Robbeneiland De Ajacieden luisteren geboeid naar Ahmed Kathrada. Als Ahmed Kathrada vertelt over zijn bele venissen op Robbeneiland is het muisstil. De Ajacieden luisteren geboeid naar de verhalen over het gevangeniseiland. Kathrada weet waar hij over vertelt. De Zuid-Afrikaan zat 18 jaar gevangen op Robbeneiland. Dat is even lang als Nelson Mandela, de be kendste oud-gedetineerde van Robbeneiland. Kathrada en Mandela werden door het toen malige Zuid-Afrikaanse regime keihard ge straft voor hun politieke voorkeuren en so ciale ideeën. Wie ooit een (vreedzaam) einde wilde maken aan het Apartheidsregime werd jaren achtereen opgesloten. In het ergste geval in een cel op Robbeneiland. Op het eiland voor de kust van Kaapstad za gen de gevangenen nauwelijks meer dan hun minuscule cel en de steengroeve. De groeve was de werkplaats waar uren achtereen werd gewerkt. Ondanks dat onderling contact uit den boze was, leerden Kathrada en Mandela elkaar goed kennen. Zonder zichtbare wrok loodst Kathrada zijn gasten door het cellencomplex. Vanzelfsprekend trekt de voormalige cel van Nelson Mandela de meeste aandacht. Al helemaal als trainer Henk ten Cate de cel van binnen bekijkt. De trainer spreekt bewonderende woorden in de kale beton nen ruimte. Kathrada en Mandela en vele lotgenoten hebben hun gevangenschap goed doorstaan. Mandela werd een symbool van respect en verdraagzaamheid; Kathrada is dat net zo goed. De veteraan hoopt met zijn rondleiding iets los te maken bij de gasten. Of, zoals een assi stent-gids het verwoordt: 'U verlaat dit eiland Missie Kaapstad 35 als een ander mens.' Een rondleiding over Robbeneiland is een pleidooi voor verdraag zaamheid en respect. Helemaal als ervarings deskundige Kathrada het woord voert. Wie verhalen hoort over de mensonterende omstandigheden die hier ooit hebben ge heerst, wordt ook een ander mens. Tot in detail vertelt Kathrada over de dwang en tucht op Robbeneiland. 'Ongelooflijk en indrukwekkend zijn woorden die ik van daag wel het meest heb gebruikt,' vertelt Hedwiges Maduro. De Ajacied is zicht baar onder de indruk van het verhaal van Kathrada. 'De cellen waren kleiner dan ik had verwacht. Je moet mentaal zo sterk zijn om hier te kunnen overleven. Zoveel jaren moeten boeten voor iets waar je geen schuld aan hebt. Dat de mensen hier onschuldig zaten, is nog het ergste.' Maduro begrijpt wel dat Kathrada toch weer is teruggekeerd naar het gruwelei- land. 'Je bent natuurlijk supertrots dat je Robbeneiland hebt overwonnen. Het is ook een overwinning op jezelf.' De Ajacied beseft dat bezoekers het eiland echt als iemand an ders weer verlaten. Na een korte stilte: 'Als je dit hebt gehoord en gezien, denk je toch an ders over bepaalde dingen.' Glimlachend: 'Je beseft bijvoorbeeld dat er meer in de wereld is dan voetbal alleen.' Na de rondleiding wordt Kathrada speciaal bedankt door Ten Cate. De hoofdtrainer overhandigt de oud-gevangene een Ajax- shirt. Ten Cate ontvangt op zijn beurt de ge bundelde memoires van Kathrada. Het zijn twee blijken van respect. Een indrukwek kende en ongelooflijke trip wordt afgesloten met een boottocht richting vaste wal. Henk ten Cate in de cel waar Nelson Mandela vroeger op gesloten zat. Ajax Kick Off HFC Haarlem

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 34