Ajax toont veerkracht in dubbele bekerderby 'Voetbaldwerg' Volendam maakt het de Amsterdammers lastig in halve finale 32 Historie tekst Joris Zandbergen fotografie Beeldarchief Ajax, George Verberne April 1979. Het grote Ajax en het kleine FC Volendam moeten gaan uitmaken welke van de twee Noord-Hollandse clubs in de bekerfinale - tegen FC Twente - mag acteren. Het lijkt op voorhand een ongelijke strijd; Ajax wordt dat seizoen landskampioen, terwijl Volendam op de voorlaatste plaats eindigt. In de competitie ontdoet Ajax zich thuis met 7-3 van de Volendammers en wint in het palingdorp met 1-3. In het bekertoernooi komen er echter andere krachten naar boven, zo bewijst 'Cupfighter' Volendam dat seizoen maar weer eens. In de halve finale van de KNVB- beker, toen nog een dubbele ontmoeting, slagen de Amsterdammers er niet in te winnen van Volendam. De eerste wed strijd wordt op 18 april gespeeld 'aan de dijk' en Ajax kijkt al snel tegen een 2-0 achterstand aan. Op sleeptouw genomen door uitblinker Frank Kramer komt de thuisclub op 1-0 door een doelpunt van routinier en hulptrainer Fred André, die profiteert van het feit dat Ajax-keeper Piet Schrijvers speelt met een blessure en nau welijks meer fatsoenlijke reddingen kan uitvoeren. Schrijvers wordt dan gewisseld en bij de eerste de beste gelegenheid laat zijn vervanger Rob Tervoort een onschul dig lijkende kopbal door zijn handen het doel in glippen: 2-0 en een sensatie hangt in de lucht. André, tot dan toe in goeden doen, verliest echter de bal vlakbij zijn ei gen doel aan Ray Clarke en de Volendamse aanvoerder werkt de aanvaller tegen het gras. Penalty, die door Clarke zelf wordt RKC Waalwijk Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 31