Winnen in Praag nog nooit gelukt 8 maart 1967: Dukla Praag - Ajax 2-1 Ajax tegen Praagse clubs HISTORIF ®A|AXKJCK Ürr 21 01-03-1967 Ajax - Dukla Praag 1-1 EC1 1/4F 08-03-1967 Dukla Praag -Ajax 2-1 EC1 1/4F 24-10-1984 Ajax - Bohemians Praag 1-0 UC 2eR 07-11-1984 Bohemians Praag - Ajax 1-0* UC 2eR 14-09-2005 Sparta Praag -Ajax 1-1 CL GR 22-11-2005 Ajax - Sparta Praag 2-1 CL GR 23-11-2006 Sparta Praag - Ajax 0-0 UC GR Het zag er goed uit voor de Ajacieden toen Sjaak Swart Ajax halverwege de tweede helft op voorsprong bracht. Johan Cruijff omhelst de doelpuntenmaker, terwijl Piet Keizer aan komt lo pen. FOTO: GUUS DE JONG Bohemians Praag wint na strafschoppen (4-2) Afkortingen: EC1 Europa Cup voor landskampioenen, UC UEFA Cup, CL Champions League, 1/4F kwartfinale, 2eR tweede ronde, GR groepsfase Opvallend, want Slavia Praag is de oudste voetbalclub van Tsjechië (opgericht in 1892) en in de beginjaren van de competities was Slavia samen met Sparta toonaangevend in het land. Bovendien heeft Slavia ook een aardige Europese reputatie met een halvefinaleplaats in het seizoen 1995-1996 als uitschieter. Net als Sparta is Slavia een club van het volk. Dit in tegenstelling tot de eerste Tsjecho- Slowaakse tegenstander van Ajax eind jaren zestig, Dukla Praag. Dat team behoorde het leger toe en was niet erg geliefd bij de bevol king. Niet vreemd dus dat op 8 maart 1967 Tsjechische arbeiders zwaaiden met spandoe ken met de tekst 'Dukla - Ajax 0-5' en dat ze massaal hun toegangskaarten verkochten aan Amsterdamse fans. Daardoor leek het in het met zestienduizend man gevulde stadion wel of Ajax thuisspeelde. Veel Ajacieden waren naar Praag gekomen om de Amsterdammers te helpen de 1-1 uit de thuiswedstrijd om te zetten naar een plaatsje in de halve finale. Dat het lastig zou worden, stond buiten kijf. Een 1-1-gelijkspel uit een thuiswedstrijd is immers niet de eenvoudigste uitgangspositie. Toch leek er geen vuiltje aan de zonnige Praagse lucht toen Sjaak Swart op aangeven van Klaas Nuninga de 0-1 aantekende. De spelers gingen op jacht naar meer. Waar met man en macht verdedigen meer op zijn plaats Ajax is uitgeschakeld op de Praagse burcht. Johan Cruijff doet z FOTO:GUUS DE JONG was geweest, wilden de Ajacieden aanvallen. Die strategie had bijna succes toen een vrij staande Johan Cruijff uit een kopbal de tweede Amsterdamse goal leek te maken. Maar de Tsjechische doelman Viktor voorkwam met een onwaarschijnlijke reflex Amsterdams for tuin. Uit een gemakkelijk gegeven strafschop schoot de thuisclub zich vervolgens langszij. Een beslissingswedstrijd in Saarbrücken leek zich aan te dienen, maar het lot besliste anders. Drie minuten voor tijd mislukte een verdedi- sportieve plicht in imposante Tsjechische sferen. gende omhaal van Frits Soetekouw zodanig dat deze in het eigen doel verdween: 2-1 en einde Europees avontuur. Gezien de historische statistieken doet Ajax er goed aan de wedstrijd vanavond in eigen huis in een klinkende overwinning om te zetten. In de Gouden Stad werd immers nog nooit gewonnen. Twee nederlagen en twee gelijke spelen vormen de magere buit die Ajax de afgelopen veertig jaar uit de Tsjechische hoofdstad wist mee te nemen. tekst Monique Janse Zeker niet voor de eerste keer in de geschiedenis neemt Ajax het op tegen een Praagse opponent. Bleven de ontmoetingen de laatste jaren beperkt tot duels tegen Sparta, in vroeger tijden waren ook de clubs Dukla Praag en Bohemians Praag geduchte tegenstanders. Opvallend genoeg trof de Amsterdamse club Slavia Praag nooit eerder.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 19