De succesformule van Arsène Wenaer ARSENAL FC Al drie keer eerder nam Arsenal FC deel aan het LC Amsterdam Tournament en het is duidelijk dat de Londenaren het toernooi zien als een belangrijk deel van hun voorbereiding. Hoewel de club met Thierry Henry een belangrijke pion verloor, bouwt Arsène Wenger met talenten als Cesc Fabregas en Robin van Persie aan een nieuw succesteam. De eerste contouren moeten daarvan in Amsterdam zichtbaar worden, als Arsenal op jacht gaat naar hetzelfde resultaat als in 2005: winst <©lg Tournament 2007 Dat met Thierry Henry het gezicht van Arsenal is vertrokken, markeert een nieuwe periode in de roemrijke histo rie van de Londense club. Tijdens de hoogtijdagen van de Franse aanvaller reikt Arsenal immers tot grote hoog ten en blijft niet zonder succes. In 2002 en 2004 is Henry voor een groot deel verantwoordelijk voor de landstitel, terwijl in 2002, 2003 en 2005 ook nog eens de prestigieuze FA Cup wordt binnengehaald. Maar het vertrek van Henry naar FC Barcelona is niet alles bepalend. Het goed draaiende Arsenal van eindjaren negentig mag niet alleen op de Franse aanvaller worden toege spitst. Veel komt op het conto van het scoutingapparaat van Arsène Wen ger, die er keer op keer in slaagt jonge talenten tot topvoetballers te kneden. Zo hevelt de afgestudeerd econoom steeds weer voor weinig geld talent volle spelers uit eigen land over, die hij in zijn eigen vijver tot grote vissen kweekt. Patrick Vieira, Emmanuel Petit Kolo Toure en Robert Pires zijn hier de beste voorbeelden van, terwijl Bacary Sagna recent aan dat lijstje werd toe gevoegd. De combinatie van talent en routine zorgt niet zelden voor oogstre lend voetbal op de grasmat van het inmiddels ter ziele gegane Highbury. Het jong talent in samenspel met Mar tin Keown, Tony Adams, Lee Dixon en David Seaman en aankopen als Den nis Bergkamp en Mare Overmars vormt een uiterst attractieve voetbalmachine en bezorgt Wenger in 1998 zijn eerste grote prijs: de landstitel. Zeven jaar daarvoor gebeurde dat voor het laatst. De Arsenal-express dendert dat seizoen nog even voort (in de finale van de FA Cup wordt Newcastle United met 2-0 verslagen) en met de kampioenschap pen in 2002 en 2004 bewijst Wenger ook van minder bekende en jongere spelers een titelkandidaat te kunnen smeden. Ook in Europa steelt de ploeg vaak de show, met name in thuiswedstrijden. Op dat niveau komt het vooralsnog ech ter niet tot het veroveren van tastbare prijzen. Hoogtepunt is de finaleplaats in de Champions League van 2006. Eindelijk lijkt Wenger het felbegeerde Europese succes te behalen, maar in Parijs buigt FC Barcelona in de slotfase een ï-o achterstand om tot een 2-1 zege. Het is tegelijkertijd het afscheid van Dennis Bergkamp, Soil Campbell, Robert Pires, Ashley Cole en Pascal Cygan, de overblijfselen uit het glorierijke Arsenal van eind jaren negentig. Alleen boeg beeld Henry, hij kwam in 1999 over van Juventus, blijft. Het is tijd voor een nieuwe generatie spelers, waarover Henry zich afgelopen seizoen als men tor heeft ontfermd. Met zijn vertrek naar FC Barcelona geeft hij in zekere zin aan dat het tijd is voor hen om zich zon der zijn steun te bewijzen. Wenger weet dat ook en het is aan hem en zijn disci pelen om een geoliede machine te bou wen. Het is tijd voor een nieuw Arsenal. Het is een ontwikkeling die met val len en opstaan gaat, al moet worden gezegd dat het spel van Arsenal in haar nieuwe thuishaven regelmatig van zeer hoog niveau is. Het debuutjaar in het nieuwe Emirates Stadion had menig Arsenal-fan zich echter anders voorge steld. 'The Gunners' behalen pas in de derde thuisconfrontatie tegen Wat ford (3-0) een overwinning, na eerdere teleurstellende gelijke spelen tegen Aston Villa en Middlesbrough (allebei 1-1). Ook in Europa gaat het niet zoals gewenst. PSV, of eigenlijk Alex, ver spert de weg naar de kwartfinale van het kampioenenbal met een dodelijke kopbal. En zo blijft de club voorlopig steken op dat ene kleine internatio nale succesje in 1994, toen in het nog bestaande Europa Cup ll-toernooi in de finale werd afgerekend met Parma (1-0). Arsenal blijft echter onverstoorbaar op jacht naar eeuwige Europese roem. Voor de ploeg, die zich deze zomer met Lukasz Fabianski (Legia Warschau), Bacary Sagna (AJ Auxerre) en Eduardo da Silva (Dinamo Zagreb) versterkte, ligt wat dat betreft een mooi doel in het verschiet, waarin de jeugd een belang rijke rol speelt. In plaats van oliebaron nen hun portemonnee te laten trekken, werkt Wenger aan een nieuwe toverfor mule, waar hij nog enkele ingrediënten Arsène Wenger werkt aan een nieuw succesteam. 15 do 2 augustus za 4 augustus LG AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 15