Meeuws hoofdrolspeler 32 Historie tekst//Tim Korenhoff fotografie Beeldarchief Ajax Hans Galjé, Sonny Silooy, Edo Ophof, Peter Boeve, Frank Rijkaard Ronald Koeman, Dick Schoenaker, Marco van Basten en Rob de Wit. Negen Nederlanders stonden op 10 maart 1985 in de basis voor de thuiswedstrijd tegen NAC. De 8.000 toeschouwers spraken twee uur later echter vooral over de inbreng van de Oostenrijker Felix Gasselich en de Belg Walter Meeuws. Zij waren de sleutelspelers in het met 6-1 gewonnen duel waarin NAC volledig over klast werd. Opvallender was evenwel het systeem waarmee Ajax won. Het was een van de eerste wedstrijden waarin het nieuwe 4-4-2-systeem van trainer Aad de Mos zijn vruchten duidelijk afwierp. Gezegd moet worden dat NAC dit seizoen geen sterke ploeg was. De Bredanaars ston den in de degradatiezone en waren gepro- j moveerd na een jaar in de eerste divisie te hebben gespeeld. De wedstrijd tegen Ajax zou voorlopig ook weer even een van de I laatste blijken, want NAC zou het seizoen samen met FC Volendam en PEC Zwolle als degradant beëindigen. Voor Ajax verliep het seizoen veel rooskleu riger. Niet alleen werden de Amsterdammers voor de 22ste keer landskampioen, maar ook leverde Ajax in Marco van Basten de topscorer af. Met 22 doelpunten bleef Van Basten Peter Houtman (Feyenoord) en Halvar Thoresen (PSV) één doelpunt voor. Tegen NAC maakt Van Basten twee doel punten, de andere treffers komen op naam van Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Felix Gasselich en Dick Schoenaker. In het be houdendere systeem, waaraan de spelers volgens De Mos steeds meer beginnen te wennen, krijgt Ajax het middenveld vol ledig in handen. Middenvelder Gasselich vindt meer afspeelmogelijkheden en hoeft NAC Breda Ajax Kick Off zich minder met zijn verdedi gende taken be zig te houden. Fibero Meeuws krijgt daarbij ook nog eens de ruimte om vaker op te ko men, zodat ook hij het midden veld regelmatig kan versterken. Met rechter middenvelder Rijkaard als derde hoofdrol speler van van daag kan Ajax de spitsen Van Basten en Rob de Wit daar door keer op keer bedienen. Vooral de in breng van Meeuws is belangrijk, en niet alleen deze wedstrijd. De Belgische international ont popt zich dit seizoen tot een van de leiders van Ajax. In aanvallend opzicht door veel mee naar voren te trekken en met passes te strooien, in verdedigend opzicht door vooral degelijk te spelen. Maar ook fysiek neemt de Meeuws het voortouw. Als NAC-spits John Finford hem in de eerste helft flink blesseert, speelt hij de wedstrijd desondanks met een omzwachtelde linkerknie uit. Hij is daarom getuige van de rentree van John van 't Schip, die tien minuten voor tijd mag invallen voor Ronald Koeman. De 21-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 31