bleken voor de club moeilijk te behouden. Na de leegloop die volgde op de drie gewonnen Europa Cup l-finales, werd Cruijff bij zijn terugkeer als speler in 1981 dan ook als een verloren zoon binnengehaald. Op nationaal niveau werd in de periode 1981 tot en met 1987 driemaal het landskam pioenschap en driemaal de KNVB-beker gewonnen. De schutters van Ajax waren de trefzekerste van Europa. In zes jaar werd er 628 keer gescoord. Het zou duren tot de aanstelling van Johan Cruijff als technisch directeur in 1985 - nadrukkelijk niet als trainer-coach want hij had geen diploma's - dat Ajax na veertien jaar eindelijk weer een internationale prijs aan de erelijst kon toevoegen. Onder teiding van Cruijff werd in een stugge finale Lokomotive Leipzig in Athene met 1-0 verslagen. De enige Europa Cup voor Bekerwinnaars voor Ajax was in 1987 een feit. Maar met technisch directeur Cruijff werd Ajax geen landskampioen. Die eer was drie maal weggelegd voor PSV. Ter vervanging van Gerald Vanenburg en Ronald Koeman, die in 1986 naar Eindhoven vertrokken, haalde Cruijff haalde de Spartaan Danny Blind en de FC-Utrechter Jan Wouters naar Ajax. Een gouden greep. Ajax won het seizoen daarop met hen de Europa Cup 2. 1987-1991: Zwarte wolken boven de Meer Aan het eind van de jaren tachtig onderging Ajax de moeilijkste periode in zijn geschiedenis. De eerste helft van het seizoen 1988-1989 verliep ronduit dramatisch. Onder leiding van trai ner Kurt Linder stond Ajax na de eerste zes weken op de on waarschijnlijk lage klassering van veertiende in de eredivisie. Een onhoudbare situatie voor trainer en bestuur. Zij zwichtten onder de kritiek en stelden hun plaatsen ter beschikking. Niet alleen op sportief gebied kreeg Ajax tegenslagen te verduren. De FIOD-affaire, het staafincident en de vliegtuigramp met de SLM vormen zwarte bladzijden in de geschiedenis van Ajax. Sportief gezien ging het beter na de aanstelling van interim-coach Spitz Kohn en Ajax-jeugdtrainer Louis Van Gaal die hem assisteerde. In de tweede helft van het seizoen1988-1989 werden achtereen dertien wedstrijden gewonnen, waaronder het onverslaanbaar geachte PSV met 1-4, om uiteindelijk nog op de tweede plaats in de competitie te eindigen. Vooral de nieuw aangetrokken spits Stefan Pettersson deed menig supportershart harder slaan. Het nieuwe bestuur dat op 16 januari 1989 aantrad met als voorzitter Michael van Praag kreeg de taak om het vertrouwen van het publiek en de sponsors terug te win-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 12