Sjaak Swart is nog lang niet klaar met Lucky Ajax 34 De Toekomst De Toekomst, het kloppende clubhart van Ajax, bestaat dit seizoen tien jaar. In deze aflevering van '10 jaar de Toekomst' vertelt Sjaak Swart over het team dat in 1993 werd opgericht: Lucky Ajax. tekst Tim Korenhoff Je hebt mensen die er geen genoeg van krijgen. Sjaak Swart is er zo een. In juli wordt hij 69 jaar oud, maar als het even kan staat hij nog elke week op het veld met 'zijn' Lucky Ajax. En denk maar niet dat hij dan twee keer tien minuutjes invalt. Nee hoor, de man die in zeventien jaar Ajax het ongeëvenaarde aantal van 603 wedstrij den in het eerste bij elkaar voetbalde, voegt telkens het liefst nog twee keer vijfenveertig minuten toe aan zijn oeuvre. In 1973 zwaaide hij af in het eerste, twintig jaar later was het tijd voor Lucky Ajax. Net als later bij de oprichting van andere gezelligheidsteams (Old Boys, Klassieke Veteranen) was ook hier de reden dat de spelers het voetballen en de onderlinge sfeer op en rond het veld teveel misten. In dit geval ontstond het idee tijdens een gesprek tussen onder meer Piet Keizer, Dick Schoenaker en Swart. Ze formeerden een nieuw team, dat zou bestaan uit oud-voetballers die allen minimaal honderd wedstrijden in Ajax 1 hebben gespeeld. Lucky Ajax werd hun naam, hoewel Swart hierover niet echt enthousiast was. 'We had den echt niet altijd geluk. Weet je wat we wél hadden? Klasse, we waren gewoon goed.' De acht landskampioenschappen, zes KNVB-bekers, drie Europa Cups I, twee Europese Supercups, Wereldbeker en Intertoto-cup (1962) die hij in zijn carrière met Ajax won, staven zijn bewering. Helaas voor Swart adopteerde de rest van het team de door de pers verzonnen bijnaam direct, zoals heel voetbalminnend Nederland met een Lucky Ajax verwelkomde. 'We spelen zo'n twintig wedstrijden per jaar,' zegt Swart, die al vanaf zijn tiende jaar lid is van Ajax. 'Altijd uit, meestal bij vereni gingen die een lustrum hebben. We winnen lang niet alles, maar hoewel we dat natuur lijk wel proberen gaat het uiteindelijk om de lol. Dat geldt voor ons en voor zo'n club die wat te vieren heeft. Een 5-5 of zo, dat is een mooie uitslag voor zo'n wedstrijd.' Swart benadrukt dat Lucky Ajax de tegenstander niet wil laten winnen. 'Zo zijn we niet opge groeid bij Ajax. Ze zullen er dus echt hard voor moeten werken.' Swart en Lucky Ajax zijn actief van mei tot half juni en vanaf augustus tot en met half september. 'We hebben dus een vol programma. Al die wedstrijden spelen we in drie maanden tijd. Een enkele keer spelen gc we zelfs twee keer op een dag. Ook ik, ja.' va Hoewel hij onderhand de oudste actieve ee speler is van het team, komt hij niet over gr als vergane glorie. Integendeel; nog altijd vi oogt Swart fit en conditioneel in orde. De re rechtsbuiten van weleer heeft tegenwoordig bi een vrije rol in het veld als middelste mid- le< denvelder. Hij doet nog moeiteloos mee met ri^ zijn teamgenoten, van wie hijzelf en Gerrie 1 iet Mühren de oudst spelende lichting vormen Zi en Aron Winter, Michel Kreek, Richard sp Witschge, John Bosman, Peter van Vossen, 'V Frank de Boer en Bryan Roy de recentste ell lichting zijn. wt Omdat Lucky Ajax uitsluitend uitwedstrij- mt den speelt - Swart: 'Weet je dat Simon he Tahamata in een weekeinde soms wel 400 W kilometer rijdt om mee te kunnen doen' zij - krijgt het team een kleine onkostenver- spi RKC Waalwijk Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 33