Debuut Van der Sar tijdens spannend competitieslot 32 Historie tekst Tim Korenhoff fotografie Beeldarchief fljax De competitie is uiterst spannend, als Ajax op dinsdag 23 april 1991 een inhaalwedstrijd speelt tegen Sparta. Het is voor Ajax de 25ste competitiewed strijd en bij winst zullen de Amsterdammers nog maar één punt achterstaan op koploper PSV. Ruim 15.000 mensen komen naar de Meer, het is twee dagen na de 4-0 thuiswinst op Heerenveen. Die vier gemaakte doelpun ten zijn niet onbelangrijk: het landskam pioenschap zou wel eens bepaald kunnen gaan worden door het doelsaldo. Gelukkig heeft Ajax Dennis Bergkamp in huis. De dan 22-jarige Amsterdammer zal deze competitie uiteindelijk 25 doelpunten maken, tegen Heerenveen maakte hij er daarvan twee. Ook tegen Sparta speelt hij, maar tot een doelpunt komt hij in de eerste helft niet. Naderhand zouden de kranten verhalen over stroef voetbal, vooral veroor zaakt door schorsingen en (langdurige) bles sures aan Amsterdamse zijde. Jan Wouters, Bryan Roy en Stefan Pettersson kunnen niet meedoen en de net van een blessure terug gekomen Wim Jonk kan het elftal niet in zijn eentje sturen; hij heeft een conditionele achterstand nadat hij vijf weken niet heeft kunnen spelen. Het is Aron Winter die het enige doelpunt van de wedstrijd maakt. In de eerste helft, van het overigens door Ajax volledig ge domineerde duel, zet John van 't Schip de bal voor op Michel Kreek die de bal met zijn hoofd teruglegt op Winter. Met zijn linkerbeen haalt hij direct uit waardoor Sparta-doelman Schuurhuizen het nakijken heeft. Ajax wint met 1-0, en dat is met het oog op het doelsaldo teleurstellend omdat er meer doelpunten in hadden gezeten; de bet daaraan waren een schot van Bergkamp op de paal, een schot van Winter dat naast een leeg doel verdween en scheidsrechter Reygwart die Bergkamp een penalty ont hield nadat Spartaan Van der Gaag hem tegen de grond had getrokken. Maar er zijn meer schaduwkanten aan de overwinning. Na de wedstrijd kan Ajax- coach Leo Beenhakker namelijk nog twee namen aan het blessurelijstje toevoegen: die van Ron Willems en Stanley Menzo. Vooral de blessure van de doelman baart zorgen. In een duel met Sandel loopt Menzo een enkel en knieblessure op. Vooral die aan de knie ziet er ernstig uit. De wedstrijd zal daarom ook de geschiede nis ingaan als de wedstrijd waarin Edwin van der Sar zijn debuut maakte in Ajax 1. De dan pas twintigjarige keeper speelt sinds anderhalf jaar bij Ajax, als keeper van het tweede elftal. Sinds een half jaar zit hij op de bank als stand-in voor Menzo. Tegen Sparta moet hij na ruim een halfuur invallen. De bij het grote publiek nog volledig on bekende Van der Sar krijgt nauwelijks wat te doen; de enige gevaarlijke Sparta-actie is een vrije trap van Michel Valke die op de paal belandt. Van der Sar zal tot de laatste wedstrijd on der de lat staan, pas in de laatste thuiswed strijd staat Menzo weer in de basis. Sparta Rotterdam Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 31