Uit de historie van Ajax 1960-1965: Stilte voor de storm De eerste helft van de jaren zestig kunnen voor Ajax omschreven worden als 'een stilte voor de storm', voorafgaand aan de successen aan het eind van dat decen nium. Onder leiding van de Engelsman Vic Buckingham speelde Ajax wel een aardige serie wedstrijden, maar won het geen enkel landskampioenschap. In de Nederlandse competitie bleef Feyenoord een geducht tegenstander. In het sei zoen 1960-1961 werd in het onderlinge duel met 9-5 verloren en moest Ajax genoegen nemen met een tweede plaats. Vic Buckingham was van 1959-1961 en 1964-1965 hoofdtrainer. Op Europees niveau kon de club niet meekomen. De droom om in de Europa Cup I te spelen, na het behalen van het landskam pioenschap in 1960, werd in de eerste ronde verstoord door de amateurs van het Noorse Fredrikstad (6-2, 0-0]. Ook het mee spelen in de Europa Cup II in 1961 liep uit op een teleurstelling. In de tweede ronde van het toernooi voor Europese bekerwinnaars werd Ajax door het Flongaarse Ujpesti Dosza uitgeschakeld (2-1, 3-1). Het seizoen 1960-1961 Ajax won in het seizoen 1960-1961 het toernooi om de KNVB-beker, de eerste die.werd gespeeld sinds de Tweede Wereldoorlog. In het laatste kwartier van de finale tegen NAC scoorde Flenk Groot alle drie de doelpunten. Het seizoen 1966-1965 is een absoluut dieptepunt in de naoorlogse geschiedenis van Ajax. Op drie punten na degradeerde de club naar de tweede divisie. Dit ondanks de aanwezigheid van spelers als Sjaak Swart, Johan Cruijff, Piet Keizer en Wim Suurbier, die later furore in Europa maakten. Vic Bucking ham trok zijn conclusies en vertrok. Het bestuur, met Jaap van Praag als kersverse voorzitter, stelde met onmiddellijke ingang Rinus Michels, oud-speler en trainer van Zandvoort-Meeuwen en AFC, aan als opvolger. Michels, die op het moment van aantreden leraar lichamelijke opvoeding was en trainer van JOS, werd de eerste Nederlandse vaste trainer van Ajax en bracht de club definitief naar de Europese top. Met de komst van Rinus Michels, bijgenaamd "De Sfinx" omdat hij tijdens zijn werk vervolg op pagina 8 ->

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 7