als aanvoerder, in 1967 de Jaarbeursstedenbeker. Met de val van het communisme eind ja ren tachtig, kregen ook de Kroaten een vu rige wens tot onafhankelijkheid. Niet geheel ing van Dinamo Zagreb, de Bad Blue Boys, in de blauwe clubkleur. toevallig versterkte een voetbalwedstrijd die gevoelens. Op 13 mei 1990 ontaarde het duel tussen Rode Ster Belgrado en Dinamo Zagreb in een veldslag. Supporters van de bezoekende club uit het regeringscentrum zochten de confrontatie, waarna het volledig misging. Legendarisch is de foto waarop sterspeler van Dinamo Zvonimir Boban een Joegoslavische politieagent schopt. Franjo Tudzman won dat jaar de eerste vrije presi dentsverkiezingen. Kroatië verklaarde zich tegelijk met Slovenië in 1991 onafhankelijk van Joegoslavië, waarop de Balkanoorlog uitbrak. Zagreb was de enige grote stad die aan de zwaarste gevechten ontsnapte. De naam Dinamo werd omgedoopt in Croatia Zagreb. In de jaren negentig was dit de gang bare naam. Croatia Zagreb werd vijf keer landskampioen en speelde tweemaal in de Champions League. In het jaar 2000 werd besloten de naam definitief te veranderen in Dinamo Zagreb. Er volgden nog vier landsti tels. De club is momenteel toonaangevend in eigen land.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 14