Geels geeft Utrecht lesje Met vijf treffers velt Ajax-spits het vonnis 32 Historie tekst Monique Janse foto Beeldarchief Ajax, George Verberne Ajax liet op 24 oktober 1976 FC Utrecht in Amsterdam volstrekt kansloos. Pas toen de teller op 7-0 stond, vonden de Ajacieden het genoeg. Met Ruud Geels als een van de uitblinkers liet Ajax - eindelijk weer eens dat seizoen - een prima wedstrijd zien. 'Maar laten we niet meteen gaan roepen dat Ajax weer zo goed voetbalt', was het ontnuchterende commentaar van de topschutter van de middag. 'Je mag niet op één wedstrijd afgaan. Dat is geen maatstaf.' Dat vond na afloop trainer Ivic ook. 'Het ging natuurlijk erg gemakkelijk, zeker omdat Utrecht rammelde. Maar we hebben goed gebruik gemaakt van de kansen die we kregen.' Feit was dat de supporters evengoed op de banken stonden, maatstaf of niet. Met de vijf goals van Geels als grote bijzonder heid. Het doelpuntenfestijn begon na een kwartier spelen. Hans Erkens liet vanaf de achterlijn een uitgemeten voorzet los op Ruud Geels die keurig binnenkopte, 1-0. Niet veel later eindigde een vrijwel iden tieke aanval over de rechterkant ook bij Geels, die zijn tweede doelpunt van de wedstrijd maakte. Hij zou een van de belangrijkste Ajacieden worden van het duel, want zestig seconden later voltooide Geels een ware hattrick. Barry Hulshof zag zijn doelpoging op keeper Blagoje Istatov terugspringen. Uiteraard was de goaltjes- dief er als de kippen bij om de bal alsnog binnen te werken, 3-0. Ajax, waarbij Wim Suurbier terugkeerde na een aantal proeftrainingen bij Manchester United, was echter nog lang niet klaar met FC Utrecht dat onder leiding van de jonge trainer Han Berger een ware martelgang moet hebben ondergaan. Want in de 23ste minuut schoot die andere uitblinker, Hans Erkens, vanaf de rand van het zestienmeter gebied hard raak. Utrecht had geen antwoord op het felle spel van de Amsterdammers en zagen op elke positie de roodwitten voorbij flitsen. Pas nadat Geels vanaf de penaltystip voor de 5-0 had gezorgd, kwam Utrecht ook aan voe wa; var mei Ge( wis kw; mis Sim Ivic het buil kee: gini FC Utrecht Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2007 | | pagina 31