Dennis Rommedahl kan bij Ajax zijn ei weer kwijt 'Winnen of verliezen moet wel wat uitmaken, waar speel je anders je wedstrijden voor?' DFNNIS RDMMFDAHI ©AJAXKJCK OFF Uit de verdrukking Drie jaar was hij weg uit Nederland, om elders nieuwe indrukken op te doen en zich te ont wikkeien in richtingen die zijn spel van nature niet zou volgen. Zijn ervaringen bij het Engelse Charlton Athletic maakten van Dennis Rommedahl vooral een veelzijdiger voetballer, oordeelt hij zelf. 'Ik heb daar geleerd hoe het is om voortdurend in de verdrukking te zitten, maar nu is het tijd om weer te gaan doen wat ik echt goed kan.' tekst Maarten Dekker Aan de voetballer Dennis Rommedahl mag dan in drie jaar tijd het nodige zijn bijgespijkerd, bij zijn rentree constateert de aanvaller fijntjes dat zijn tweede vaderland in diezelfde periode geen spat veranderd is. 'Kijk alleen maar naar buiten, het regent weer eens. En het begint koud te worden. Nederland blijft gewoon Nederland.' Begrijp hem niet verkeerd. Rommedahl voelt zijn hart nog altijd gloeien van trots als het Der Er Et Yndigt Land wordt gespeeld voor een inter land, maar ergens voelt de eerstejaars Ajacied zich meer Nederlander dan Deen. Inclusief een jaartje op uitleenbasis bij RKC Waalwijk maakte hij acht seizoenen vol bij PSV, een periode waarin hij bovendien een Nederlandse vrouw huwde. 'Hier voelt als thuis. Ik merk dat ik vaker in het Nederlands denk dan in het Deens. Als dat gebeurt, ben je wel aardig ingeburgerd, lijkt me.' Zoals het een ware Nederlandse voetbalprof betaamt, voelde zijn carrière niet compleet zonder een avontuur over de grens, in Rommedahls geval het beloofde land dat Engeland heet. Drie jaar geleden streek hij er neer, benieuwd naar het waarheidsgehalte in al die verhalen over volle stadions, de bijzondere atmosfeer en het moordende tempo dat de teams er op nahouden. Het werd Charlton Athletic, een nette familieclub uit zuidoostelijk Londen, waar nauwelijks een harde kern op de tribune te vinden is, maar vooral vaders met hun zonen en opa's met hun kleinkin deren. Rommedahl: 'In mijn jeugd konden wij op televisie alleen maar Engels voetbal zien. Woensdagmiddag om drie uur, dan werden er vaak wedstrijden uitgezonden van Liverpool, Manchester United, dat soort clubs. Sindsdien had die competitie iets speciaals voor mij. Dat ik daar van heb kunnen proeven, zie ik als een voorrecht.' Maar het was niet alleen hosanna. Hoe ambitieus de verhalen rond Rommedahls contractondertekening ook waren geweest, Charlton slaagde er zelden in het voetbal te spelen wat manager Alan Curbishly nastreefde. Aanvallend, met drie spitsen; in de praktijk kon de ploeg vaak niet meer dan afweren en zwierf er hoogstens één verdwaalde aanvaller rond op de helft van de tegenstander. 'Er zit een groot verschil tussen het hebben van een visie en het ook echt uitvoeren daarvan,' zegt Rommedahl in retrospectief. 'Bij PSV was ik gewend als pure rechts buiten te spelen, in een ploeg die bijna altijd meer balbezit had dan de tegenstander. Bij Charlton was de situatie zo'n beetje omgekeerd.' Sportief bleek er zodoende weinig te halen in The Valley en Charlton degradeerde zelfs in Rommedahls laatste jaar bij de club, maar dat wil niet zeggen dat de 70-voudig Deens international zijn Engelse avontuur als onbevredigend ziet. Sterker nog: hij slaagde in zijn belangrijkste opzet. 'Ik wilde een stap zetten in mijn ontwikkeling, aspecten in mijn spel ontwikkelen die ik voorheen nauwelijks nodig had gehad. Door de omstandigheden bij mijn club ben ik ben op allerlei gebieden sterker geworden. Qua meeverdedigen, po sitie kiezen, looppatronen, tactiek in zijn algemeenheid.' Zelfkastijding was het nog net niet, tegennatuurlijk zeker wel. De vliegensvlugge buitenspeler met de ongebreidelde aanvalsdrang moest zijn instincten vrijwel uitschakelen en zich richten op zaken waar hij zich eigenlijk nog nooit om had hoeven bekommeren. Interessant en leerzaam vond hij het, maar na verloop van tijd ging het hem ook tegenstaan. 'Ik kon mijn ei niet kwijt, kon nooit eens vanuit mijn eigen kwaliteiten voetballen.' Daarom was het mooi geweest, besloot hij al ruim voordat de degradatie van Charlton onafwendbaar werd. 'Ik wilde voetballen in een competitie die aanvallend is ingesteld, zoals ik het graag zie. Dan kom je uit bij Nederland of Spanje,' aldus Rommedahl. Hij was niet verrast, maar wel blij toen Ajax afgelopen zomer naar zijn diensten informeerde. Een topclub, met alle aandacht, publiciteit en kri tiek die daarbij horen. Hij neemt het zoals het is. 'Dit is juist wat je als voetballer moet willen,' meent Rommedahl. 'Winnen of verliezen moet wel wat uitmaken, waar speel je anders je wedstrijden voor? Druk en spanning zorgen er alleen maar voor dat je het beste in jezelf naar boven kunt halen. Zonder dat kun je niet optimaal presteren.' Zo redeneerde de Deen al tijdens zijn vorige periode in Nederland, in de relatieve rust van het Eindhovense. 'Dat is een beetje een clichébeeld.» 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 10