'Dat was wel even doorbijten zeg' Waarnemend coach Jan van Daal haalt de punten binnen 32 Historie tekst Joris Zandbergen fotografie Beeldarchief Ajax, Jan Mud Aldus sprak Jan Mulder, die op 24 augustus 1975 met een blessure de wedstrijd Ajax - Excelsior (2-0) vanaf de tribune had bekeken. 'Schamel Ajax in Amsterdamse Echoput' kopte de krant daags na het duel in het Olympisch Stadion, dat volgens het dagblad, voorspel lend, 'niets weg had van een zinderende voetbalarena'. Ajax had dus wel eens be tere wedstrijden gespeeld, maar de ploeg was dan ook, na de succesvolle periode van onder anderen Johan Cruijff in het begin van de zeventiger jaren nu een ploeg in overgang. Na het vertrek van trainer Stefan Kovacs liepen achtereenvolgens George Knobel en Hans Kraaij zich stuk op de hoge verwachtingen die er bij Ajax nu eenmaal altijd zijn. Bob Haarms nam het even waar toen Knobel zijn congé kreeg en Jan van Daal was de interim toen Kraaij eruit 'vloog'. Zes wedstrijden was Van Daal de waarnemend coach van Ajax; drie competitieduels en drie plaatsingswedstrij den voor de UEFA Cup. En hoewel Mulder getuige bovenstaand citaat niet erg onder de indruk was van het spel van zijn team, verloor Van Daal geen enkele wedstrijd met Ajax. Zo ook niet tegen Excelsior. Mulder was een van de spelers die voor de doelpunten moesten zorgen, maar de Groninger tobde wel erg vaak met blessures in zijn Ajax-tijd, waardoor hij zijn klasse lang niet altijd kon etaleren. Ruud Geels bemande in die tijd ook de spitspositie, vaak met succes, maar tegen Excelsior kon ook hij niet voor een opening zorgen. Ajax speelde statisch en slordig tegen de Rotterdammers. Dat had ook Ruud Krol ondervonden: 'Als je naar voren ging, wist je gewoon niet aan wie je de bal kwijt kon. Alles stond vast en iedereen raakte de bal kwijt.' Dus besloot Krol het zelf maar eens te proberen. De verdediger mocht een kwartier na rust ongehinderd met de bal naar voren komen en hij loste van een meter of twintig een schot dat via de lat en het achterhoofd van keeper Eddy van der Roer over de doellijn stuiterde. Ajax had, ondanks het povere spel, toch de voorsprong te pakken. 'En toch zijn er wel weer wat positieve din getjes te melden,' sprak Jan van Daal na afloop. Zo had Pim van Dord, vervanger van de geschorste Wim Suurbier, een groot aandeel in de zege. Net als eerder het geval was geweest bij Krol, mocht ook zijn col lega-verdediger Van Dord ongehinderd de oversteek naar het vijandelijke doel maken. En net als Krol zag Van Dord geen teamge noten vrij staan en besloot hij zelf te schie- Excelsior Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 31