-• f V. T- M il Tm mi De wedstrijden tegen Ajax houden al jaren in Noord-Holland de gemoederen bezig. De eerste overwinning van AZ op Ajax was de bekerwedstrijd in het seizoen '69-'70. Onder andere door twee doelpunten van Chris Dekker werd Ajax voor de beker met 2 -1 uitgeschakeld. Uitgeschakeld? Door een oneven aantal deelnemers was het noodzakelijk dat één verliezer in deze bekerronde werd 'bijgeloof om de kwartfinales met acht teams te kunnen spelen. Ajax was de gelukkige verliezer, werd 'bijgeloof' en won uiteindelijk de KNVB-Beker! Hoezo Lucky Ajax Misschien wel de mooiste overwinning van AZ op Ajax was in het seizoen '74- '75. Het 'grote' Ajax was al van een paar jaar daarvoor, maar met namen als Krol, Schrijvers, Haan, Geels etc. stond er toch een sterk team. Tot ongeveer halverwege de tweede helft leverden de Alkmaarse aanvallen nog geen succes op, maar toen scoorden Rob Meister (twee keer) en Kees Kist en werd de 3 - 0 eindstand bereikt. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig was er ook sprake van een Nederlandse top 4. De grotere ervaring van Ajax zorgde ervoor dat de Amsterdammers veelal met de punten huiswaarts kon j jjhg&t keren in deze periode. Zo ook in het kampioensjaar van AZ ('80-'81). Een doelpunt van j *p8 Frank Arnesen bracht Ajax de overwinning, omdat een Hl fenomenale Piet Schrijvers zeker lijkende doelpunten van Nygaard en Kist wist te pareren. Eén jaar later behaalde AZ wel de overwinning door een vrije trap, benut door Jan Peters. Het meest opvallende echter waren de twee scoreborden, waarop foto's en beelden getoond konden worden, die voor het eerst tijdens deze wedstrijd in gebruik genomen werden. Ajax leek door deze nederlaag kansloos voor de titelrace. Een week later keerde ene Johan Cruijff als speler terug bij Ajax... In 1983 verloor AZ de thuiswedstrijd tegen Ajax. Hoewel, thuiswedstrijd? Burgermeester Rozemond van Alkmaar had, uit angst voor supportersrellen, de wedstrijd in Alkmaar verboden. De KNVB gelastte dat de wedstrijd toch gespeeld moest worden en wees het Olympisch Stadion als decor voor deze wedstrijd aan. Op dit 'neutrale' terrein had AZ ook twee keer de bekerfinale gespeeld tegen Ajax en beide keren gewonnen (1978 en 1981). Tot vandaag stond de wedstrijd tegen Ajax 28 keer eerder op het programma. AZ wist vijf keer te winnen en Ajax vijftien keer. Doelcijfers van die confrontaties zijn 29 doelpunten voor en 51 doelpunten tegen. Eén keer werd een bekerwedstrijd tegen Ajax gespeeld, de boven al genoemde overwinning van AZ.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 24