Tijd voor een temgkeei naar d ton ATLETICO DE MADRID usisa Atlético de Madrid was in iggg één van de eerste vier deelnemers aan het LC Amsterdam Tournament. Acht jaar en een degradatie en promotie later zijn de Madrilenen terug op weg naar de top. Afgelopen seizoen werd Europees voetbal nog op een haar na gemist, maar met het aankopen van onder anderen Diego Forian en Luis Garcia is een mooie toekomst verzekerd. En een terugkeer in de Amsterdam ArenA hoort daar natuurlijk ook bij. LG Tournament 2007 In een ver verleden presteerde Atlético Madrid bijzonder goed. Tussen 1939 en 1977 werd de club acht keer kam pioen van de hoogste Spaanse divisie. De helft van die kampioenschappen behaalde Atlético in de jaren zestig en zeventig, die over het algemeen worden beschouwd als de hoogtijdagen. In die jaren legde de club vijf keer beslag op de Copadel Rey, één keer op de Europa Cup II en veroverde het zelfs de Wereldbe ker. De enige reden dat Atlético niet de grootste Spaanse ploeg werd, lag luttele kilometers verderop. In dezelfde stad kende Real Madrid immers de grootste succesperiode uit haar bestaan. Atlético streed met FC Barcelona om de plek van tweede club in Spanje. Het succes van 'Los Colchoneros' begint in 1939, kort nadat de naam Athletic Club de Madrid wordt samengevoegd met Aviación Nacional tot Athletic Aviación de Madrid. De Engelse aan duiding Athletic zal niet lang stand houden. Onder aandrang van Genera- lisimo Franco wordt de naam in 1941 alweer veranderd in Atlético Aviación de Madrid. De dictator is indirect ook vera ntwoordel ijk voor het eerste ka m pi- oenschap van Atlético. Niet alleen stelt hij na zijn machtsovername de politieke en regeringsdoelen bij, ook op sportief gebied laat hij zich gelden. Zo worden voorzitters van door hem gehate clubs simpelweg gefusilleerd. Een seizoen later verhoogt hij de druk op de scheids- Atlético's talent Sergio Agüero was tijdens het WK Onder 20 in Canada topscorer en beste speler van het toernooi. rechters om ze in het voordeel van Atlé tico te laten fluiten. Sommigen worden ook ter dood gebracht. In 1947 worden de banden tussen Atlé tico en de luchtmacht verbroken. De club gaat verder als Club Atlético de Madrid, terwijl Franco zijn pijlen steeds meer richt op Real Madrid. Het doet niets af aan de prestaties van de tweede club van Madrid, die in 1949/1950 en 1950/1951 tweemaal achtereen kampi oen wordt, onder leiding van de Itali aanse topcoach Helenio Herrera, beden ker van het uiterst verdedigende spel systeem 'catenaccio'. Na zijn vertrek, belandt Atlético in een dip. Die wordt pas doorbroken met de komst van voor zitter Vicente Calderón. Atlético wordt weer een serieuze concurrent van FC Barcelona. De jaren zestig leveren twee kampioenschappen en drie bekerze ges op. Hoogtepunt is de winst van de Europa Cup II, ten koste van Fiorentina, in 1962. De jaren zeventig leveren nog eens twee landskampioenschappen op, ter wijl twee keer de beker wordt veroverd. In 1974 behaalt Atlético de finale van de Europa Cup I, waarin Bayern München te sterk is. Omdat de Duitsers geen trek hebben in de lange reis naar Argentinië, wordt de verliezend finalist afgevaar digd naar de strijd om de Wereldbeker. In twee wedstrijden wordt afgerekend met Independiente. Daarmee is Atlético de enige club die als verliezend Europa Cup l-finalist de Wereldbeker weet te winnen. De belangrijkste spelers uit die periode zijn Javier Irureta (nu trai ner Real Betis), drievoudig topscorer van Spanje José Garate en Luis Arago- nés (nu bondscoach Spanje). Laatstge noemde heeft al tijdens het seizoen dat de Wereldbeker wordt gewonnen het hoofdtrainerschap op zich genomen en zal dat later nog drie keer doen. do 2 augustus za 4 augustus LG AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 25